הטיעון הפיזיקו-תאולוגי

שו"תקטגוריה: פילוסופיההטיעון הפיזיקו-תאולוגי
איתי שאל לפני 2 חודשים

שלום וברכה. בסדרת ההרצאות ביוטיוב על אמונה, בפרק 25 בסוף, טענת שהדרך שבה אנו מגיעים למסקנה שיש אלוהים היא דרך מדעית (עושים אבדוקציה). זה היווה חיזוק לטענה, שכן כפי שאנו נותנים אמון בכלים המדעיים שמובילים אותנו למסקנות מדעיות כך אפשר לתת אמון בכלים האלו כשהם מובילים אותנו למסקנות לא מדעיות (קיומו של אלוקים). אבל, הבעיה שמצאתי בטיעון הזה היא שרוב התאוריות המדעיות שלנו הוכחו כשגויות. כלומר, האבדוקציה אותה אנו עושים בדרך כלל לא עובדת, ומעטים המקרים בהם המסקנות המדעיות שלנו אכן מוכחות כאמיתיות ועומדות במבחני הפרכה. זוהי טענה אמפירית היסטורית, ולפי מה שאני יודע הרבה אנשים שעוסקים בתחום מסכימים לה. אם זה כך, אז דווקא המסקנה על קיומו של אלוהים (מהבחינה הזאת, של אמון בכלי המדע) אמורה להיות יותר מוטלת בספק מאשר לא מוטלת בספק. כמובן שכפי שאמרת בסדרת ההרצאות, יש טעמים טובים להחזיק במסקנה שאלוקים קיים (האפשרויות האחרות הן בלתי סבירות, מיליארדי יקומים אחרים וכדומה), אך תהילתה לפי הטענה שלי כאן לא תהיה על היותה מושתתת על הכלים המדעיים, אלא על כל הטיעונים האחרים שמחזקים את האמונה בה. אשמח לשמוע את דעתך על הטענה שלי.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

לא יודע מניין אתה לוקח את הטענה שרוב התיאוריות המדעיות נמצאו שגויות. האמונה באלוהים לא שונה במובן הזה מאמון באדם ששאלת אותו מה השעה או איך מגיעים למקום פלוני.

איתי הגיב לפני 2 חודשים

עובדתית, תאוריות מדעיות נוכחיות החליפו אחרות שהתבררו כשגויות. אם ניקח את הפיזיקה, אז התאוריה של איינשטיין החליפה את של ניוטון שהתבררה כשגויה. וגם תאוריות העבר שהוכחו כשגויות, החליפו תאוריות אחרות שגם הן שגויות (למשל ניוטון החליף את התאוריה של קופרניקוס). בסך הכל יש המון תאוריות שנזרקו לפח בגלל חוסר ראיות אמפיריות. גם קון מדבר על מהפכות ועל אנומליות בתאוריות, ואז בצורך להחליף אותן, ובסך הכל יש זהו דפוס היסטורי-מדעי מוכר.

לחלק השני אני לגמרי מסכים- אם אין סיבה טובה לחשוב שמישהו משקר לי על השעה, אאמין לו. בדומה, אם אין לי סיבה טובה לחשוב שאלוהים לא קיים (ויש לי סיבות טובות לחשוב שכן) אז אחזיק בעמדה הזו. הטענה שלי היא רק כלפי ההשוואה לתהליך האבדוקציה כחיזוק- מתברר שבדרך כלל תהליכי האבדוקיה מובילים אותנו לטעויות, ולכן לא הייתי מסתמך עליהם שלא בהקשר מדעי-ניסיוני. בתאוריות מדעיות אני כן אחזיק ואאמין, שכן הן אוששו ולא הופרכו לבנתיים.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

אלו דברי הבל. אף אחת מהתיאוריות הללו לא התבררה כשגויה. כולן נכונות עד היום. אלא שיש תחומים שבהם דרוש תיקון ועשו אותו. כך מדע מתקדם.
זה שאין סיבה להניח שמישהו משקר לך הוא עצמו תוצאה של אינדוקציה.

איתי הגיב לפני 2 חודשים

אסיט את הדיון מההקשר האמוני לעבר פילוסופיה של המדע בהקשר של תאוריות שגויות
לא הבנתי את הטענה שכולן נכונות עד היום. בהגדרות שלי, תאוריה מדעית היא אוסף פסוקים שמתארים את העולם ומביאים ניבויים שיכולים להיכתב גם בצורה מתמטית. רוב הנוסחאות של ניוטון לדוגמה אינן מתארות את העולם. V לא שווה v1+v2, הנוסחא קצת יותר מורכבת וכוללת גם את מהירות האור ואת זאת איינשטיין תיקן. כך לגבי רוב אם לא כל התאוריה של ניוטון. זה נכון שישויות בתאוריה קיימות (למשל כוח המשיכה) אבל אני מתקשה להבין מה בדיוק מהתאוריה נשאר נכון גם היום.

ברור לי שכך מדע מתקדם על ידי תיקון האזורים בהם התאוריה הקודמת שגתה. אך היא אכן שגתה ולא קלעה לאמת, ולכן מה המשמעות לומר שהיא נכונה גם כיום?

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

עזוב את ההגדרות. המכניקה של ניוטון לגמרי נכונה גם היום. אחרי זמנו התברר שבמהירויות גבוהות או בסקלות מאד קטנות דרושים תיקונים. זה הכל. העובדה היא שעעד היום ברוב מוחלט של היישומים משתמשים במכניקה של ניוטון ולא בקוונטים וגם לא ביחסות. זו ראיה מצוינת לכך שהמדע עובד.
אתה יכול להסיק מכאן שאולי בעתיד נגלה שאלוהים שברא את העולם עשה זאת ביד שמאל, אבל בגדול מסקנות מדעיות הן בד"כ נכונות. ובוודאי עקרונות יסוד כמו עקרון הסיבתיות.

איתי הגיב לפני 2 חודשים

המדע בהחלט עובד, השאלה היא האם הוא נכון
לפחות בקורס שאני לקחתי (באוניברסיטה הפתוחה), מדברים על ניתוק הקשר שבין אמת להצלחה, ואכן קשה להראות שהצלחה אומרת משהו על הנכונות או האמיתיות של תאוריה מדעית. במיוחד בקשר לטיעון הנס של פאטנם, שהערעורים עליו גרמו לו עצמו לחזור בו מהטיעון
בכל אופן, זה דיון קצת רחב (ריאליזם במדע) והפתרון שאיכשהו נשמע סביר הוא "לבחור" בריאליזם סלקטיבי. למשל ריאליזם ישי- אמונה בישים במדע, אך החוקים למשל לא מתארים את המציאות.
האם אתה מכיר טיעון טוב לריאליזם מדעי ויכול להפנות אותי לאחד כזה?

בכל מקרה, ענית לי על השאלה על אלוהים אז תודה רבה!

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

במחילה, כל אלו הם קשקושים של פילוסופים. אנשי מדע רובם ככולם מבינים שהם מגלים את האמת על העולם (או לפחות מתקרבים אליה אט אט).
לשאלת הריאליזם המדעי יש ניסוחים שונים (אלו כמה שאלות שונות). לאחת הגרסאות שלה יש לי טיעון שלדעתי הוא מוחץ. תוכל לראות אותו בטור 426.

השאר תגובה

Back to top button