כניסת ויציאת שבת בקוטב

שו”תקטגוריה: הלכהכניסת ויציאת שבת בקוטב
גיל שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
אני נמצא כרגע באיסלנד, ובתקופה זו הימים ארוכים במיוחד – השמש שוקעת (מתחת לקו הרקיע) בסביבות 00:40 וזורחת ב01:30 – מה שאומר שאין צאת הכוכבים. מיום ליום זה מצטמצם ונגיע בקרוב למצב שבו השמש אינה שוקעת כלל (אם כי תמיד ישנה ״הנקודה הנמוכה בשמים״).
אני תוהה לעצמי כיצד צריך לנהוג בעניין שבת בפרט ותפילת ערבית בכלל.
1) מתי יוצאת שבת אם הכוכבים לא יוצאים?
2) האם צריך להגיד ״ויהי נועם״ ו-״אתה חוננתנו״ בערבית מוקדמת אם טרם יצאה שבת?
3) האם אפשר להתפלל ערבית מפלג המנחה? (האם פלג המנחה מוגדר בכלל אם אין ״צאת הכוכבים״?)
4) אותו כנל לגבי עוד חצי שנה – אז השמש לא זורחת מספר ימים..
 
תודה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

לא יודע לענות לך כרגע. מקובל בקוטב יש לקחת את המן שהשמש בשיאה בשמים כרגע הצהרים ושש שעות לפני ואחרי הם היום. אבל באיסלנד יש שקיעה וזריחה אלא שהלילה (או היום) קצרצר.
ראיתי שיש רב בשם אבי פלדמן שהוא הרב החדש של איסלנד (יושב ברייקיאוויק, כנראה יש בית חב”ד) וכדאי לשאול אותו. אפשר לשאול רבנים סקנדינאביים אחרים (שבדיה או דנמרק).
אם אין לך דרך לבדוק שם כתוב לי שוב ואנסה לבדוק כאן. 

ד הגיב לפני 3 שנים

לא יותר מסתבר להגיד דאין לילה אם השמש לא שוקעת ולהגדיר את הנקודה הנמוכה ביותר של השמש את המעבר בין היממות. שהרי כשמתקדמים צפונה הלילה מתקצר והולך והגבול של התהליך הזה הוא כשהשמש לא שוקעת ויותר סביר שהפונקציה של נקודת המעבר בין היממות כפונקציה של התנועה צפונה תהיה רציפה

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

נשמע הגיוני על פניו. מה שכתבתי הוא מה שמקובל להלכה ביחס לקוטב (כשאין בכלל לילה).

יאיר ואלזה שרלו הגיב לפני שבוע 1

שלום , מתי נכנסת שבת פרשת פנחס תשפ”א באקיוררי . תודה מש’ שרלו .

בס”ד ראש חודש שבט פ”א

ליאיר ואלזה שרלו – שלום רב,

לפי התנהלות העניינים בארץ – נראה ששבת פרשת ‘פינחס’ תהיה סמוכה לבחירות לכנסמסטר ה-25, וממילא בוודאי תהיו בארה”ק כדי לקיים את זכותכם וחובתכם הדמוקרטית להשתתף בבחירות 🙂

אם בכל זאת תיאלצו להיות באיסלנד – הרי תוכלו לפנות (כהצעתו של הרב ד”ר אברהם לעיל) לרב אבי פלדמן, רבה של איסלנד היושב ברייקייאוויק הבירה ו/או לבית חב”ד שם, והם בוודאי יספקו לכם את המידע בדבר זמני כניסת השבת ויציאתה בק”ק אקיוררי (וגם ינחו אתכם איך להשיג שם מזון כשר).

בברכה, ירון פיש”ל קורינאלדי, מק”ק כוכב השחר

ובינתיים חיפשתי קצת בגוגל, והגעתי לאתר של הקהילה היהודית של איסלנד WWW/JEWISHICELAND.COM ושם נמצא כל הידע, הן על אפשרויות המזון והן על זמני הדלקת הנרות.

למשל גיליתי שהדלקת הנרות בשבת פרשת פינחס תשפ”א 2.7.21 יכולה להיעשות בין השעות 21:44 (פלג המנחה) עד ל-23:36. צאת השבת בשעה 1:06. זה לגבי רייקייאוויק. הקלקה נוספת תיתן לכם את כל זמני היום, הן ברייקייאוויק והן בערים אחרות (לרבות אקיוררי).

בקיצור: כל המידע מסודר, מתוקתק ומאורגן. נראה שהרב אבי פלדמן ורעייתו הרבנית מושקא עשו עבודה מצויינת. אל תקרי ‘מושקא’ אלא ‘מושקע’ 🙂

בברכת לילה טוב / בוקר טוב, יפ”ק

השאר תגובה