גילאי התמותה בתקופה המקראית

שו"תקטגוריה: כלליגילאי התמותה בתקופה המקראית
יהודה שאל לפני 2 שנים

מה הפשט בגילאים שכתובים בתורה? "ויהי כל ימי מתושלח תשע ושישים שנה ותשע מאות שנה וימת" ובעוד הרבה פסוקים הם חיו מאות שנים? מה הפשט בזה? למה זה השתנה? איך צריך להתייחס לזה? יש תיעודים לא מהתנ"ך על אנשים מהתקופה ההיא שחיו כזה הרבה זמן?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא מכיר תיעודים. עקרונית ייתכן שהגילאים אכן היו אז שונים. אבל לא בטוח שהגילאים הללו מתכוונים להיות עובדות היסטוריות. היה כאן בעבר דיון על כך, ואתה יכול לנסות ולחפש.
 

צחי עם הארץ וכסיל הגיב לפני 2 שנים

עיין במפרשים על פרשת נח. בפרק ח לאחר המבול. מלבי"ם ועוד…

gil הגיב לפני 2 שנים

כאן תמצאו תשובות מעניינות לנושא.

https://www.youtube.com/watch?v=uoPbZnRN8xQ

לעצם השאלה יש כמה ראשונים המציעים שגילאים אלו אינם של אנשים פרטיים אלא של שושלות או שבטים שהתקיימו מאות שנים לפני המבול. אוסיף חידוש לא מוכר, בקצרה, ששנות מתושלח חייבות היו להיות 969 כי אחכ היה המבול. כלומר הוא מת במבול. ר' יהודה החסיד בפירושו הרוקח על התורהף מוסיף ואומר שאפילו אבות העולם לא חיו יום אחד של הקב"ה ולא הגיעו לאלף שנים (כי יום אחד בעינך כאלף שנים…) ואפילו לא בשנות לבנה. הוא כותב לכן מתושלח חי 969 שנה ולא יותר, משום שבהמרה לשנות לבנה זה עולה בדיוק 999 שנה. (בשנת חמה יש 365 ימים בשנה, ובשנה על פי הלבנה יש 354 ימים, כידוע) שנות חמה ושנות לבנה מככבים בימי המבול (המבול החל ב17.2. והסתיים ב27.2 וזאת כדי שיקיף שנה מלאה בת 365 יום, העודפת ב11 ימים את שנת הלבנה, אבל כל תאריכי הבייניים במבול מתוארכים על פי חודשי לבנה ואכמל). המספר 365 שנה עצמו מרומז פעמיים: בשנות חנוך (אביו של אותו מתושלח המתוארך בשנות לבנה דווקא – שימו לב האב בעל החיים הקצרים ביותר מול האב בעל החיים הארוכים ביותר) שמת בגיל 365. וכן משך השנים שחלפו מיום הולדת השושלת החדשה: שם הוליד שנתיים לאחר המבול, ואם מונים מתאריך מיסתורי זה עד ההתגלות לאברהם בהיותו בן 75 רואים שחלפו בדיוק 365 שנה. אכן :"מי העיר ממזרח צדק". זריחת שמשו של אברהם חלה כמניין שנות חמה מאז הולדת השושלת החדשה לאחר המבול. (עוד ענין הוא שאם סופרים מהשושלת החדשה לא עד ההתגלות לאברהם אלא עד הלידה שלו, 75 שנה קודם לכן עולה המספר 290 שנה (מה זה מבטא?), וחזה בדיוק סך השנים שיחלפו מימי לידת אברהם עד כניסת יעקב לגלות במצרים: (100+60+130). עם זאת אם נמנה ,שוב, מההתגלות לאברהם\כניסתו לכנען עד כניסת יעקב למצרים חולפות 215 שנה (290-75) שזה בדיוק חצי משנות שעבוד מצרים:430 שנה (שלפי חז"ל נמנה כשנים כפולות היינו בפועל רד"ו שנים, או טפי 215 שנים (ע' פ' דעת מקרא בסיכום פרשיית יציא"מ). חוקרי מקרא עמדו על כך שהבבלים הכירו את ימי הקפת חמשה כוכבי לבת, וכשבודקים גילאי אבות העולם עולים בדיוק לפי צירופי כוכבים מסוג זה. האסטרונום אריאל כהן הראה בכמה מאמריו שהן תאריך מהבול ב1656 והן גילאי אבות העולם חופפים כל מיני תופעות אסטרונומיות הקשורות ללוח העברי , אך חשבונותיו מורכבים ומובנים רק ליודעי חן. (אגב, מניין הימים ב1656 שנה זהה למניין השניות שיש בשבעת ימי הבריאה 84,600 אבל קצת ארוך לבאר זאת כאן. הרעיון הוא שבריאה חדשה מתחילה ,אכן, רק אחרי המבול) ברי שגילאים אלו צופנים כל מיני קודים, ובידי כמה מאמרים מקיפים באנגלית על התחום הזה, מי שמעוניין אשלח לו. ואחרון, שימו לב לתופעה הנומרולוגית בחיי שלשת האבות:

Schildenberger'6' has been credited with the observation that the three ages(d) form the regular pattern:
Abraham: 175 = 7 x (5 x 5)
Isaac: 180 = 5 x (6 x 6)
Jacob: 147 = 3 x (7 x 7)
Labuschagne and Vawter both point out that this may be derived from the number 17:'62
159 ibid. 287; author's italics.
160 Cassuto 1 961: 280
161 According to Gevirtz (1977: 570), quoting J. Meysing ‘The Biblical Chronologies of the Patriarchs' Christian News from Israel 14 (1963) p26f.
7 + 5 + 5 = 17
5 + 6 + 6 = 17
3 + 7 + 7 = 17
Gevirtz commented that the age of Joseph could be seen as following a similar pattern: i.e. 110 = 1 x (52 + 62 + 72);'63 and Williams, after reviewing a number of links between Joseph and the patriarchs and matriarchs, suggested that the pattern showed that ‘Joseph is the
מי שקרא עד פה, ויהיה מעונין לפנות זמן וללמוד ביחד את הסוגיה המורכבת הזו, תוך קריאת המאמרים הרלוונטיים – אנה יפנה אליי ואולי נצליח להעלות משהו בעניין על הכתב.

gil הגיב לפני 2 שנים

אוסיף שישנו פרשן שטיפל בצורה מקיפה ביותר במשמעות הגילאים האלו – והוא אינו ידוע ולא משתמשים בו אפילו בעולם המחקר מכל מיני סיבות היסטוריות ולא מכוונות – והוא בנו יעקב. דא עקא ספריו בעניין כתובים רק בגרמנית. אם יש מי שקורא גרמנית וירצה לעבור על הדברים, תבוא עליו ועלינו הברכה.

תמים תהיה הגיב לפני 2 שנים

מעורר עניין יש"כ. אגב מי העיר ממזרח מתפרש כפשוטו לגמרי כמ"ש שם הפרשנים גם בלי הקשר לשנת חמה (ומה היא קשורה לזריחה ג"כ לא הבנתי). יש גם להבדיל בין התאמה מספרית פנימית (שניות בבריאה מקביל לימים עד המבול) ובין התאמה חיצונית (290 או 215 שנים אולי מקביל למשהו בכוכבים). התאמה מספרית אפשר לחשוב שהראשונה שרירותית והשנייה הותאמה לה כי יש איזה קשר 'עמוק' ומהר"לי בין השניים. אבל התאמה חיצונית לשנות חמה וכוכבים מה הטעם בה?

[אבל תגיד.
א. המספרים האלה לא מעוררים חשד שזה כמו גימטריה? בתוך הכאוס מוצאים כמה נקודות של סדר שהופיע באקראי ואז מייחסים להם משמעות (בכל כאוס יהיו כמה מופעים שנראים כמו סדר. הרי לא הגדירו מראש מה נחשב סדר. אני חושב שצריך קודם לעשות פה טיפול שורש סטטיסטי לפני שניגשים לממצאים עצמם).
ב. אם הדברים הם גם היסטוריה ממשית וגם תואמים לתפיסה מספרית פיתגוראית ששורה על עולמנו הצנוע אז פשר העניין הוא שהקב"ה דאג שהמספרים האלה יופיעו? מדוע עשה כך? זה הרי לא סופרים שממציאים המצאות ומתחשק להם ליצור מבנים סימטריים מתוך אשליה שזה מעיד על איזה משהו עמוק שרוחש במסתרים בקרקע הבריאה כולה. ]

בנו יעקב זה לא "הפרשן של נחמה לייבוביץ"? בלי לקרוא מילה ישירה ממה שהוא כתב אני מרגיש שלמדתי ממנו לא מעט – דרכה. ולפי מיעוט בקיאותי הדלה בנחמה לייבוביץ אני לא זוכר שהיא התעסקה עם מספרים.

תמים תהיה הגיב לפני 2 שנים

אגב בספרים של רחל אליאור על קומראן היא מציגה אותם על פי המגילות בתור נרקומנים של סימטריות מספריות (קראתי מזמן וזוכר מעט מאד)

גיל הגיב לפני 2 שנים

תמים תהיה, יישר כח על הדברים. בנו יעקב אכן מצוטט על ידי נחמה שידעה גרמנית ותרגמה כמה קטעים. בעניין הגימטריות וכדומה אני חושב שזו בדיוק כוונת המקרא שם – יש שם איזשהו קוד אחרת מדוע לפרט כל כך את הגילאים? זה מצוי ממש בפתח של התורה והכל סיפורים שופר דרמטיים מלאי מיתוס ועומק ופתאום רשימות משעממות וחסרון מובן? אם זה בכדי להביע את גיל העולם מספיק לציין באיזה גיל הולידו אבל לא את כל הפירוט כמה חיו אחרי ובאיזה גיל מתו. אם זה בשביל לצין את אריכות ימיהם של הקדמונים גם לא הייתי זקוק לכל הפירוט מלבד אמריה כללית שחיו קרוב לאלף שנה ואז האל קיצר ל-120 שנה. ועוד קושיות רבות. לדעתי יש שם צופן כל שהוא שהיה ידוע לקוראים\הכהנים בימי בית ראשון ועוד אחרי – יוכיחו כל המאמרים שנכתבים על כך ומגלים את הכוונות הסמויות של הגרסאות השומרוניות ושל השבעים ועוד, ששינו את הגילים בכדי להוביל לכל מיני חישובים שיובילו ,למשל, לחשבון לפיו 6000 שנה יסתיימו תכף אחרי מות ישו הנוצרי ועוד פרטים ארוכים – אבל בכל השינויים והגרסאות נשמרים באופן מפתיע אותם דפוסים ויש מקבילות מתמתיות רבות שחפפות – מה שמלמד, לדעת החוקרים, שהם הבינו איזה מהלך מתמטי מסויים שתמיד חייב היה להשמר ברשימות הללו. בעניין זה חובתינו להבין את הקודים הללו אחרת לא הבנו את עיקר המסר. בעניין עצם הגילאים להבנתי אין שום אפשרות לקרוא אותם כפשוטם וברור שבני אדם לפני חמשת אלפי שנה חיו בצורה דומה לשלנו, פשוט כי לא היתה בהם שום ייחודיות ביולוגית אם מבינים שגם גן העדן לא היה אלא משל היה (ליציאה מעידן הציידים לקטים אל החקלאות והביות ויצירת התרבות והערים – עיין מיד אחרי הגירוש יש את קין והבל ובזעת אפיך ובניית עיר והמצאת המלאכות בשושלת קין) אשלח פה בהמשך מאמר שמסכם את הדברים הללו.) ושפו משום שחיו לפניהם בני אדם עשרות אלפי ומיליוני שנה- מה קרה שפתאום חיו בני האדם מאות שנים?! זה מן נס מתמשך חסר סיבה? אפילו ניסי יציאת מצרים היו לרגע ולצורך אבל נס ביולוגי שאין לו משמעות ואין לו תכלית איננו מתקבל אלא על דעת הבריאתנים שחושבים שהעולם בן 6 אלף שנה וכל האנושות נוצרה מאדם הראשון וממילא הם יכולים לקבל שהיה משהו מיוחד ובלעדי בדורות "הראשונים" (כך ביאר למשל פרופ נתן אביעזר ובריאתנים נוצריים רבים (פירוש מעניין שהם אומרים שאכן היו בני אדםן אבל בגן העדן -שאין למוצאו כי נשטף במבול – היה עץ החיים וכנראה שאכילת האדם מהעץ לפני גירושו הותירה חותם גנטי בצאצאיו) כל זה לא מסתבר – מה ששוב מחייב אותנוט למצוא פשר למשמעות הנומרולוגית של המספרים האלו – ובא לציון גואל. נ.ב לעצם קיום מציאות גימטריא בתנך אני חושב שיש ראיות שהשתמשו גם בכלי זה, כבר הבבלים השתמשו בו, וראה למשל שאברם+הגר=ישמעאל בגי'. בני ישראל=603 בג' – כמניין בני ישראל ביציאת מצרים), קערת כסף=930 בג' כגיל אדם הראשון, וכלן משקלה שם הוא 130 כגיל שהוא הוליד את שת (רשי מביא מפי משה הדרשן, בתוספת ממדרש בתורה שלמה), וכאלו עוד. אמנם אין צורך להרחיק עד לגימטריא וסביר שגילאי אבות העולם מתקשרים באופן כל שהוא לתופעות אסטרונומיות, כי כל ההקשר שם מדבר על מציאות זמנים מורכבת, עם כל התאריכים המזורים והמיותרים במבול (שנותנים רושם של "יומן הפלגה") ועוד. וכאמור הבבלים שהם מקור המיתוס על אבות עולם שחיו מאות אלפי שנה, התעסקו המון באסטרונומיה (אפילו את סוד העיבור של רבן גמליאל הם פיתחו) וגם אצלם המלך השביעי מתקשר לעבודת השמש, כמו חנוך השביעי שלנו שחי 365 שנה- כימות החמה.

gil הגיב לפני 2 שנים

תמים תהיה, שלח לי מייל ואפנק אותך בכמה מאמרים מקיפים באנגלית, רובם אינם ברשת – ונתקם משם giladstn@gmail.com

לגבי מי העיר ממזרח שמש, שלא כפשט המיוחס לכורש, אלא כדרש חזל. שזה אברהם. סתם דרשתי בניסיון להבין מדוע חלפו 365 שנה עד ההתגלות אליו, והצעתי, שזה מציין זריחה של התגלות חדשה בעולם של העם העברי. זריחה מזכירה לנו את השמש, ושנת חמה שהיא השלטון של שמש בעולם היא בת המספר 365. בגדול כשאתה נתקל במספר זה זה מדליק אצלך הקשר אל השמש, וכמו שאמרתי לעיל שהקבילה של חנוך הדור השביעי במיתוס הבבלי אכן עבד את אל השמש.

תמים תהיה הגיב לפני 2 שנים

חשבתי שאתה מסביר שהמספרים האלה קשורים לאמת ההיסטורית בכך שאלו שבטים וכו' ולא אנשים יחידים, ושנות השיעבוד במצרים הם כן נכונים וכו'. כעת זה נראה שאתה אומר שכל הפרטים שקר וזאת בסך הכל המצאה נומרולוגית כדי להצפין לנו איזהשהו מסר שנשתכח בעבר וכעת התגלה מחדש (התגלה שהוא קיים, מה תוכן המסר ומה חשיבותו זה עדיין לא התגלה).

בוודאי שאנשים השתמשו בגימטריות להנאת עצמם או להסוואה או להחלטה על אורך החומה שלהם וכדומה וזה דבר חביב, אבל לחשוב שהמציאות כולה מתנהלת לפי מבנים מספריים מורכבים (מהפכה ניוטונית במטאפיזיקה!) – זה דורש הסבר רציני: מי משליט את החוק הזה ולמה הוא עושה את זה. אלא אם, כאמור, תגיד שהכל המצאה של הסופר או ששאב מההבבלים שהם עצמם המציאו כטוב רוחם ביין. תוכל להבהיר את הנקודה הזאת?

[בסוגריים אני אומר מצד עצמי שמבחינתי לפני טיפול סטטיסטי מאד מדויק ומוגדר אני לא "מתחבר" להברקות שנשענות על מספרים ומבנים תת קרקעיים. עם כל תחושת ההפתעה הקונקרטית זה עדיין לגמרי-לגמרי-לגמרי יכול להיות מקרה בלבד וחסר משמעות. אם קערת כסף לא הייתה מתאימה לאדם הראשון אז החלל הפנוי בצנצנת המן היה מתאים לזרובבל פחת יהודה. יש בלי סוף אפשרויות להתאים דברים בכל מיני צורות וצריך מתימטיקאים רציניים שידעו להגיד מתי יש בטקסט כמות חריגה מידי של סדר מסוג מסוים ורק אז יש סיבה לחשוב שיש בו משמעות. אמנם זה לא תקף לגבי השוואת מיתוסים.]

תמים תהיה הגיב לפני 2 שנים

תודה גיל, שלחתי. [אבל כנראה דנת אותי לכף זכות. אני לא מבין גדול (וגם לא מתעניין כזה גדול) בעניינים של חקר התנ"ך. קראתי כמה ספרים ושמעתי הרצאות ואני מכיר פחות או יותר מה המצב בעולם אבל לא יותר מזה. ובטח לא בנושאים אוונגרדיים או נישתיים. אני פוגש רק מה שכבר עוכל ונטמע לתוך הזרמים המרכזיים ועבר את הביקורת שלהם. אלא שבנושא הזה כיון שכתבת אז גירית את סקרנותי]

gil הגיב לפני 2 שנים

אאריך כשאתפנה – אני חושב שזו אמת היסטורית המציינת שבטים ומקומות וגם אנשים היסטורים בצורה של אב שהוליד את בנו בעוד לא תמיד זה כך. מה שאינו אמת היסטורית זה שאדם פלוני חי מאות שנים. לא ייתכן. אבל גם אם מדובר בשבט הרי לא יעלה על הדעת ששבט שממנו הסתעף שבט אחר (קרי חנוך "הוליד " את מתושלח) תמיד "חי" כ800 שנה לאחר מכן ואז "נכחד" לכן מה שנראה לי זה שהשמות מצביעים על עובדה היסטורית – בין אם שבטים\חמולות\אזורים גאוגרפיים\ממלכות ובין אם לפעמים דמות היסטורית ממשית של מלך כל שהוא וכיוצא. הכל אמת – מלבד המספר שמוצמד לאותה דמות כמייצג את שנות חייה – זה לא נכון וזה כנראה מצפין איזשהו חשבון אותו עלינו לפענח (יש כמובן גישה שלישית שלא אמרתי לעיל והיא שהמספרים מדוייקים אבל הם מושבנים באופן שונה משלנו ויש להמיר אותו, בכך יש מלא שיטות והידועה שבהם היא ששנה מציינת שינוי של חודש – לכן מתושלח חי לפי זה רק 80 שנה. לאחר המבול החלו למנות את ארבע עונות השנה ולכן גילם "מתקצר" ל400 בממוצע היינו 100, שלנו. אחר כך השנה הכפולה ולבסוף מהחודש הזה לכם מונים שנה רגילה ואכן אז אנשים חיים רק 70-80 או גג 120 שנה), בשיטה זו יש כמה וכמה קשיים אבל היא לא משוללת יסוד.

נ.ב

https://musaf-shabbat.com/2013/03/08/%D7%A9%D7%97%D7%A8%D7%95%D7%A8-%D7%90%D7%9C-%D7%94%D7%96%D7%9E%D7%9F-%D7%90%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%AA-%D7%A1%D7%A7%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%9F/

השאר תגובה

Back to top button