נקודת הבחירה

שו"תקטגוריה: פילוסופיהנקודת הבחירה
איש לא ברור שאל לפני 2 שנים

שלום רב לכבוד הרב
אומרים בשם הרב דסלר שהבחירה שלנו מאוד מצומצמת כיוון שרק במצב של חמישים חמישים יש לנו בחירה כי במצב של חמישים ואחד אז החזק גובר שאלתי היא האם אתה מסכים לזה כיוון שבסברא זה נשמע לי מובן אבל האינטואיציה שלי אומרת שיש פה בעיה המון מקרים אי אפשר לשפוט אותם כיון שהאדם היו אנוס מחמת רצונו אמנם הוא מתרץ שהאדם לא אנוס כי אתמול יכול היה לבחור בטוב ואז היה משפיע על נקודת הבחירה אבל עדיין הדברים מוזרים אולי כבר התייחסת לזה פעם אך.חיפשתי ולא מצאתי   תודה רבה על האתר הנפלא שלך

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

ממש לא הגיוני, ולדעתי הרב דסלר לא אמר זאת. הוא דיבר על חלון של בחירה, אבל בהחלט לא רק על 50-50.
כשיש לי בחירה של 80-20 זו גם בחירה, אלא שהיא יותר קשה. ישנם מצבים שבהם מאד קשה לבחור לצד אחד כי המשקל שהצד השני מכריע מאד, ואז באמת אין כאן בחירה. על כך דיבר הרב דסלר.

חיים הגיב לפני 2 שנים

האם אדם שחי במשפחה חרדית או לחילופין החי בסביבה חילונית לגמרי, יש להם בכלל בחירה? הרי ישנו כוח עצום של הסביבה המושך אותם להשאר במקומם ולא לעשות שינוי!

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

ברור שיש בחירה. המשקלות לא שווים.

חיים הגיב לפני 2 שנים

לא בדיוק מבין מה הכוונה שהמשקלות לא שווים: הרי גם הרמב"ם אומר שלא יתכן שיהא לאדם איזה כוח המושך אותו לכוון מסויים וכאן אנו רואים בפירוש שכוח הסביבה( או ההתמדה) מושך אותו חזק מאד

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לא יודע לאיזה רמב"ם אתה מתכוון. אבל זה לא רק יכול להיות אלא הכרחי. לכל אדם יש כוחות שמושכים או דוחפים אותו לכיוונים שונים. הבחירה היא בתוכם. זה פשוט כביעתא, אבל אם אם תרצה לקרוא – קרא בספרי מדעי החופש, ובקיצור יותר במאמר כאן:
https://mikyab.net/%d7%9b%d7%aa%d7%91%d7%99%d7%9d/%d7%9e%d7%90%d7%9e%d7%a8%d7%99%d7%9d/%d7%9e%d7%91%d7%98-%d7%a9%d7%99%d7%98%d7%aa%d7%99-%d7%a2%d7%9c-%d7%97%d7%95%d7%a4%d7%a9-%d7%94%d7%a8%d7%a6%d7%95%d7%9f

חיים הגיב לפני 2 שנים

עדיין קשה לי: נער חרדי הרוצה לצאת בשאלה, הוריו יעשו לו את המוות כדי שישאר בתלם כולל ניתוק מגע עימו, הוצאתו מן הבית וכו. רק מעטים וחזקים בנפשם יכולים להתמודד עם זה בעוד שבמרבית המקרים הם ישארו תחת כנפי הדת- לא מרצון אלא מאונס.. אז איפה הבחירה החפשית? מה קשור פה הבחירה של 80-20 ?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לא הבנתי את השאלה. אתה חוזר שוב ושוב על אותו דבר.
מה שתיארת הוא בדיוק בחירה לא שקולה, כמו של 80-20, או 90-10. עובדה שיש כאלה שבכל זאת סוטים מהדרך החרדית.

חיים הגיב לפני 2 שנים

מצטער שאני חוזר על שאלותי. כנראה מחוסר הבנה:
1) מה הכוונה בחירה לא שקולה ?הסוטים מהדרך החרדית נאלצים להיאבק קשה כנגד כוח הסביבה ולא כולם מצליחים בזה…
2)הרמב"ם בהלכות תשובה( פרק ה) אומר:"אילו היה שם דבר שמושך את האדם בעיקר תולדתו לדרך מן הדרכים.. או לדעה מן הדעות או למעשה מן המעשים… האיך היה מצווה לנו…עשה כך ואל תעשה כך..והוא מתחילת ברייתו כבר נגזר עליו וכו' ". האין זה המקרה בו אדם הנולד בסביבה מסויימת נאלץ להתנהג כמו הסביבה ואיננו חפשי לנהוג כרצונו?
3) האין חילוני שאינו מקיים מצוות בגדר " תינוק שנשבה" והאין ילד חרדי ג"כ כך? בשני המקרים מדובר במצב בו איננו חפשי אלא שבוי בידי הסביבה… נותרה לו אמנם בחירה אבל לא בדברים מהותיים..
תודה

מיכי הגיב לפני 2 שנים

קרא את המאמר שלונקק למעלה.

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

בחירה חופשית זה רעיון בידיוני שהמציאו או אחזו בו בני אדם שלא התאים להם שאין להם שלטון. הם בסך הכל רצו להיות נעלים בעיני עצמם.

מספיק לציין שבתורה השמות ניתנים על סמך העתיד להיות איתם.

השאר תגובה

Back to top button