נישואין לזוג חילוני

שו”תקטגוריה: הלכהנישואין לזוג חילוני
מנחם שאל לפני 2 שבועות

קידושין לזוג חילוני
שאלה קצת מסובכת. .אני מנסה לעזור למישהו: פנה אלי מכר חילוני בשאלה מסובכת: לפני מספר שנים החליטו הוא ובת זוגו להתחתן. הם סרבו אז בתוקף לעשות זאת ברישום מסודר ברבנות, אך כן רצו ב`טקס` של חתונה יהודי,.. .בחופה היו: קידושין בברכה, נתינת טבעת (הדדית..) ואמירת `הרי את מקודשת` וכו` אך העדים היו שני חברים חילונים של החתן.. כך גם רוב הנוכחים שם (היו שם גם כמוני, כמה חובשי כיפה) חלק משבע הברכות נאמרו על ידי נשים..לא היתה כתובה רישמית מקובלת אלא מין הסכם מאולתר שהם חיברו. בינתיים, למרבה הצער, הם החליטו להפרד. שוב- לא דרך הרבנות היו אז כאמור, אנטי הממסד הרבני. הם פשוט נפרדו כל אחד לדרכו. עברו מס` שנים והאשה חיה כיום עם בן זוג אחר..
שאלה-האם היו נשואים הלכתית?
החבר שלי, הבעל לשעבר, מעוניין כעת להתחתן שוב עם בת זוגתו הנוכחית ,אך הפעם שניהם מעוניינים בצורה מסודרת דרך הרבנות.מה עליו לעשות? האם יכולים הם להרשם לנישואין, או שיש קודם לנקוט פעולה מסויימת? ברור לי שמדובר פה בשאלה מורכבת, אך בשלב זה אהיה אני המתווך ואנסה לכוון אותו על פי עצתך.אודה על עצתך, תודה מראש ובברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

ספק רב אם היו נשואים הלכתית. לגבי העדיים, יש מיעוט פוסקים שמקבלים עדות של מחללי שבת גם לקידושין, אבל לרוב הדעות הם פסולים להיות עדים. ננתינת טבעת הדדית גם היא פוסלת את הקידושין (אלא אם הכלה נתנה טבעת אחרי כן באופן אחר).
בשולי הדברים, אני לא לגמרי מבין את השאלה. אם הם יילכו להירשם ברבנות אני מניח שינחו אותם שם מה לעשות. הם לא רוצים לגלות להם שם מה היה בעבר? אז ברבנות לא יידעו כלום ולא יהיה כלום. או שמא היהודי חזר בתשובה וכעת רוצה לעשות כהלכה?.

מנחם הגיב לפני 2 שבועות

ראשית, תודה על התשובה. הם בוודאי מעדיפים שלא לספר מה היה קודם על מנת שלא יימנעו מהם להרשם ולהנשא כדת. השאלה, שיש בה מעין הרהור תשובה, היא עקרונית- האם הוא נחשב הלכתית פנוי ויכול לשאת אשה? או שהוא צריך קודם לבצע תהליך גירושין (על אף שלא היה רישום ושום דבר לא היה רישמי..).
בפועל נראה שהם ירשמו מבלי להתייחס להיסטוריה

ח' הגיב לפני 7 ימים

אבל אם היו שם עדים דתיים, אז אולי זה נחשב לקידושין והאשה נחשבת מקודשת, ואז אולי היה אסור לה להתחתן עם אדם אחר, ואם חיה עם אדם אחר אז נאסרה על הבעל הראשון. הכי טוב לבדוק את זה מול בית דין או רב מובהק שיגיד להם מה ההלכה במצב הזה

השאר תגובה