אחריות התוקף ואחריות אישית

שו”תקטגוריה: כלליאחריות התוקף ואחריות אישית
דביר שאל לפני 6 שנים

שלום,
הייתי שמח להתייחסות הרב לסוגיה העקרונית שקשורה במגנומטרים.
לתחושתי ב(אי) דיון הציבורי סביב המגנומטרים יש בלבול בין שני מושגים – אחריות תוקף למעשיו מצד אחד וחובה אישית שמוטלת על אדם (וחברה) להזהר.
החובה האישית לא מעלה או מורידה מאומה מאחריות התוקף, אבל עדיין קיימת. חלק מהבלבול קשור גם בזה שההיקף של החובה האישית של אדם כלפי עצמו קשורה בשיקולים רחבים, כמו מידת החשיבות שבמאבק בבריונות וכן עד כמה ההתנהגות רצויה או מועילה ועד כמה מניעת ההתנהגות פוגענית (נשים בלבוש חושפני, עליית יהודים להר הבית, טרמפים, מגורים מעבר לקו הירוק עוד).  מתעוררות גם שאלות עובדתיות באשר למידת הסיכון שבהתנהגות.
ומכאן הטעויות בדיון הציבורי – אנשים מזהים את שאלת אחריות התוקף עם חובת הזהירות האישית; מבלי שהדבר עולה בפירוש, אנשים רואים אחרת את השיקולים הכלליים שמכתיבים את מידת הזהירות האישית הרצויה.
אין כאן ממש שאלה, אלא אשמח להתייחסות.
תודה.
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

שלום דביר.
לא הבנתי את השאלה. האם כוונתך למתח בין הסכנה מהאלימות שנוצרת מהשארת המגנומטרים לבין הצורך להטיל אחריות על התוקף שמחייב כן להשאיר אותם?
אם זו כוונתך, אני לא חושב שזו הדילמה. המגנומטרים לא באים להעניש מישהו או להטיל אחריות על תוקפנים, אלא פשוט למנוע סכנה. השאלה האם זה מועיל היא מקצועית ולא אחווה כאן לגביה דעה. אבל לדעתי גם אם כעת מתברר שאין בהם ערך ביטחוני לא נכון יהיה להסיר אותם כדי לא להמריץ ולעודד ולתת פרס לאלימות. להיפך, צריך ללכת עד הסוף כולל קרבנות בנפש (בעיקר שלהם כמובן), כמו בכל מלחמה. מהניסיון דומני שלומדים בבירור שפשרות תחת אלימות בד”כ לא מועילות לשלום.

דביר הגיב לפני 6 שנים

כוונתי למתח בין חובת זהירות מצידנו בהתחשב בסכנה הצפויה לאלימות בעקבות הצבת המגנומטר, ובין אחריות האלים שמגיב למגנומטר.
כלומר – האם אפשר לחלק בין האחריות שלנו להזהר מפעולות (לגיטימיות) כשהסכנה לתגובה אלימה צפויה, ובין אחריות התוקף, המגיב למעשינו.
האם אפשר לצפות מעצמנו להזהר בלי שזו תהיה תמיד האשמת הקרבן?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

איזה מתח יש כאן? זה מה שכתבתי, לא?

דביר הגיב לפני 6 שנים

המתח שהתייחסת אליו נודע לאחריות התוקף לכך שננקטים נגדו צעדים. אני מתכוון לאחריות של התוקף לעצם מעשה התקיפה שלו, לעומת האחריות שלנו לנקוט צעדי זהירות מהתקיפה.
דוגמות:
– הממשלה הציבה מגנומטרים כשהיא יודעת כעניין קרוב לוודאי שיתרחש פיגוע (נניח). אכן התרחש פיגוע. האם אפשר להטיל על הממשלה אחריות כלשהי לפיגוע?
– הכנסת החליטה לצאת מגוש קטיף כשהיא יודעת כעניין קרוב לודאי שהדבר יעלה בדם ישראלי (נניח). האם אפשר להטיל על הממשלה אחריות על כך?
– אישה התלבשה באופן חשוף כשהיא יודעת כעניין סטטיסטי שהדבר מעלה את רמת הסיכון שלה להיות מותקפת (נניח). האם אפשר להטיל עליה אחריות על כך?

השאר תגובה

Back to top button