ענקים בתורה

שו”תקטגוריה: אמונהענקים בתורה
אורן שאל לפני 9 חודשים

שלום הרב,
בתורה מסופר בכמה מקומות על קיומם של בני אדם ענקים. למשל בדברים פרק ג פסוק יא:
כִּ֣י רַק־ע֞וֹג מֶ֣לֶךְ הַבָּשָׁ֗ן נִשְׁאַר֘ מִיֶּ֣תֶר הָרְפָאִים֒ הִנֵּ֤ה עַרְשׂוֹ֙ עֶ֣רֶשׂ בַּרְזֶ֔ל הֲלֹ֣ה הִ֔וא בְּרַבַּ֖ת בְּנֵ֣י עַמּ֑וֹן תֵּ֧שַׁע אַמּ֣וֹת אָרְכָּ֗הּ וְאַרְבַּ֥ע אַמּ֛וֹת רָחְבָּ֖הּ בְּאַמַּת־אִֽישׁ:
מדובר בבני אדם בסדר גודל של כ-4 מטר גובה (לפי גודל המיטה של עוג שמתואר בתורה). עם זאת, נראה לי שטרם נמצאו ראיות ארכיאולוגיות לקיומם של ענקים כאלו. האם אתה מאמין שענקים כאלה היו קיימים?
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 9 חודשים

אני לא נוטה להבין את זה כפשוטו. אינו דומה זה לנס חד פעמי. כאן יש אדם חריג שחי את כל שנותיו כך, וגם אין סיבה נראית לעין לחולל נס כזה.
לגבי היעדר ראיות ארכיאולוגיות, לא ראינו אינה ראיה כמובן. בפרט שמדובר באנשים בודדים ולא בקבוצות שלימות, ולכן הסיכוי למצוא שריד כלשהו הוא  מזערי.

ק הגיב לפני 9 חודשים

האם אי אפשר לומר שמדובר באדם מאוד גדול אבל לאו דווקא ממש 4.5 מטר גובה. אלא נניח 3 מטר גובהה? שהמספר הוא טיפולוגי.

גם אצל הגיבורים אצל דוד רואים כזאת תופעה למשל בדברי הימים מוזכר שאחד מהגיבורים הוא כל כך גיבור שהרג איש מצרי של חמש באמה. (הכוונה לגובה? ואם ככה זה 2.5 מטר).
כב בניה בן-יהוידע בן-איש-חיל רב-פעלים, מן-קבצאל; הוא הכה, את שני אריאל מואב, והוא ירד והכה את-הארי בתוך הבור, ביום השלג. כג והוא-הכה את-האיש המצרי איש מידה חמש באמה, וביד המצרי חנית כמנור אורגים, ויירד אליו, בשבט; ויגזול את-החנית מיד המצרי, ויהרגהו בחניתו.

בכל אופן, שמא כאשר התורה נותנת תיאור של מעשה בעבר ניתן לומר שזה נימדד באמה ששררה בתקופת התורה (לעומת אמה שדיברה למצווה תמידית), שכמדמוני טוענים שהאנשים פעם היו נמוכים, אז אם נניח האמה הייתה שני שליש אורך זה מסתדר מסתדר בזמן התורה היה צריך לומר תשע אמה ובזמן דוד היה צריך לומר חמש אמה.

רוני הגיב לפני 9 חודשים

אגב, לפי החישוב של הרמב”ם במורה נבוכים חלק ב, פרק מז גובהו של עוג היה 6 אמות או מעט יותר (הרמב”ם יוצא מנקודת הנחה שאורך המיטה היא כ- שליש יותר מגובה האדם השוכב בה), ואם נביא בחשבון שאמה לדעת הרמב”ם היא כנראה בסביבות 46-45 סנטימטרים, יצא שלדעתו הוא היה קרוב בגובהו לשיא גינס המתועד (העומד נכון להיום על 2.72 מטר).
ומסיים הרמב”ם: “זה בלא ספק מזרות אישי המין אלא שאינו נמנע בשום פנים”.

mikyab צוות הגיב לפני 9 חודשים

הכל אפשרי.

Gil הגיב לפני 9 חודשים

שלום אורן. כתבתי מאמר על הענקים וכן על סוגית בני האלדים ובנות האדם. תוכל לקבלו באם תשלח לי מיילך למייל giladstn@gmail.com

השאר תגובה