כיבוד הורים

שו”תכיבוד הורים
הכופר המצוי שאל לפני שנה 1

שלום הרב.
 
ההורים שלי דתיים ואני רפורמי.
הם אומרים לי שאני חייב לעשות מה שהם רוצים בגלל כיבוד הורים. גם אם זה נגד האמונה שלי.
 
למשל הם אמרו שאני חייב ליטול ידיים ואמרתי להם שמבחינתי זה ברכה לבטלה ואמירת שם ה’ לשווא. יש לרב עצה מה עלי לעשות?
 
ואני לא מתכוון בקשר להיותי רפורמי כי זה לא עומד להשתנות…(:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

זו שאלה מעניינת. אתה בעצם שואל אותי האם יש עליך חיוב כיבוד הורים כשהם מצווים אותך לשמור מצוות? הציור הההפוך של איש אמו ואביו תיראו ואת שבתותי תשמורו (שמדבר על הורים שמצווים לא לשמור מצוות).
הבעיה כאן אינה כיבוד הורים אלא מחויבות להלכה. זה כמו לשאול אותי האם אתה מחויב לציית להורים שאומרים לך לא לרצוח או לא לגנוב (אין כאן השוואה כמובן, רק דוגמה לחידוד הלוגיקה).

הכופר המצוי (שם סרקסטי) הגיב לפני שנה 1

אני מחוייב במצוות. פשוט יש לנו מחלוקת מה זה המצוות…

אז בוא ניקח מקרה אחר. נגיד שהם היו חרדים ואני הייתי דתי לאומי, והיה סכסוך על האם עלי ללכת לצבא. הרב שלהם אומר שזה עבירה ושלי היה אומר שזאת מצווה.
אז מה היה עלי לעשות?

נ.ב. לא מובן לי למה כשיש מחלוקת בין רפורמים לדתיים אז הרפורמים נחשבים כופרים ולא כבעלי דעה הלכתית אחרת כמו במחלוקת עם החרדים.

נטילת ידיים היא יותר עניין של ‘כבוד שמים’ מאשר כבוד ההורים, אבל בימים טרופים אלה חשוב להקפיד ובפרט כשההורים מבוגרים על חיטוי הידיים באלכוג’ל 🙂

בברכ\ת ‘גמזו לטובה’,ב// פרוייקטור הקורונה

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אתה הגדרת את עצמך בהודעה כרפורמי. הרפורמים לא מחויבים להלכה, לפי הגדרתם שלהם. אולי אתה כן מחויב, אז עליך להסביר לי את עמדתך כדי שאוכל להתייחס. איני מכיר אותך, ואתה בחרת להציג את עצמך דרך הכותרת הזאת, אז מה אתה מתפלא?
ככלל, נטילת ידיים היא חובה הלכתית, אלא אם יש לך נימוק הלכתי ספציפי ואז אפשר לדון על כך.
בוויכוח שבתוך ההלכה אין חובה לציית להורים, בפרט אם הדבר נוגע לבחירת דרך חיים (כמו הליכה לצבא). ראה על כך במאמרי כאן:
https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%9B%D7%99%D7%91%D7%95%D7%93-%D7%94%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%9C%D7%9B%D7%AA%D7%99%D7%AA

רציונלי(יחסית) הגיב לפני שנה 1

אני חייב לציין שהשאלה תמווה מלכתחילה.אם אתה רפורמי ואתה זקוק ל”עצה הלכתית” איך לנהוג עם ההורים .מדוע אתה לא שואל רב רפורמי על זה?הרי נראה מהשאלה שאתה מחפש מקור סמכותי-דתי שיגיד לך איך לנהוג ולא סתם עצה של מומחה בתחום של פיתרון מחלוקת ערכית עם ההורים?(שאם כך מדוע לא לשאול סתם פסיכולוג ?)..אם החיפוש הוא אחרי מקור סמכותי-דתי היה הרבה יותר הגיוני שתפנה ל”רב רפורמי”.שיותר קרוב לעמדת עולמך ובוודאי אתה יותר מקבל את סמכותו בדברים כאלה.

זה בערך כמו לשאול כומר:”הוריי רוצים שאלך לכנסייה כול יום ראשון .אך אני התגיירתי ואני יהודי .איך מבחינה דתית עליי לנהוג בבקשתם?”(בלי להתייחס לעצם גירותי ואי אמונתי בישו ימ”ח
זה לא הולך להשתנות (:)

הואיל והתנועה הרפורמית סוברת שיש להתאים את עקרונות היהדות לרוח הזמן והמקום – נראה לענ”ד שאף שמותר בהחלט לאכול ללא נטילת ידיים, בכל זאת אצל ההורים רשאי אתה להתאים את עקרונותיך לרוח המקום, ומותר לך ליטול את ידיך כדי לתת להוריך הרגשה טובה, ובפרט שאין לפי ההלכה הרפורמית איסור ליטול ידיים 🙂

בברכה, ראביי סאם לאווינג’אר, מטיף דם ברית ב’טמפל תפוטזינה’

השאר תגובה