פטור "תורתו אומנותו" ומוסריות במעשים חוקיים

שו"תקטגוריה: הלכהפטור "תורתו אומנותו" ומוסריות במעשים חוקיים
שואל שאל לפני 8 שנים

האם יש בעייה מוסרית בשימוש בפטור "תורתו אומנותו" לבני ישיבה (כל עוד השימוש נעשה במסגרת החוק בדומה לפטור שניתן לספורטאי מצטיין)?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 8 שנים

לא. למה שתהיה? כמובן רק למי שלומד. אמנם לדעתי האישית הפטור ניתן בצורה גורפת מדיי, אבל כל עוד הוא ניתן איני רואה בעייה בשימוש (הגון) בו.
——————————————————————————————
שואל:
באופן כללי, האם יש בעיה בשימוש בחוקים למטרות שהן לכאורה "פסולות" – למשל, התחכמות חשבונאית חוקית (שאינה כרוכה בשקרים) כדי להפחית מתשלומי מיסים, או שימוש בהתחכמויות בירוקרטיות חוקיות (שאינן כרוכות בשקרים) כדי להימנע משירות בצבא?
——————————————————————————————
הרב:
החוק עצמו מכיר בתכנון מס כלגיטימי. אני חושב שלגבי מסים אם יש מצב שהחוק עצמו מתיר אין מניעה לשימוש בזה. אבל זה כמובן תלוי בהקשר. כשיש מצבים שהחוק מטפל בשאלה מוסרית (כמו גניבה או לשון הרע), איני מזהה בין מוסר לחוק.
——————————————————————————————
שואל:
האם לדעתך חוק גיוס הוא יותר קרוב לחוק שמטפל בשאלה מוסרית או יותר קרוב לחוקי מיסים?
——————————————————————————————
הרב:
זה תלוי. אם אתה עושה משהו בעל ערך במקום הגיוס אז זה דומה יותר לחוקי המיסים (שגם להם יש פן מוסרי ברור). ואם אתה סתם מתחמק אז הבעיה היא בעיקרה מוסרית ולא משפטית.

עזרא הגיב לפני 7 שנים

האם כל תלמידי הישיבות באופן גורף נחשבים ספורטאים מצטיינים? האם זה לא ניצול ציני שכמות אדירה כזו של אנשים מתחמקת מחובה מוסרית ערכית? ראה הצבא שהקים יהושוע בן נון בשירותו של משה לכיבוש ארץ ישראל.
ומעל לכל ההתפרעות של כל אלה בחסות המוסריות.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

עזרא שלום.
עניתי על כך. כל עוד המדינה מאפשרת זאת, והאנשים חושבים שכך ראוי אין בכך פסול. דעתי האישית היא שזה לא נכון לתת פטורים בכמות כזאת. בכל אופן, ההשוואה לספורטאים לא נכונה, שלא תהא כוהנת כפונדקית. וההתפרעות ודאי לא ראויה. זוהי תופעת העדר הידועה, שכמה פראי אדם גורפים אחריהם ציבור שלא חושב.

השאר תגובה

Back to top button