סיוע לדבר עבירה של העלמת מס בתשלום מזומן

שו”תקטגוריה: הלכהסיוע לדבר עבירה של העלמת מס בתשלום מזומן
אורן שאל לפני 5 שנים

שלום הרב,
אם בעל הדירה של פלוני מבקש ממנו לשלם לו את שכר הדירה במזומן בלבד בטענה שכך הוא לא יצטרך לדווח על השכרת הדירה לרשויות המס. האם מבחינת פלוני יש בדבר עבירת מסייע? בנוסף, האם יש חובה לדווח לרשויות המס על אדם שמעלים מס? או שאולי צריך קודם לדווח לאדם המעלים שאתה מתכוון לדווח עליו כדי לאפשר לו לדווח על עצמו?
בברכה, 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

דומני שזה אסור גם על פי החוק (אבל צריך לשאול עו”ד). עקרונית יש כאן מסייע ואפילו לפני עיוור דאורייתא כי בלעדיך הוא לא יכול לעשות זאת (תרי עברי דנהרא). עקרונית יש חובה לדווח, אבל מן הראוי להזהיר אותו קודם. אמנם יש לדן בכל זה כי מנהג העולם הוא להעלים קימעא. ואף שהוא מנהג רע, עדיין דומני שאין להתעלם ממנו.

אורן הגיב לפני 5 שנים

מה יהיה הדין לגבי בעל עסק כמו שיפוצניק/אינסטלטור שמציע הנחה עקב תשלום מזומן. האם יש חובה לדווח על כזה אדם? הרי יש כאלו בלי סוף. זה נראה לי משהו שרשות המיסים מודעת אליו ובוחרץ להעלים עין מפאת הקצאת משאבי אכיפה.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

על כך בדיוק אמרתי קשה להתיר אבל קשה גם לאסור באופן גורף. כמו לנסוע מעל המהירות המותרת. מנהג האזרח הסביר הוא לעבור את המהירות המותרת בקצת ולהעלים קצת מס.

אורן הגיב לפני 5 שנים

אני שואל ספציפית יותר לגבי חובת הדיווח האם יש מקום להקל. כי בעל הבית יכול להגיב בצורה לא צפויה אם פתאום יפנו אליו מרשויות המס.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

לא הבנתי את השאלה

אורן הגיב לפני 5 שנים

מעבר לאיסור הסיוע בתשלום מזומן, האם יש חובה לדווח על בעל דירה שמעלים מס לרשויות המס, או שבגלל שרבים נוהגים להעלים מס אפשר יהיה להקל לגבי חובת הדיווח?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

כוונתך למשכיר ושוכר? ככל הידוע לי שכירות דירה לא חייבת במס.
ככלל, אם רבים נוהגים להעלים יש מקום להקל בדיווח. קשה לנמק זאת, אבל זו התחושה. ככלל, דינא דמלכותא במדינה דמוקרטית מחייב לנהוג כאזרח סביר ולא בהכרח לציית לכל חוק. אפילו היועמ”ש מרשה לעצמו לקבוע שיש חוקים שאין בהם עניין ציבורי וכדומה. אני מפנה שוב לדוגמה של נסיעה במהירות מעל המותר.

חיים הגיב לפני 5 שנים

מי שמשכיר דירת מגורים יחידה ושוכר אחרת במקומה פטור ממס.
מי שבבעלותו 2 דירות, הרי שהוא מרוויח מהשכרה, ולכן הוא חייב על ההכנסות מהשנייה במס.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

לא חושב שאתה צודק.

אורן הגיב לפני 5 שנים

אני מכיר שמי שמרוויח יותר מ5000 ש”ח משכר דירה צריך לשלם מס על כך.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

אכן. את זה גם אני מכיר.

Gil הגיב לפני 5 שנים

ולמה בכל השאלות האלו אין ולו צד של מלשים רעהו בסתר?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

??

דעת 'בעל הבית' (לאורן) הגיב לפני 5 שנים

בס”ד י”ב בתשרי ע”ח.

לאורן – שלום רב,

מבלי להיכנס להיבטים ההלכתיים, שהם עניין לפוסקי להלכה, אעיר שתי הערות מעשיות:

א.
לעתים קרובות מי שמבקש תשלום במזומן עושה זאת לא כדי להעלים מס, אלא מפני שהוא לחוץ בכסף, למשל מי שיש לו מינוס גבוה בבנק שלו וכיו”ב.

ב.
כך או כך, בין אם הדרישה לתשלום במזומן נובעת מנסיון להימנע מתשלום מס ובין אם היא נובעת מקשיי נזילות של המשכיר – לא הייתי ממליץ להיכנס לשכירות זאת. אולי יש בדירה פגמים שהמשכיר מסתיר? אולי לא יוכל לעמוד בחובתו לבצע תיקונים המוטלים עליו?.

שכירות היא עיסקה, וככל עיסקה שווה לשלם יותר אך להיות בטוחים במידת האפשר שהעומד מולנו הוא ישר ואמין, אדם שיש בו רצון ויכולת לעמוד בהתחייבותו.

בברכה, ש.צ. לוינגר

Gil הגיב לפני 5 שנים

“מיכי:??”.כוונתי שעל שאלת ההיתר להעלים מס אני מבין את ההתפלפלויות,אם זה אסור אז יש בעיה של מסייע למי ששותף לכך. אבל מה הקטע של הדיווח?! מצד המצב להיות ‘צולניק’ בדינא דמלכותא?? זה מעשה מכוער שיכול לסבך ת’בנאדם לצמיתות ולהרוס את חייו וחיי משפחתו. מדוע זו לא עבירה של מלשין (ע’ פרקי דא אינו מצוי בידי כעת).מדוע לא מכה רעהו בסתר?!מדוע זה אפילו לא צד בכל השרשור לעיל? פספסתי משהו?

שלוימי הגיב לפני 5 שנים

ראה את דעת הרב בתגובות לפוסט ‘עדי מדינה’:

”איוולת היא לחשוב שאפשר לחיות חיים תקינים עם דין ‘מוסר’, על מי שפונה לשלטונות ומשתף פעולה עם החוק”.
https://mikyab.net/%D7%A2%D7%93%D7%99-%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%94-%D7%9E%D7%91%D7%98-%D7%A2%D7%92%D7%95%D7%9D-%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%94%D7%9C%D7%9B%D7%94-%D7%95%D7%A8%D7%91%D7%A0%D7%99-%D7%96%D7%9E%D7%A0%D7%A0/
ונשנו דבריו כאן באתר מס’ פעמים, שדין מוסר אמור כאשר האשמה או העונש אינם מוסריים ו/או סבירים. כאשר ההיגיון מחייבם, ה’מסירה’ היא תיקון החברה.
לכן, לעיתים אין ‘מוסר’ במסירה לערכאות, ולעיתים יש ‘מוסר’ במסירה לבי”ד חרדי.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

זה צולניק בדיני גנב/גזלן. מי שמעלים מסים משתמש בשירותי המדינה ולא משלם עליהם ולכן לא רק שעבר על דינא דמלכותא אלא על הלכות גזל.

אורן הגיב לפני 5 שנים

בהמשך לשאלה הזו, לאחרונה ניסיתי לחפש מגילה כתובה מסופר לפורים. הסופר אמר שהוא עובד בשחור ולכן רוצה מזומן. האם יש בעיית לפני עיוור או משהו אחר בתשלום מזומן באופן הזה?

הלמ"ס בשחור (לאורן) הגיב לפני 5 שנים

בס”ד חג הגאולה תשע”ח

לאורן – שלום רב,
הלא בתפילין מבואר ש’הלכה למשה מסיני מצוותן בשחור’, והואיל והוקשו סתו”ם זה לזה ומגילה לס”ת הוקשה לס”ת – נראה שמצוותה בשחור 🙂
אך יש חוששין במגילה דכתיב בה ‘וישם המלך… מס על הארץ… ‘ שמן הראוי שסופרי ‘המלך’ ישאו בנטל המס, ומי לנו גדול מנשיא דורנו מהר”ד טראמפ שליט”א שאף הוא הכיר בריבונותה של מדינת ישראל אפילו בירושלים השנוייה במחלוקת, וכ”ש שיש להכיר בריבונות המדינה בתוך גבולות 67

בברכה, שטערנא צילה רוט-לוינגר, מכון ‘מנשים באוהל’ להוראה בהלכות נגעים ואהלות

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

נראה שכן, במגבלות שאמרתי למעלה (מנהג המקום להעלים קצת). אני לא יודע היכן עובר הקו, אבל אם אין מצוקה נראה לי שעדיף לא לשת”פ.

השאר תגובה

Back to top button