שיוויון יהודי וגוי

שו”תקטגוריה: מחשבהשיוויון יהודי וגוי
עופר שאל לפני 3 חודשים

לאחרונה עלתה לי שאלה- לכאורה אין שיוויון בין יהודי לגוי, אדם שנולד גוי יכול להמשיך להיות גוי ולשמור רק מצוות בסיסיות והקב”ה יהיה ממש מרוצה ממנו, ואם הוא רוצה, הוא גם יכול להחליט להתקרב יותר לקב”ה ולהפוך ליהודי..  לעומת זאת לאדם שנולד יהודי אין את האפשרות להפוך לגוי או להחליט לשמור רק את מצוות בני נח, ואם הוא יעשה את זה הקב”ה כנראה לא יראה את זה בחיוב.. השאלה היא האם לרב יש כיוון להסבר למה שזה יהיה כ”כ לא הוגן? למה אני לא יכול להחליט על מידת הקרבה שלי לקב”ה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

לא יודע. עקרונית אנחנו כבולים בגלל שהתחייבנו בהר סיני ובשושן. אחרי שהדור קיבלוה אין טענת מודעא ואיננו יכולים לצאת מהחיוב לשמור מצוות. אם כן, אז אין כאן אסימטריה מהותית אלא רק בגלל התחייבות שלנו.

אורן הגיב לפני 3 חודשים

משמע מדבריך שלולא קבלת הדור היינו יכולים לצאת מהחיוב לשמור מצוות. כלומר, מבלי החלטה לצאת, החיוב היה נותר בעינו, גם לדורות הבאים לאחר הדור שקיבל על עצמו. איך זה מסתדר עם מה שכתבת במקום אחר, שלולא קבלת הציבור, החיוב לשמור מצוות כלפי הדורות הבאים היה פוקע מאליו (כי הם לא נצטוו).

בנוסף, גם לאחר קבלת הדור, אם אדם מחליט לפרוש מהציבור, אז גם קבלת הציבור לא חלה עליו (וממילא גם החיוב לשמור מצוות), השאלה אם ניתן לפרוש מציבור כלל ישראל, וגם אם ניתן האם זה מותר?

י.ד. הגיב לפני 3 חודשים

אורן,
הנביא יחזקאל מתייחס לאפשרות הזו:
“והעלה על רוחכם היו לא תהיה אשר אתם אמרים נהיה כגוים כמשפחות הארצות לשרת עץ ואבן: חי אני נאם אדני יהוה אם לא ביד חזקה ובזרוע נטויה ובחמה שפוכה אמלוך עליכם” (יחזקאל כ לב-לג)
טכנית תמיד אפשר להתבולל בין העמים אבל נדמה שמשם ישראל לא ניתן לברוח. אנחנו מסמנים את ריבונו של עולם ברצוננו או שלא ברצוננו. יחליט כל אחד לעצמו אם זו ברכה או קללה.

באופן כללי אני לא בטוח שיש עניין ללמוד נבואות. יש שם הרבה מריבות ישנות שלא כל כך מעניינות, ולא סתם אמרו חז”ל שכל הנבואות בטלות לעתיד לבוא. אבל נדמה לי שהציטוט הזה בכל זאת חשוב.

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

אורן, לא הבנתי את השאלה. יש את הקבלה בסיני שלולא היא בכלל לא היינו חייבים. ויש את הדור קבלוה שבלעדיו היינו יכולים לחזור בנו.

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

ייתכן שניתן לפרוש מהציבור. כידוע, דעת כמה מהראשונים שניתן להמיר ולהפוך לגוי. השאלה האם זה מותר או אסור היא קצת טריקית. ייתכן שאסור לעשות זאת כי בעת שאתה מחליט על כך אתה עוד יהודי, וכיהודי אסור לך לנטוש את מחויבותך. אחרי שעזבת עזבת. ראה קו”ש כתובות אות לד.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 חודשים

הגוי לא יצא ממצרים.

השאר תגובה