לא תתורו ושחוק בעולם הזה

שו"תקטגוריה: הלכהלא תתורו ושחוק בעולם הזה
רוברט שאל לפני חודש 1

 
שלום לרב, יש לי שתי שאלות
 
1. האם אדם שמאמין בה׳ ובתורה (לא מחקירה רציונלית) ויש לו ספקות לגבי הצורה של עבודת ה, עם העניין שאין פנאי ושכל מעשה צריך להיות כדי לעבוד ה, ומעניינים אותו הגשמה עצמית וכו׳, האם זו גאווה? האם חקירה במצב כזה היא איסור לא תתורו כי האדם מנסה לחפש מתנועות רוחניות אחרות בעולם אמת/מענה לצורך שלו בלחיות עבור עצמו? (כמובן שמדובר בחקירה אמיתית וישרה ואם רציונלית וכו׳ יתחוור שהתורה אמת אז ודאי שהוא יקיים אותה)
 
2. ראיתי בגמרא שרשב״י אומר שאסור לאדם למלא את פיו צחוק בעולם הזה. האם אסור לצחוק? ללכת לסטאנדאפ? לספר בדיחות?? 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני חודש 1
  1. מה הקשר לשאלה איך אותו אדם הגיע לאמונה? אם אותו אדם מעוניין בהגשמה עצמית זה מצוין. טבעי וראוי מאד. גם הקב"ה כנראה רוצה שתגשים את עצמך. לא בכדי הוא ברא לך את היכולות והכישורים שלך. כתבתי כאן לא פעם שאין לא תתורו כשאתה מחפש ולומד ומעיין. תוכל לחפש כאן באתר.
  2. השאלה מה נקרא למלא פיו שחוק. זה כנראה תלוי בנורמות המקובלות, ויש לשמור על מידתיות סבירה.
רוברט הגיב לפני חודש 1

אולי זה קשור כי אם אדם כבר מאמין אולי יש מקום להגיד לו שלא יחקור כדי שהוא לא יסתבך. בכל אופן, לגבי הגשמה עצמית, האם באמת אין סתירה? הרי הגשמה עצמית היא פעולה של האדם כלפי עצמו (על ידי מימוש רצונותיו וכישוריו), זה לאו דווקא קשור לאלוהים, ולכן אולי זה מתנגד עם ״כל מעשיך לשם שמיים״ ו״זה כל האדם״.

מאיר ב הגיב לפני חודש 1

הרב מיכי,
כתבת: ".. גם הקב"ה כנראה רוצה שתגשים את עצמך. לא בכדי הוא ברא לך את היכולות והכישורים שלך".
כמדומה לי שלדעתך הקב"ה לא ברא לו את היכולת, אלא קבע כללי טבע מראש שעל פיהם יש אנשים יכולות כאלו ויש עם יכולות אחרות, ללא כוונה שאדם מסויים יהיה עם יכולות מסויימות.
דייקתי?
אם כן, כוונתך בדבריך הם שבאופן כללי הקב"ה מצפה מכל אדם שינצל את יכולותיו? (ולא שהקב"ה ברא מישהו באופן מכוון כדי שיעשה משהו מכוון).

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

רוברט,
שאלתי מה הקשר לדרך בה אדם מגיע לאמונה. לא שאלתי מה הקשר להיותו מאמין.
הגשמה עצמית היא מילוי רצון ה'. אפשר ורצוי אותה עצמה לעשות כמילוי רצון ה', אבל גם אם לא עשית כך זה כמו כל דבר טוב שנעשה לא לשמה.

מאיר,
ברור. הוא יצר את הטבע שיצר בני אדם שונים עם יכולות שונות. אבל לכולם יש שכל ורצון.

השאר תגובה

Back to top button