הנחות לראיות

שו”תקטגוריה: אמונההנחות לראיות
ק שאל לפני 3 שנים

בס\\\”ד
שלום הרב,
רציתי לשאול, האם אדם שהוא אגנוסטיקן ז”א שהוא מעלה את האופציה של חוסר אמונה באל, יכול אי פעם להאמין במשהו? הרי כלפי הצד האתאיסטי הוא ככל הנראה מניח שההבנות שלו התפתחו בצורה אבולציונית.
אז גם אם נניח שהאבולוציה עשתה עבודה נפלאה וכל ההנחות שלו כלפי העולם *המוכר* (זה שממש סביבנו בכדוה”א היפה) הם נכונות. זה נשמע הזוי לחלוטין שהאבולוציה תוכל לפתח הנחות כלפי עולמות *לא מוכרים* או כלפי דעות מרחיקות לכת כמו: “האם העולם הוא קדמון?” או האם אנחנו מניחים שהישויות מהסוג המוכר לנו הם סיבת עצמם או שלא, או האם חוקי הטבע בשאר הגלקסיות הם זהות. או האם אמרגנטיות חלשה או חזקה יכולה היא הסבר סביר או שלא.
זה נשמע לחלוטין הזוי ומפורך שהאבולוציה תפתח איזשהיא הבנות בעניינים הללו לא? אם ככה זה לא אומר שהוא צריך להאמין באלוהים. אלא אם עד כמה שהוא חושב שהוא יכול להביע איזשהיא דעה בדיונים הללו (ובד”כ הם לחלוטין בקטע הזה) סימן שהוא מאמין מובלע בישות שתיאמה בין ההבנה שלו לבין ההבנה הכלל הוויתית. וההסבר הטוב ביותר לזה זהו אלוהים או ישות רצונית.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני לא בטוח שהבנתי את השאלה. אם האבולוציה פיתחה אצלנו כלי חשיבה והכרה שפועלים טוב כאן, אין מניעה לכך שגם הפעלתם כלפי מציאויות אחרות תניב תוצאות טובות. אם העיניים התאמנו בלראות טוב זברות אין סיבה שלא יראו טוב סלעים. גם המדע לא מניח בהכרח שחוקי הטבע הם אוניברסליים. זו ברירת מחדל עד שיוכח אחרת.

השאר תגובה

Back to top button