קניין חליפין בקידושין

שו”תקטגוריה: עיון תלמודיקניין חליפין בקידושין
חיים שאל לפני שנה 1

מהי הסיבה שקניין חליפין לא תופסים בקידושין? ראיתי שהרב מסביר שהעניין בקניין אישה הוא קשר מטאפיזי בין האדם לאשתו ולכן צריך לעשות אותו על ידי כסף, בשונה מחליפין ששם זה לא תופס. לכאורה גם חליפין בסוף זה פעולה שמשנה את הבעלות של האנשים על החפצים אז היא כן מחילה קשר ביניהם..? אשמח אם הרב יוכל להסביר את ההבדל בין שני הקניינים ומדוע קניין חליפין לא תופס.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

ההבדל בין חליפין לבין קניין כסף הוא שבקניין כסף מדובר במעשה פורמלי שמחליף שווי בשווי, ואילו בחליפין זו החלפת גוף בגוף. ובניסוח אחר, חליפין אינו פעולה משפטית אלא החלפה פיזית של סחורה בסחורה (הקניין הפרימיטיבי והקדום), ואילו כסף הוא מעשה פורמלי שמחיל חלות בעלות על החפץ הנקנה.
לכן בחליפין ניתן לקנות רק משהו שיש לי בעלות על גופו. אבל קידושין אינם החלת בעלות (במובן הממוני) על האישה, ולכן שם דרוש מעשה פורמלי שמחיל חלות. מה שלמדנו מעפרון הוא שקניין כסף שמחיל חלות בעלות על שדה עושה זאת גם לגבי אישה. זהו אחד מהמעשים הפורמליים שמחילים קידושין.
כל זה כמובן לשיטת תוס’ בקידושין. לשיטת רש”י חליפין מועיל עקרונית בקידושין, אלא שהאישה לא מתרצה. הגרסה היא אישה בפחות משוו”פ לא מיקניא נפשה. לתוס’ הגרסה היא שאישה בפחות משוו”פ לא מיקניא (כלומר זה לא תלוי בגמירת דעתה אלא בהלכה עצמה, כדבריי לעיל).

השאר תגובה