לשון הרע

שו"תקטגוריה: הלכהלשון הרע
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב מיכאל, לאחרונה נתקלתי במספר מקרים שקשה שלא לדבר לשון הרע בהם, כמו חבר ששואל חוות דעת על מסעדה, או שיחה על קבוצות דתיות מסוימות. שאלתי היא מה מקור האיסורים הרבים של לשון הרע שמופיעים בספרו של החפץ חיים?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

הח"ח בספרו מביא גם את המקורות.
אמנם הפיכת הנושא להלכה פסוקה ומפורטת נראית לי מופרזת, ולא בכדי לא נעשתה לפני הח"ח. אני הייתי תולה את רוב הדינים הללו בשכל ישר ולא בראיות מסוגיות אגדיות כאלה או אחרות.
לדעתי חוו"ד על מסעדה אינה לשון הרע, ראשית מפני שמדובר כאן לתועלת החבר. שנית, לא מדובר על אדם מסוים אלא על מוסד (בד"כ לא מכירים את מנהל המסעדה). ובפרט שאם טעם המזון שם לא נראה לך אין בכך שום פגם באישיותו של מישהו מהעובדים או המנהלים שם. כל אחד וטעמו.

mikyab צוות הגיב לפני 7 שנים

שואל:
מה לגבי הזכרת פגמים מסוימים בחברה החרדית או הדתית לאומית במהלך שיחה בין חברים? האם יש בזה לשון הרע?
———————————————————————————————————————-
הרב:
לה"ר על ציבור הוא כן לה"ר. או מפני שהציבור נחשב כיישות בפנ"ע, או מפני שלה"ר כזה חל על כל אחד מהפרטים שכלולים בציבור.
אבל כשזה לתועלת במסגרת דיון או ויכוח לדעתי מותר. ובפרט שהדברים ידועים ואתה רק מחווה דעה על העובדות הידועות ולא מחדש עובדות סמויות.
———————————————————————————————————————-
שואל:
מה אתה מתכוון לתועלת במסגרת דיון? איזה סוג של תועלת הכוונה פה? ועוד שאלה קטנה, כתבת שהיית תולה את רוב הדינים הללו בשכל ישר, האם התכוונת שצריך להסיק את דיני לשון הרע משכל ישר? לא כל כך הבנתי למה התכוונת בזה.
———————————————————————————————————————-
הרב:
אם אתה רוצה להחליט האם להיות חרדי, או האם לשתף פעולה עם חרדים, או האם לשלוח ילדים לחינוך חרדי, או האם לבחור לך רב חרדי או להתנהל על פי פסקים של רבנים חרדים. כל אלו הן תועלות רלוונטיות.

השאר תגובה

Back to top button