מחלוקת במציאות בגמרא

שו”תקטגוריה: הלכהמחלוקת במציאות בגמרא
חגי ב שאל לפני 6 שנים

שלום הרב מיכאל.
השאלה עצמה מוכרת: מדוע ישנם מחלוקות במציאות בגמרא? שפשוט ילכו לבדוק.
ראיתי שענית על כך כאן באתר בזו הלשון: 
״אצל חז”ל אין מנטליות של בדיקות אמפיריות. הם חיו בתפיסה רציונליסטית (כמו אריסטו) שאם משהו הגיוני אז הוא נכון. גם חזקות שהם מצטטים לא נבדקו בסקר מסודר״.
משתמע שבדיקה במציאות היא בזבוז זמן. אם משהו הגיוני- כך הוא במציאות. אבל עדיין קשה: רואים שההגיון כאן נמצא במחלוקת, שהרי כל צד משוכנע אחרת לגבי אותה השאלה. אז אולי כן יש עניין לבדוק כדי להכריע. אמנם כל אחד משוכנע שהוא צודק ומן הסתם המציאות כדעתו, אבל עדיין- אם אתה רואה מישהו שחכם לא פחות ממך חושב אחרת, וידוע שיש דרך להכריע, למה לא לעשות זאת? בטח ובטח שלאחר מכן מתקבעת מחלוקת הלכתית מיותרת שהייתה יכולה להימנע מבדיקה פשוטה (גם אם אתה משוכנע שאתה צודק, תוכיח לצד השני שהוא טועה ותזכה אותו ואת ממשיכי דרכו).
בתודה, ובהערכה רבה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

אל תערבב הסברים שאני נותן עם דעתי שלי. אני לגמרי מסכים שהכי טוב לבדוק (כשאפשר. ראה להלן), רק הערתי שפעם לא היו כל כך מודעים לזה.
מעבר לזה, רוב הוויכוחים שתחשוב עליהם אינם במציאות אלא בהערכתה. במקרים כאלה אי אפשר לבדוק. אם תרצה, הבא כאן דוגמה לוויכוח במציאות שהיינו צריכים פשוט לבדוק ולהכריע אותו וזהו. אני חושב ומעריך שכמעט לא תמצא כזה.

חגי ב הגיב לפני 6 שנים

תודה רבה על המענה.

ראשית, לא התכוונתי שזו דעתך, אלא שכך הסברת את חז״ל. עכשיו הבנתי גם את תשובתך.

שנית, לאחר חיפוש מעט בגוגל התוודעתי לכך שבאמת הדוגמאות מועטות ויש הסברים לא רעים לכל אחת מהן. השאלה הטרידה אותי, אך מסתבר שלשווא.

השאר תגובה

Back to top button