מה יגרום לך להוריד את הכיפה?

שו”תקטגוריה: אמונהמה יגרום לך להוריד את הכיפה?
דניאל שאל לפני 5 חודשים

כיצד ניתן לתפיסתך להפריך את הדת? מה לא תוכל ליישב עם אמונתך?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 חודשים

לא ניתן. האמונה הדתית אינה תזה שעומדת להפרכה. היא לא מדעית. אפשר לנסות להפריך תפיסות ספציפיות, כמו מקוריותו של המקרא או קיומו של אברהם אבינו.

דניאל הגיב לפני 5 חודשים

אני מעריך את הכנות אך לא מעריך את העמדה.

מה הסיכוי שהיית אוחז באמונות שלך אילו היית נולד למשפחה אחרת במדינה אחרת בחברה אחרת? במקרה נחשפת בגיל צעיר לגישה מסויימת. זאת סיבה לאחוז בכך כל חייך? מתברר שהספרים הארוכים שכתבת אינם אלא נסיון לקלוע למטרות שנקבעו מראש – ולא על ידך אלא על ידי הגננת שלך.

mikyab צוות הגיב לפני 5 חודשים

דניאל שלום. אתה מעלה כאן בזו אחר זו שאלות חבוטות (ושגויות) שנענו לא פעם באתר.
שוב אשאל אותך: מה הסיכוי שהייתי יודע את תורת היחסות אם לא הייתי לומד אותה במחלקה לפיזיקה? האם זו סיבה לנטוש את הידע שקיבלתי שם, או לראות אותו כמשהו סובייקטיבי ולא מחייב? מה הסיכוי שאדם חילוני היה נותר חילוני אם היה נולד במשפחה דתית? אז גם החילוניות לדעתך היא רק הבנייה סביבתית. אפ כן, נותרנו שוב עם השאלה מי צודק ומהי האמת.
כל מה שאדם יכול לעשות הוא לבחון את עמדותיו ולשמוע עמדות אחרות ואז לגבש עמדה. ואכן נכון שכשהוא בוחן את הדברים יש לו הטיות והנחות אפריוריות שאיתן הוא מגיע לדיון. לכן זו לא ערובה לכך שהוא לא יטעה (גם במדע דיברת על אישוש ולא על הוכחה, זוכר?), אבל זה המירב והמיטב שהוא יכול לעשות. לכן אני מעלה נימוקים לטובת עמדותיי כמיטב הבנתי. אם מישהו חולק עליהם שייכבד ויסביר מדוע בטיעון ענייני לגופו של עניין. לטעון שהנימוקים הללו לא נכונים כי אני נולדתי בבית דתי זהו טיעון אד הומינם עלוב, שפונה לגופו של אדם ולא לגופו של עניין. מפלטו הנוח של האתיאסט הנואש.
אגב, כבר מאז קאנט למדנו שבדרך כלל אנשים מעלים נימוקים וטיעונים שמצדיקים עמדות אפריוריות שלהם (את זה כיניתי לא פעם בעבר טיעון “תיאולוגי”, להבדיל מ”פילוסופי”, אבל לא במובן המקובל*). זה טבע האדם וזה לא בהכרח פסול. ראה על כך במחברת הרביעית שלי או בספרי המצוי הראשון.

א הגיב לפני 5 חודשים

מה לגבי חזרה בזמן לתקופת מעמד הר סיני? אם הדבר אפשרי ניתן לראות האם באמת ניתנה תורה או לא

שרייבר הגיב לפני 5 חודשים

או משקפיים מיוחדות שאיתם אפשר לראות אלוקים ואז לבדוק אם הוא קיים

הגורמים שיביאו להורדת הכיפה הגיב לפני 5 חודשים

יש כמה דברים שיביאו את המאמין להוריד את הכיפה: מקלחת, טבילה במקווה ותספורת!

בדוק ומנוסה!

בברכה, בארבר שאואר

א הגיב לפני 5 חודשים

רק שלראות את אלוהים זה בלתי אפשרי ולמעשה הוא גם לא מוגדר הייטב. מסע בזמן אולי אפשרי, לפחות תיאורתית (הרי מדובר במסע במימד נוסף). אם הדבר אכן אפשרי אז הוא יעמיד את כל הדתות במבחן ההפרכה

שחר הגיב לפני 5 חודשים

הרב אם אני לא טועה ציינת בספר הראשון שאם יפריך את ההוכחה שלך בדבר ההתגלות בהר סיני אתה “תוריד את הכיפה” לא?

mikyab צוות הגיב לפני 5 חודשים

אין לי הוכחה. אם ישכנעו אותי שזה לא היה.

השאר תגובה