שיעור 4 בקידושין

שו”תקטגוריה: עיון תלמודישיעור 4 בקידושין
EA שאל לפני 3 ימים

שיעור 4 בקידושין

  1. בתחילת השיעור הבאת את הבנתו של רש״י למצווה בו יותר מבשלוחו, שהוא מבין שמקבלים על קידושין בעצמו יותר השכר (כי לפעום צרעאה אגרא), ואח״כ אמרת ששיש מקום להבין אחרת, שמצווה בו כי המצווה כשאתה עושה אותה אתה בעצמך היא יותר מהודרת. אבל מה זה שונה מרש״י ?? לא הבנתי, אכן מקבלים יותר שכר, כי משקיעים בה יותר, וזה ביטוי לזה שהיא יותר מהודרת. 
  2. האם מי שלא עבר על לאו הוא רק במצב בינוני ולא גם צדיק ?? האם מי שהולך לעבור על עריות וברגע האחרון הואמונע את עצמו ומתגבר על יצרו הוא רק בינוני ולא צדיק ???
  3. הכלל של מצוות צריכות כוונה חל רק על עשים ?? והכלל של מצוות צריכות אמונה (מתורתך) גם כן חל רק על עשה ? במילים אחרות מה גדרו של אדם שמונע את עצמו לעבור על איסור בגלל שהוא מבין שהאיסור הוא רע ותא בגללשהקב״ה ציווה ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 ימים

1. הטענה היא שהקידושין יותר טובים או יותר תקפים, לעומת תוספת השכר שתלוה במאמץ ולא באיכות הקידושין. שכר יכול להינתן על כך שהמצווה יצאה יותר מהודרת או על כך שהעושה השקיע יותר מאמץ.
2. בינוני זה ביטוי למצב ה-0 שהגדרתי שם. אם אתה רוצה להרחיב, ראה במאמרי לשורש השישי.
3. אדם שמונע עצמו מעבירה לא עבר עבירה. מה השאלה? השאלה היא הפוכה: מה דינו של אדם שעבר עבירה אבל אינו מאמין באלוהים ובמצוותיו. לדעתי אין כאן עבירה. זה כמו לעשות מצוות מפני הכרע הדעת של הרמב”ם בסופ”ח מהל’ מלכים.

EA הגיב לפני 3 ימים

מה המשמעות של ״יותר תקפים״ ? או שמשהו תקף, או שלא. יש משמעות לצורה שבה חלה התקפות (יותר מאמץ/יותר מהודרת) אבל לתקף אין יותר ופחות. לא ?
אדם שמונע עצמו מעבירה לא עבר עבירה ובכך קיים מצווה. היעלה על הדעת שמי שמתגבר על יצרו לעבור עבירה ערוה לא קיים בזה מצווה ולא שימח בזה הקב״ה ולא יקבל שכר ענק על זה ???? ולכן יש לשאול כפי ששאלתי.

mikyab צוות הגיב לפני 3 ימים

כתבתי. יש משהו יותר איכותי בקידושין הללו. כמו שיש מצוות מהודרות יותר (אתרוג או לולב). וכי אין הידור מצווה בהלכה? זה מה שהבאתי מהברכ”ש לגבי גטין פסולים.
הפניתי אותך למאמרי לשורש השישי.

EA הגיב לפני 2 ימים

אתה מלמד גם ב״פ וגם פרק ג ? לאותה קבוצה ? יש שיעור כל יום או פעם בשבוע ? אתה מוסר להם מראי מקומות כלומר הם צריכים להכין קודם כל את הסוגיא או לא ?

mikyab צוות הגיב לפני 2 ימים

שתי קבוצות שונות. בימי ג לומדים פ”ב ובימי ה את פ”ג. אין מקורות להכנה. לפעמים אני אומר להם בעל פה לראות משהו.

EA הגיב לפני 2 ימים

רציתי להודות על החומר שאתה מעלה. הכל כל כך חיוני.
אגב, עברת קורסים למורים במכללת הרצוג אולי ? אתה מצליח להפוך דבר קשה לדבר מובן מאליו. אני לא יכול לדמות את עצמי מסביר למישהו דבר כמו שאתה עושה.

mikyab צוות הגיב לפני 2 ימים

לא. אבל אל חשש. מורים לא צריכים את זה, כי לא לומדים באמת עיון בגילאי תיכון אז אין להם בעיה של הסבר רעיונות דקים. לצערי, הם עוסקים בעיקר בתרגום הארמית.

השאר תגובה

Back to top button