מדע בדיוני והשלכות הלכתיות מרתקות

שו"תקטגוריה: כללימדע בדיוני והשלכות הלכתיות מרתקות
ש' שאל לפני 7 שנים

שלום הרב,
בספרי מדע בדיוני מובא רעיון, לפיו תיתכן המצאה בעוד… שנים, בה יצליחו המדענים לגרום לכך שהנפשות/נשמות יתחלפו בהיקש מקש מגוף לגוף.
זאת אומרת שראובן יסכם עם שמעון ששניהם יחליפו את נפשותיהם לשעתיים. שניהם ילחצו על כפתור והנה נפשו של ראובן תעבור לגופו של שמעון, ולהיפך.
הגוף של ראובן ימשיך לתפקד כרגיל, אך הנפש שתפעל בתוכו- תהיה של שמעון.
שמעון יישאר עם כל המידע שלו, סגנונו, אופיו, ידיעותיו, טבעיו והלך רוחו, אך הוא יקבל את הכח הפיזי של גופו של ראובן.
החלפה שכזאת תסייע לנו לעבור מירושלים לארה"ב בלחיצת מקש, למשל, או לפרוץ בנק בגוף של שודד אימתני…

לו יצוייר, הלכתא למשיחא, מגדלים פורחים באויר (עי' בס' תורתי בקרבם שביאר ענין זה כבירורי הלכות לא מציאותיות מבחינה פרקטית) וכו', שיתכן דבר כזה, (הרפואה האנטרלנטיבית עסוקה כבר כיום בתשדורות של המטפל לנפשו של המטופל. אולי פעם גם יצליחו להחליף את הנפש שבגוף לנפש אחרת…), נדון בהשלכותיו ההלכתיות התורניות הרבות, כמו:
– האם בעל הגוף הוא המחויב במצוות, או בעל הנפש.
– מי ייענש על נזקים או עבירות שעשה גוף, כשהנפש שבתוכו שייכת לאדם אחר.
וכמובן, אלפי שאלות, כמו איסורי עריות, מצוות שבגופו, החלפת נפש איש בגוף אשה, ועוד כהנה וכהנה.

גם כיום אנו יודעים על עולם הגילגולים, העיבור, וכו' וכו', אך שונה הוא לכאורה נידו"ד, בו בעל הנפש ממשיך את שגרת חייו לגמרי, עם אותם כוחות, מידע ומחשבות, תחושות ורגשות, מידות ותכונות, רק בגוף של אדם אחר.

אגב: המוח הוא לכאו' אבר גופני ולא (רק) נפשי. אך לפי המדע הבדיוני הנ"ל, גם כוחות המוח של גוף א', יוכלו לעבור לגוף ב'…

מה דעתכם, יקירינו?
 
בידידות

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

​השאלה לא מוגדרת. בד"כ חוקרים מניחים שאין לאדם נשמה והתופעות המנטליות "מגיחות" מתוך המכלול החומרי. במצב כזה נראה שלא עבר מאומה מזה לזה פרט למידע שצבור במוח. אבל אם יש לאדם נשמה, אזי כדי לענות על השאלה יש לדעת האם הנשמה באמת עברה או שרק המידע עבר והנשמה נשארה. אם רק המידע עבר אז האדם נותר כשהיה, ואם הנשמה עוברת אין אז אלא כהעברת גוף מאדם לאדם ולא העברת נשמה. כמו שנעביר בניתוח איבר איבר מאחד לשני (כהשתלה) ובסוף כל הגוף עבר (ראה בויקיפדיה, ע' הספינה של תזאוס). וכי תעלה בדעתך שאם נשתיל באדם איבר איבר הוא יהפוך לאדם אחר? וזה כולל השתלת מוח. עקרונית את המוח אפשר להזין במידע שהיה בו וכך להפוך אותו ל"אדם" אחר. לכן נראה מסברא שאין זה כשינוי לאדם אחר.

השאר תגובה

Back to top button