ההורמון שיגרום לאדם להאמין?

שו”תקטגוריה: כלליההורמון שיגרום לאדם להאמין?
אברהם ל. שאל לפני 2 חודשים

לפני שנים פורסם אשכול בעצכח.
https://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?topic_id=1404660
לאשכול קוראים ׳ההורמון שיגרום לנו להאמין.(אוקסיטוצין)’
הגעתי לאשכול הנל לאחר שעלה בדעתי הרעיון כי ישנן תרופות רבות (או סמים), העלולים להשפיע על שיקול הדעת של האדם (אפילו באופן שלא יהיה מודע לכך).
כמו לדוגמה תרופה הגורמת לכעס, לשמחה וכו׳
עדיין כמובן לאדם יש בחירה האם להמשיך ליטול את התרופה, או לא. אך לפעמים הוא לא מודע לפגימה בשיקול דעתו, כמו שכנוע עצמי כי כך זה הטוב.
הדהים אותי הוא האופן שבו הפורום הזה (עצור כאן חושבים), הקדים את זמנו (או שלא?). זה כאילו שהרבה דברים שם ככ אקטואלים, אקטואלים מהרבה מקומות הקיימים כיום באינטרנט ובכלל.
לא קראתי את כל העמודים באשכול, אלא את שני הראשונים. (גם אתה הגבת, לא בקשר ישיר לנושא האשכול, אלא בתגובה לתגובה אחרת) ובכל זאת התשובות סיפקו אותי.
בכמ אשמח לדעת מה דעתך ״האקטואלית״ בנושא.
האם ״הורמון שגורם להאמין״ מהווה קושיא על דרישה מאדם להאמין?
תודה רבה, שבת שלום.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

ראשית, אין דבר כזה “דרישה מאדם מאמין”. או שאדם מאמין או שלא.
לשאלתך, ההורמון לא משנה הרבה לעניין זה. גם היכולות המוחיות שלנו מושפעות מגורמים פיזיולוגיים. אז אינך מאמין למוח? מה הקשר בכלל? טוב, אני מניח שהדברים כבר נענו שם.

נראה שגם אחרי האוסיטוצין נשארת הבחירה, ואף מתעצמת. הלא אם אחרי נטילת האוקסיטוצין אעבור ליד בית מדרש תפרכס נפשי להאמין ביהדות, ואם אעבור ליד בית עבודה זרה תפרכס נפשי להאמין בה. ההתלבטות תהיה קשה הרבה יותר ולכן איאלץ להעמיק יותר בבירור האמונה.

ד”ר אפותייקר מאומן

א הגיב לפני 2 חודשים

הורמון לא יכול לגרום לאדם להאמין אם אין לו נטייה לזה. מה שען ידוע שאפילפסיה של האונה הרקתית יכול לגרום לחוויות דתיות, אמונה דתית, חזיונות ומחשבות שווא דתיות. לפני כמה שנים אפילו עשו mri לאדם בזמן התקף.
יש כמה מטיפים נוצריים שידוע שסבלו מחבלת ראש.
אולי זה מסביר הרבה מקרים של אתאיסטים שחוו חזיון והתחילו להאמין. בנצרות האוונגליסטית כל הזמן יש סיפורים כאלה.

בס”ד ערב ר”ח טבת פ”ב

לא’ – שלום רב,

מזה זמן התעוררה אצלי המחשבה שיעל שתקעה יתד ברקתו לא התכוונה להורגו, שאם כן היתה צריכה לתקוע את היתד הגזע המוח, ושיערתי שהתכוונה לנטרלו ע”י פגיעהבאונה הרקתית.

לפי מה שהבאת ש’קצר’ באונה הרקתית עשוי לגרום לחוויה דתית – יש אולי להציע שיעל ניסתה להחזיר את סיסרא בתשובה ע”י גרימת ‘קצר’ באונה הרקתית, אלא שהיתד חדרה עמוק מדי והביאה למותו,

בברכה ש”צ,

השאר תגובה