לגבי דרכו של ליבוביץ ודרכו של הרב

שו”תקטגוריה: מחשבהלגבי דרכו של ליבוביץ ודרכו של הרב
אמיר שאל לפני שנה 1

שלום הרב רציתי לשאול לגבי הההדל בין שיטתו של ליבוביץ לשיטתך – אלו דברים אתה לוקח ממנו ומאמץ מדרכו ואלו חלקים אתה חושב שהוא טועה או מגזים?
 
אני יודע שמדובר בנושא מאוד ארוך וכוללני ושאלתי היא בקווים כללים כי התבטאת כמה פעמים שיש דברים שלקחת ממנו ומדרכו כך לפחות זכור לי 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אני לא יכול לענות על שאלה כללית כזאת.

אמיר הגיב לפני שנה 1

אוקיי אז אשאל יותר ספציפית- אתה מקבל את שיטתו בעניין התפילה שמתפללים כי “ככה צריך” ללא שום כוונה? ואת שיטתו שאותה הוא פיתח מדהרי המשך חוכמה שאין קדושה בנברא ובעצמים?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

לגבי התפילה, אני מציע שתעשה חיפוש באתר. הארכתי בזה בכמה וכמה מקומות. בקצרה, אני מקבל את שיטתו כבסיס (שיסוד התפילה הוא באמירה כי יש חובה לומר), שעל גביו יש את הרבדים הרגילים של התפילה. שיטתו זו היא דוגמה טובה לתכונה כללית שלו, שהוא לוקח רעיון נכון והולך איתו רחוק מדיי.
לגבי הקדושה, אני ממש לא מסכים. לדעתי גם המשך חכמה לא התכוין לזה. הדברים מפורשים בכמה מקומות שיש קדושה בחפצא ולא רק בגברא. למעשה, מושג הקדושה הוא המושג העיקרי להדגמת דין בחפצא.

רוני הגיב לפני שנה 1

אגב, המשך חכמה עצמו במספר מקומות כתב בפירוש שלא כמו הדברים שייחס לו ליבוביץ’, אבל ליבוביץ’ בחר באופן סלקטיבי את המקום שאפשר לפרש כשיטתו (כמו שעשה גם ברמב”ם).

השאר תגובה