קבלת כל ישראל

שו”תקטגוריה: הלכהקבלת כל ישראל
עופר שאל לפני 4 חודשים

הרמב”ם מדבר על גזירה ש’קבלו כל ישראל’ שהיא מחייבת את כולם [וראיתי שהיו מי שהרחיבו את העניין גם למקור הסמכות של הגמ’- כי כל ישראל קיבלו את הספר, (והם אומרים שהתוס’ באמת אומרים שדברי תנאים שלא נמצאים בקבצי המשנה לא מחייבים- כי הספר הוא המחייב)].
ולא ממש הבנתי למה הקבלה של כל ישראל מחייבת? (לא מצאתי שהרמב”ם מביא מקור או סברא), הרי אני מחויב לרצון ה’, איך יודעים שה’ רוצה שלא משנה מה עם ישראל יקבלו, הוא יחייב אותי? מעצם הקבלה של עמ”י? מתוקף מה זה מחייב?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

הרחיב בזה בבית ישי – דרשות (לר”ש פישר) סי’ טו. דומני שיסוד העניין הוא שקבלת התורה מעיקרא הייתה ציבורית והמחויבות שלנו היא  מכוח קבלתו של הציבור (ברית). אם כן, סביר שהקבלה היא על דעת מה שנציגי הציבור מחליטים. מכאן יסד הרמב”ם את חידושו לגבי חידוש הסמיכה “מלמטה”. ההנחה היא שאם יש הסכמה מלמטה היא תחליף להסמכה מלמעלה. אם כן, לגבי הגמרא הייתה הסכמה מלמטה. אגב, הוא מביא ראיה לדבריו מחידוש הסמכות בביאת המשיח (שכמובן יש לפלפל בה).
זה לגבי קבלת הציבור. התחלת בשאלה אחרת לגבי מעמד הציבור בגזירות. כאן זה כבר בתורה עצמה, שם מופיע “לא תסור”, ולפחות לשיטת הרמב”ם זה חל גם על דיני דרבנן. לכן התורה עצמה כבר קובעת סמכות לחכמים. מה שהם הוסיפו הוא שהסמכות מותנית בהסכמת הציבור.

עופר גזבר הגיב לפני 4 חודשים

הרב תודה רבה.
שתי שאלות:
א. לגבי מעמד הציבור בגזירות, האם הפס’ לא מדבר רק על בי”ד הגדול שבלשכת הגזית? מה לגבי גזירות הגמ’? (ראיתי שהר”ן אומר משהו על זה שהתוקף קשור ל’אחרי רבים להטות’ אולי?)
ב. יש פה נק’ שאני לא מצליח להבין כבר כמה זמן, אני לא מבין מה המקום של הכלל בעבודת ה’? אני עושה את מה שאלוקים אומר מכיון שאני חושב שצריך לעשות את זה, לא בגלל קבלה כללית, והייתי עושה את זה באותה מידה גם בלעדיה… האם צורת ההסתכלות הזו היא מוטעית? איפה משתלב פה הכלל?
תודה.

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

א. מקובל שלגמרא יש מעמד של בי”ד הגדול (כנראה בגלל קבלת הציבור).
ב. יש שני ממדים במחויבות הדתית: 1. כי זו האמת. 2. כי חתמנו ברית (חוזה) עם הקב”ה. 1 הוא פרטי ו-2 הוא ציבורי.

השאר תגובה