איסור חל על איסור בבת אחת – כל שאינו בזה אחר זה אפילו בב"א אינו

שו"תאיסור חל על איסור בבת אחת – כל שאינו בזה אחר זה אפילו בב"א אינו
ב"ת שאל לפני 3 שנים

אין איסור חל על איסור, אבל בבת אחת חלים שניהם. מצד שני כל שאינו בזה אחר זה אפילו בבת אחת אינו. השאלה הזאת מפורסמת (תוס' רי"ד קידושין נ ע"ב). נראה לי שאתה הכי מתאים להבהיר את כל העניינים כאן. אני שואל אולי יש מקום שבו בשיעורי ש"ס או משהו טיפלת באין איסור חל על איסור ובכל שאינו בזה אחר זה וביחס ביניהם? בתודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

לא זכור לי שכתבתי על כך.
מקופיא, תוס' בכורות ט ע"ב כותב שדבר שחל בידי שמים לא אומרים את הכלל כל שאינו בזאח"ז. זה נאמר רק בפעולות של בני אדם (כמו שחרור עבד וכדומה). לגבי איסורים, הם כמובן נקבעים בידי שמים ולכן אין את הכלל. וכך גם ההיגיון אומר: כל הבעיה באיסור השני היא שיש כבר איסור ראשון והוא לא יכול לחול. אבל אם שניהם בבת אחת אז אין מניעה שיחולו. בניסוח אחר: כל שאינו  בזאח"ז יסודו במצב של סתירה בין שתי החלויות. פה אין סתירה, אלא יש כלל שאיסור שני לא חל כשיש כבר איסור.

ב"ת הגיב לפני 3 שנים

תודה, זה גם מה שבערך הצלחתי להבין מהתוספות רי"ד שם, אבל חסר לי בהבנה הכי פשוטה, למה בחלויות מסיקים מהכלל שחלות אחת לא חלה כשיש כבר חלות אחרת את המסקנה שהבעיה היא במצב של סתירה בין שתי החלויות ולא רק בעיה בתהליך, ואילו באיסורים לא מסיקים מהכלל שאיסור אחד לא חל כשיש כבר חלות אחרת את המסקנה שהבעיה היא במצב של יתירות בין האיסורים אלא מסיקים שהבעיה היא בתהליך?
(חוץ מזה, אבל זה כבר באמת לא כ"כ קשור, שאני באופן אישי אינסטינקטיבי לא מסמפט בעיות ב"תהליכים" – אם יש מצב תקין אז מה זה משנה בכלל באיזה מסלול הוא עבר, האם המריא במסוק מבקעת מגידו או ירד בסנפלינג מענני הכבוד, סוף סוף עכשיו הוא פה עומד לידי ואני מתכבד לקעקע לו על המצח את הפוטנציאל שלו. לכן אגב אני מאד מרוצה מהכלל שכל שאינו בזה אחר זה אפילו בבת אחת אינו, דווקא המצב עם האיסורים לא נעים לי).

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא הבנתי את שאלתך. זו לא הבחנה בין חלויות לדברים אחרים אלא בין שני דברים סותרים לכאלה שאינם סותרים. שני איסורים שונים באותו דבר אינם סתירה. זה רק דין התורה שלא חל האיסור השני. אבל בעלות של שני אנשים שונים זו סתירה.
לגבי התהליכים, קרא את מאמרי "חיצו של זנון והפיזיקה המודרנית", כאן באתר.

ב"ת הגיב לפני 3 שנים

איך שתי חלויות זו סתירה. המקדש שתי אחיות שתיהן תהיינה מוקדשות לו וההשלכות לא יוכל, יש לך הרי מאמר על זה. את המאמר על חיצו של זנון קראתי פעם (ואני משער שבעיניך הסרט האידיאלי הוא פשוט כביעתא וכו') ואקרא שוב אע"ג שזכור לי שהוא לא נקנה במשיכה בעלמא, תודה.

ב"ת הגיב לפני 3 שנים

אגב הדגשתי שבחלויות זו 'סתירה' ובאיסורים זו 'יתירות', אבל לצורך העניין אני לא מצליח לראות הבדל. סתירה או יתירות זו סיבה לכך שדברים לא יוכלו לדור בכפיפה אחת. ועתה למה ברור שסתירה היא עניין במצב ויתירות היא עניין לתהליך? (אם התשובה זוקקת את המאמר על חיצון של זנון שעוד לא חזרתי לקרוא אותו אז אניח)

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

מקדש שתי אחיות זו סתירה. כי כשהוא נשוי לאחת אסור לו להינשא לשנייה. אין איסור חל על איסור זה כלל שהאיסור השני לא חל ולא שאסור לו לחול.

ב"ת הגיב לפני 3 שנים

טוב קשה לי להבין את זה אבל אצא לי בעקבי הצאן

השאר תגובה

Back to top button