נוסח תפילה

שו”תקטגוריה: הלכהנוסח תפילה
נועם שאל לפני 3 שנים

שלום לכבוד הרב !
רצית להתייעץ עם הרב . אני מתפלל למעלה מ 10 שנים בקהילה טובה ואיכותית עם רב מצוין ומתפללים שם בנוסח אשכנז. אני ממוצא תימני . ילדיי גדלו ואני מתלבט האם לוותר על מסורת אבותיי ולא לעבור לבית כנסת שמתפלל בנוסח תימן בגלל איכות הקהילה או לוותר על הקהילה ולעבור בית כנסת. או, האם נכון לשלב, למשל בערב להתפלל בקהילה נוסח אשכנז ובבוקר בנוסח תימן בשבת. הם זה לא יבלבל את הילדים שני הנוסחים ? 
אשמח לעצתך בעניין.
בברכה נועם 

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אם אתה מעדיף את הקהילה הזאת איני רואה שום סיבה לעבור ממנה. אמנם נהגו כיום לשמור על מנהג האבות, אבל במקור המנהג המחייב הוא מנהג המקום, וכעת מקומך הוא ביהכ”נ האשכנזי.
כעת יש לדון כיצד מדובר: אם אתה מתפלל בביהכ”נ האשכנזי כמנהגם אבל שומר עקרונית על מנהג ונוסח תימן, אני חושב שאין שום בעיה. אתה מתפלל כמנהג המקום, וכך עושים תמיד. יש בתי כנסת שמתפללים בנוסח מעורב לפי שליח הציבור. אבל אם אתה רוצה לשנות לגמרי את נוסח התפילה שלכם, כדאי לעשות התרת נדרים ליתר ביטחון. הכוונה היא כמובן להתרת נדרים שלך, כי אתה בעבר התפללת כמנהג אבותיך. לילדים אין מנהג קודם, אלא אם היו גדולים והתפללו בנוסח תימני.

נועם הגיב לפני 3 שנים

תודה רבה על התשובה .
הרב לא התייחס להצעתי לשלב בין הנוסחים. להתפלל בערב בקהילה נוסח אשכנז ובבוקר בנוסח תימן . עיקר שאלתי האם לא ייוצר בלבול בנוסחים אולי בלבול זהות אצל הילדים? {אשתי אינה ממוצא תימני}

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

זו שאלה למחנך או פסיכולוג לא אליי. כשלעצמי איני חושב שצריכה להיות בעיה. מסבירים להם שמדובר בשני נוסחים שונים, ועם הזמן יתרגלו. בלבול זהות נשמע לי ממש מופרז. וכי הניסוח המדויק שאתה אומר בתפילה הוא הזהות שלך?!

Back to top button