מבואס..

שו”תקטגוריה: כללימבואס..
שקד שאל לפני 2 שנים

שלום כבוד הרב
יצא לי להיחשף אלייך לפני כמה ימים כי עניין אותי האם יש עוד תשובות יותר מספקות האם יש בחירה חופשית, יצא גם להחשף לחכמתך ואני עד עכשיו נרגש  לראות רב שעוסק בכל מיניי חכמות ובשאלות שלא יצא לי להיחשף אליהם (אני בן 17 אז בטח יש  עוד הרבה  דברים שלא נחשפתי אליהם)
יצא קצת לקרוא מאמרים מהאתר של הרב ובאחד מהמאמרים ראיתי שכתבת שאתה תומך במפלגת זהות, שמטרתה להפריד דת ומדינה ,לאפשר תחבורה ציבורית בשבת ,אפשרות לעשות חתונה שלא כפופה לחוקי הדת, ביטול חוק החפץ ועוד חוקים שקיומם הם נגד רצון הבורא, והשאלה היא כזאת שאתה תומך במפלגה זו  אתה כביכול תומך בחוקים שהם נגד התורה לא?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שלום שקד. כבן 17 יש גם עוד אנשים שלא נחשפת אליהם. אבל אני שמח שמצאתי בדבריי תועלת.
לטענתי כפייה על מצוות היא חסרת ערך ואף מזיקה. בדרך כלל למצוות כאלה אין ערך דתי (כי הן נעשות תחת כפייה), והכפייה מעוררת תגובת נגד (אנטגוניזם).
אבל מעבר לזה, גם אם יש מקום לכפייה כזאת לדעתי לא נכון שהמדינה החילונית תעשה זאת.
ומעבר לזה, ערכי הדמוקרטיה גם הם ערכים בעיניי, ולכן אם המדינה תכפה, וגם אם רואים בזה ערך דתי, אבל זה מנוגד לערכי הדמוקרטיה. לכן יש כאן קונפליקט בין ערכי הדת לערכי הדמוקרטיה. בקונפליקטים ערכיים אין דרך ברורה להכריע, ואדם נדרש לשקול מה עוד על הכף בעל אחד מהצדדים. לכן גם אם יש ערך דתי בכפייה (ולדעתי אין), עדיין זה לא אומר בהכרח שיש לתמוך בחוקים הללו. עובדה היא שכיום רוב הציבור ונציגיו ומנהיגיו כבר הגיעו למסקנה שלא נכון לכפות ערכים דתיים על הציבור. זה שינוי לעומת מה שהיה בעבר.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אגב, חלק ניכר מהחוקים שמוזכרים בהקשר זה אינם נגד הדת וההלכה. למשל פונדקאות או אימוץ לזוגות חד מיניים אין בה בעיה דתית יותר מאשר פונדקאות ואימוץ לזוגות מחללי שבת. להיפך, ילד שגדל אצל מחללי שבת יהיה כנראה מחלל שבת בעצמו. אבל ילד שגדל אצל הורים מאותו מין לא בהכרח יהיה בעצמו הומוסקסואל. ומעבר לזה, הרשעות של מחללי שבת היא לאין שיעור יותר מאשר רשעותם של הומואים שנמצאים בניסיון מאד קשה. אני אישית חושב שלא אלו ולא אלו רשעים, אבל אם כבר הייתי מונע אימוץ ופונדקאות ממחללי שבת ולא מהומואים.

קובי הגיב לפני 2 שנים

שקד, מדוע אתה מבואס?
הרי בֶּן אָדָם מַה לְּךָ נִרְדָּם? קום תלמד את חכמת אדון האדונים, בטרם ימים פונים ותשקע במצולות המקובעים, מהרה רוץ לעזרה לפני האנשים הנכונים ושאל שאלות את הרבנים המשכילים. אל תשכח לקרוא בתחנונים. המרחם הוא ירחם עלינו כרחם אב על בנים.

לרב, האם כ”ק האדמו”ר מכיר עוד “רבנים שעוסקים בכל מיניי חכמות ובשאלות” ושניתן להתייעץ איתם כמו באתר המקסים פה? נראה לי שזה היה מתאים כתוספת לתשובה.

אני אתחיל, וגם הציבור מוזמן להוסיף עוד אנשים ומקומות מתאימים:
אתר חדש שנפתח לא מזמן מבית “מכון ידעיה”. ככל הידוע לי, אם תדבר איתם דרך ה”צור קשר” הם יספקו תשובות נוספות ממה שכתוב באתר ודו”ק.
https://www.knowingfaith.co.il/
ערכים בחזית- אתר מיסודה של אגודת ערכים אבל מה שמעניין שהם מעלים המון מאמרים ותכנים משלל הקשת הדתית – מחרדים, חבדנקי”ם , מכון מאיר וישיבות הסדר, וכלה מתכנים שכתבו הוגים נוצרים.
https://rationalbelief.org.il/

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

הרב שרקי, שלום רוזנברג, נדב שנרב, הרב שרלו ועוד.

שקד הגיב לפני 2 שנים

מעריך את תשובתך כבוד הרב אך הקטע של חוקיי הדת הם לא ברצון שאנשים יקיימו מצוות שלא מרצונם אלא מתוך כבוד ואי פגיעה בשומרי המצוות, למשל אם מישהו יקח תמונה של ההורים שלך וישרוף את התמונה שלהם מול הבית שלך חס וחלילה ומול עוד אנשים רבים אתה תכעס על זה ואתה תכפה על אותו רשע לא לעשות את זה בפריסה ובטח שלא מולך אבל אם הוא יעשה זאת אצלו לבד בביתו אני בטוח שלא יהיה לך אכפת , כך אותו דבר חוק החמץ, בבית שלך אני לא אכפה עלייך מה לאכול אך בחוץ תכבד. ויש הרבה אנשים שהיה להם קשה לשמור חמץ אם לא היו עושים את חוק החמץ, ודרך אגב אתה לא חושב שערכי הדת קודמים ל”ערכים” שבני אדם המציאו, הריי הערכים והמוסריות של הבורא הם הערכים והמוסריות האמיתיים ביותר וכל השאר זה ערכים שמשתנים עם הזמן והמקום.
ושאלה לא קשורה אשמח לדעת אם הרב מאמין בזהר הקדוש רק בשביל להכיר את הרב יותר טוב.
(מצטער אם פה ושם יש מילים חסרות, אני כותב מפלפון הנייד שלי וזה קצת לא נח).

mikyab123 הגיב לפני 2 שנים

הבאתי למעלה דוגמאות שבעליל אינן כאלה.
מכבר לזה ההשוואה לשריפת התמונה לא נכונה. שריפת תמונה היא מעשה שכולו פגיעה. רבל אכילת חמץ נעשית סתם כי אותו אדם רוצה לאכול. זה שאתה נפגע זו בעיה שלך. מחר בבוקר החילוני יאמר ששמירת שבת או חבישת כיפה או סתם הליכה ברחוב שלך פוגעת בו וידרוש ממך לבטל זאת.

יהודי הגיב לפני 2 שבועות

שלום הרב מיכאל,
כשהרב מפנה לרב שרקי לרב שרלו וכו’, האם הרב חושב שהדברים שהם אומרים נכונים? האם יש נקודות קריטיות/בסיסיות שבהם הרב חולק עליהם?

מיכי הגיב לפני 2 שבועות

לא ניתן לענות על דאלה כללית כסאת. אלו אנשים שניתן למצוא אצלם דברי טעם. זה הכל.

השאר תגובה