מהות העבירה

שו”תקטגוריה: כללימהות העבירה
א' שאל לפני 2 שבועות

שלום שלום,
 
בעקבות הסרט ‘אני זוכר’ (סרט שואה), עלו לי כמה תהיות, והייתי שמח לשמוע דעתך.
 
קודם כל, במידה ואתה לא מכיר את הסרט, כדאי לראות כאן את העלילה (אם כי, במידה ואתה מתכנן לראות את הסרט, הספוילר כאן ממש גדול, וכל החוויה נפגמת במהותה) – https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A0%D7%99_%D7%96%D7%95%D7%9B%D7%A8_(%D7%A1%D7%A8%D7%98,_2015)
 
ניתן לדון בסרט מכמה זוויות, אבל אני חושב שהתהייה המרכזית היא זו: האם נכון לערוך מסע ציד סביב נאצי שלא יודע ככל מעברו? יתר על כן, כאן מדבור באדם שסולד ממעשי הזוועות של הנאצים (ולא רק ששכח את עברו). במידה מסוימת הנאצי מת, ולפנינו אדם חדש – מוצדק להרוג אותו?
 
בסרט עצמו, יש בחירה בידי האדם. כלומר, אחרי שנאצי גילה את עברו, הוא לא היה מוכרח להרוג את עצמו, אבל עדין ניתן לשאול ברמה התאורטית – לו הייתה אפשרות, זה מוצדק? כמו כן, גם בסרט עצמו, ניתן לתהות האם הריגתו מוצדקת רציונלית או שזהו מעשה אמוציונלי גרידא? ובמילים אחרות: מדוע יש להעניש אדם שבאמת התחרט על עברו?!
 
עלה לי מחשבה שהדבר קשור, לתפיסה ימנית מול תפיסה שמאלנית. האם יש מהות של ‘עבירה’ שרובצת על מהות ה’אדם’ (ימין), או שכל חטא זו בעיה פרטית בדעה ובמעשה (שמאל). אם כן ניתן לומר בתרתי: 
 
א. גם בשעה שהאדם מחוסר תודעה וזיכרון, זה לא כל ‘מהות’ האדם, יש באדם מרכיב של אחריות הנושא בעבירה, ואותו יש להשמיד (דין באדם). ב. ‘חלות’ העבירה גדול יותר מסתם עמדה שגויה, ולכן את העבירה אנו משמידים, ולא רק את האדם שאיננו או התחרט (דין בחפצא, אולי תפיסה מטאפיזית). 
 
שתי נקודות אלו, ייתכן שהן קשורות זו לזו, ובעצם יש כאן נקודה אחת. ויש לפלפל וכמובן, השמאל יגיד איפכא.
 
דעתך?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 שבועות

לדעתי אין שום סיבה לענוש אדם שמתחרט לגמרי והתהפך ערכית. וזאת גם אם הוא מודע וזוכר את עברו.
במאמרי על שני סוגי תשובה כתבתי שאדם ששב מאהבה בתשובה שלימה המחילה היא מן הדין ולא לפנים משור תהדין, ואף הבאתי לכך את הדוגמה הזאת: אם אתה עצמך תדע שמי שפגע בך התחרט לגמרי גם בלב ועשה תשובה שלימה, ברור שתמחל לו. אז אצל הקב”ה על אכו”כ. הבאתי את דברי הרמב”ם “אינני אותו אדם”, כמטפורה לעניין הזה. לא עונשים אדם על מעשיו של אדם אחר, ואם הוא השתנה הוא אדם אחר. אלא שכאמור אני טוען שגם תשובה הופכת אותך לאחר, ולא רק שיכחה. להיפך, התשובה הופכת אותך ליותר אחר מאשר מי שסתם שכח שלא באשמתו.
יש לדון מה דינו של מי ששכח את עברו אבל עדיין מזדהה עם הנאציזם. אם הוא אחר (לשיטתך), גם אותו לא צריך להעניש.

השאר תגובה