הערה על ספרך לעשות מצוותיך

שו”תקטגוריה: עיון תלמודיהערה על ספרך לעשות מצוותיך
מני שאל לפני 2 חודשים

במאמר השלישי בספר הבאת ויכוח שהיה לך בינך לבין פרופ’ ריבצקי שלשיטתך אל לנו להורות לאדם כיצד לעשות את החטא האופטימלי ומי שרוצה לחטוא אין לו ללכת לרב לשאול אותו כיצד למעט מהחטא ואילו ריבצקי אחז שכדאי להורות לו למעט בחטא ככל שאפשר. והנה במאמר הראשון בספר כתבת לגבי האשם שמגיע על עצם הפגימה במציאות (הבאתי את זה בשביל להראות שזה לאו דווקא מהקבלה כמו שמאריך בזה בנפש החיים) וא”כ אפשר שאף לשיטתך מצד “כל ישראל ערבין זה לזה” לפחות בענייני ההלכה תצטרך להורות לו למעט בחטא ככל שניתן כדי שהמציאות של החטא פחות תפגום.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

בשביל השיקול הזה לא צריך להניח פגימות. ברור שיש עניין למעט חטאים בעולם. אבל מורה הוראה לא אמור לתת הוראות כאלה, כי יש בהן לגיטימציה לחטוא. הלעיטהו לרשע וימות.

מני הגיב לפני 2 חודשים

זה נראה שעכשיו אתה מציג את זה שונה בספרך זה נראה שמתוך אידאולוגיה אין אנו משיבים לאדם שרוצה לחטוא שמי שחוטא אין לו ללכת לרב (אותו דבר הייתי אומר אם חברי היה שואל אותי שרוצה לשדוד חנות ורק אינו יודע אם לעשות את זה לאור יום שאז יפגע בצורה כזו או אחרת במוכר והלקוחות או שמא יעשה זאת בלילה כדי למעט בצער. שאין מה לענות בשאלה כזאת שמי שרוצה לפגוע בזולת אין לנו לנסות להגיע למינימום סבל אתו אלא דוחים אותו בשתי ידיים שאין לנו לדון עם אנשים מושחתים) אולם כאן זה נראה שאתה מציג את זה בתור סתם חשש לתת לו לגטימציה

השאר תגובה

Back to top button