מה זה סובייקטיביות

שו”תקטגוריה: כללימה זה סובייקטיביות
אלי שאל לפני 3 שבועות

תמיד חשבתי ששאלה סובייקטיבית היא שאלה שכל אחד יענה עליה תשובה אחרת. למשל, “בן כמה אתה?”, כי כל אדם (subject) יענה את הגיל הספציפי שלו. ואז אמרו לי שזו דווקא שאלה אובייקטיבית, כי הגיל של אדם הוא דבר מדיד, ולא קשור לרגשותיו ולחוויה האישית של האדם, בשונה למשל לשאלה “מה הצבע האהוב עליך?” שהיא שאלה סובייקטיבית. אבל לכאורה גם זו שאלה אובייקטיבית, כי אני יכול לענות “כחול”, וזו תהיה טענה שנכונה בצורה אובייקטיבית: “הצבע האהוב עלי הוא כחול”. ומעבר לזה, אם אומרים שמה שקובע זה הרגשות שלי, האם המשפט “אני מרגיש שאחת ועוד אחת זה שתיים” הוא משפט סובייקטיבי?
אני אשמח להתייחסות שלך. איך היית מגדיר שאלה/אמירה סובייקטיבית?

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

זו שאלה סמנטית ולכן לא חשובה ולא מעניינת. למונח ‘סובייקטיביות’ יכולות להיות כמה משמעויות, ואתה צריך להבהיר באיזו מהן אתה משתמש בו.
לדוגמה, “אני אוהב את פלוני” זו טענה סובייקטיבית במובן הזה שהיא עוסקת בעולמי הנפשי והפנימי שלא חשוף לאנשים אחרים. הם לא יכולים לבדוק זאת בעצמם (מעבר לאמון בדיווח שלי). אז אתה יכול לכנות אותה טענה סובייקטיבית במובן הזה. אבל אם אני אכן אוהב את פלוני אז הטענה היא אמת אובייקטיבית כי היא מתאימה למצב העניינים בעולם שהיא מתארת. לעומת זאת, הטענה “תמונה זו יפה” היא סובייקטיבית מפני שאין כאן בכלל אפשרות להשוות מול משהו בעולם או באדם פנימה ולקבוע שהיא אמיתית (בהנחה המקובלת שיופי הוא עניין שאינו נעוץ בעולם האובייקטיבי). לעומת זאת, אם אומר “תמונה זו יפה בעיניי”, אז חזרנו לטענה “אני אוהב את פלוני”, כלומר זו אמת אובייקטיבית שמתוארת בטענה סובייקטיבית.
“אני מרגיש שאחת ועוד אחת הם שתיים” היא בדיוק אותה טענה כמו “אני אוהב את פלוני”. תקרא לזה סובייקטיבי או אובייקטיבי, זה עניין סמנטי ולא מעניין.

Back to top button