קריאת המגילה בלחש תוך כדי שומע כעונה

שו”תקטגוריה: הלכהקריאת המגילה בלחש תוך כדי שומע כעונה
אורן שאל לפני חודש 1

שלום הרב,
אני נוהג בדר”כ לקרוא את המגילה בלחש מבלי להוציא קול תוך כדי שאני שומע את הבעל קורא כדי לצאת שומע כעונה. האם יש בעיה לעשות את שני הדברים ביחד לדעתך? בנוסף, לא תמיד אני מסונכרן 100% עם הבעל קורא, כך יוצא לפעמים שכשהוא אומר תיבה אחת, אני לוחש תיבה אחרת.
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

לחלק מהפוסקים אין חובה להשמיע לאוזנו אלא במסגרת הוצאה ידי חובה. אפילו לגבי חרש ר’ מ”ב סי’ תרפ”ט סק”ה. אבל אפילו אם יש חובה להשמיע לאוזנו, להבנתי אין מניעה לומר בלחש ולשמוע מהקורא אבל צריך להיות מסונכרן אחרת אינך שומע ממנו. רק אוסיף שאיני מבין מדוע בכלל אתה קורא בלחש עם הבעל קורא.

אורן הגיב לפני חודש 1

לפעמים אני מסתפק אם שמעתי מילה או לא, ואז אני מתחיל להתלבט אם להשלים בלחש, וההתלבטות הזאת סתם מוסיפה כאב ראש מיותר, אז אני פשוט לוחש בלי קול את הכל יחד עם הבעל קורא. זה גם עוזר להישאר ערני ולא לרחף תו”כ הקריאה. הבעיה שזה כמעט בלתי אפשרי להיות מסונכרן כל הזמן מבלי שתהיה תיבה אחת שבה הוא מתקדם טיפה יותר מהר ממך ואתה משלים אליו.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

לדעתי עדיף לנסות ולעקוב בלי לקרוא בלחש. לא ניתנה תורה למלאכי השרת, ואם השתדלת לעקוב זה מה שאתה יכול לעשות. אתה כמובן יכול לקרוא אחר כך לעצמך את כל המגילה ואז לצאת ידי חובה מחשש שפספסת משהו בקריאה הציבורית. אבל אני לא חושב שצריך.

השאר תגובה