מאמין סינתטי ונבואה

שו"תקטגוריה: אמונהמאמין סינתטי ונבואה
יצחק כהן שאל לפני 6 חודשים

שלום הרב,
הצגת 3 מודלים של התבגרות אמונית: ילד (מאמין להוריו לכל דבר), נער (דורש וודאות מוחלטת כדי לקבל אמת), והמאמין הסינתטי (שהוא הפתרון לספקן ולפונדמטליסט).
איפה חוויית ההתגלות בהר סיני (כמודל של נבואה וקשר בלתי אמצעי) באה לידי ביטוי במודל שהרב מציג? זה מודל שלכאורה דוחה חוויית, כרגש רליגיוזי, ומאמץ רק דברים שעוברים דרך המסננים של השכל הישר?
אני חושב על אחד משלשה תירוצים:
1. נבואה זו חוויית ש\"מדברת\" עם השכל הישר, כלומר אינטלקטואלית (למרות שקצת קשה לקבל תירוץ זה)
2. חוויה אפשר ורצוי להכניס לשקלול השכל הישר.
3. המודל הזה רלוונטי רק בזמן היעדר שכינה וחווית התגלות.
תודה רבה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 חודשים

זה לא שונה מאדם שמגלה לך מידע כלשהו. למה היית משייך את זה? אז בהתגלות הקב"ה מגלה לך את המידע. הייתי משייך את זה להכרה ולא לחשיבה, שכן המידע מגיע אליך מבחוץ. אבל זו לא נראית לי שאלה מאד מעניינת.

יצחק הגיב לפני 6 חודשים

אי לא מיסתפינא הייתי מציע שיש משהו בחוויה דתית, והאמונה נשענת על שתי רגליים. אבל אני קצת מיסתפינא אז כאילו שלא הצעתי.
בכל אופן, אם אין כל הבדל בין מידע שמגיע מהקב"ה או מהאדם, למה התורה טרחה לכתוב תיאורי רגשות של חרדה ויראה בהר סיני? או בכללי למה יש אזכורים של רגש בתורה?

mikyab123 הגיב לפני 6 חודשים

לא הבנתי את השאלה. אני יכול להתרגש כשאני. לומד תורת הקוונטים, אז המסקנה היא שקוונטים זה רגש? מפגש עם הקב"ה מעורר רגשות. נשמע הגיוני.

יצחק הגיב לפני 6 חודשים

הנחתי הנחה שסברתי שתסכים עליה – התורה חוסכת במילים (או לפחות מדייקת בדבריה – שכשהיא לא חוסכת היא באה ללמד אותנו משהו, [יש על ההנחה הזו שאלות כמו ואחות לוטן תמנע, ואולי אכמל]).
על בסיס ההנחה הזו שאלתי למה יש תיאורים של רגש במעמד הר סיני, או בכללי למה צריך תיאורים כגון "וַיְהִי קוֹל הַשּׁוֹפָר הוֹלֵךְ וְחָזֵק..","וַיְהִי֩ קֹלֹ֨ת וּבְרָקִ֜ים וְעָנָ֤ן כָּבֵד֙ עַל־הָהָ֔ר וְקֹ֥ל שֹׁפָ֖ר חָזָ֣ק מְאֹ֑ד וַיֶּחֱרַ֥ד כׇּל־הָעָ֖ם אֲשֶׁ֥ר בַּֽמַּחֲנֶֽה" ואחרים, במתן תורה.
אם מעמד הר סיני הוא שכלי נטו, ומדבר לשכל הישר / לאינטואיציה מדוע צריך את כל התפאורה הזו?

יצחק הגיב לפני 6 חודשים

אגב, לא אמרתי שאמונה זה רגש, ואכן רגש לא יגדיר קוונטים. הצעתי שהאמונה מתבססת גם(!) על חוויה דתית, וממש לא רק עליה. אחרת כל מתרגש אקראי יכול להגיד הרגש שלי = אמונה שלי היא האמת, וחזרנו לפוסטמודרניזם ודברים מטורללים כאלו ואחרים.
במילים אחרות, אני טוען שלכל הפחות יש משמעות לרגש דתי – כנראה המשמעות הזו תוגדר בשדה הסמנטי של "רגש","קרבה","דבקות" וכו'. כולי האי ואולי.
שבת שלום ומבורך!

mikyab צוות הגיב לפני 6 חודשים

באופ ןכללי איני עוסק בשאלה מה התורה באה ללמד אותנו. אין לי תשובות על פסוקים רבים מאד, ומעמד הר סיני הוא ממש חלק זניח בכל הפסוקים הללו. מעבר לזה, כאן ייתכן שהיא באה ללמד אותנו שמפגש עם הקב"ה הוא חוויה חזקה. מה הבעיה בזה? אתה מניח שהיא באה ללמד אותנו שרגש הוא חשוב? נשמע לי הזוי. היכן כתוב כאן שזה חשוב? כתוב שזה מה שהיה.

השאר תגובה

Back to top button