סערת הלהט"ב והרב בני לאו

שו"תקטגוריה: הלכהסערת הלהט"ב והרב בני לאו
ישי שאל לפני 2 שנים

כמו שאתה כנראה יודע הרב בני לאו( שאתה כנראה מכיר) פרסם מאמר על קבלת אדם להט"ב לקהילה דתית. למיטב הבנתי לא מדובר על אדם בעל נטיות הפוכות שבזה כמובן אין להאשים אותו אלא בבן אדם שבפועל חי עם בן דוג בן מינו. האם אתה חושב שזה בסדר? זה לא להפוך דברי אלוקים חיים?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא יודע מה פירוש "לקבל לקהילה". אם אדם בקהילה שלך אוכל לא כשר או מדבר לשון הרע, האם אתה מקבל אותו? הוא לא אמר שמותר לעשות זאת אלא רק שאין לנדות אותו ויש להתייחס אליו כאחד האדם. מאה אחוז צודק.

ד.ש הגיב לפני 2 שנים

זה קצת היתממות לומר שאדם שאוכל לא כשר או מדבר לשוה"ר האם אתה…

ודאי שאם אדם עושה זאת לדבר נורמטיבי ומקובל (לא כעובר עבירה) צ"ע בזה.
אדם שחי בשיטה לאכול טרפות האם נקבל אותו.

ישי הגיב לפני 2 שנים

"לקבל לקהילה" הכוונה לתת לו משרות תורניות בקהילה. האם אתה תתן לבן אדם שמצהיר בריש גלי שהוא מקבל לשון הרע ואין לו בעיה עם זה משרה בקהילה?
למה אתה "מנדה" אדם חילוני מהקהילה שלך?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אני לא מנדה אף אחד. יש שאלה לגבי הצטרפות למניין או מינוי לש"צ. מי שלא מאמין לא יכול לעשות את שני הדברים, אבל מי שעובר עבירה, אפילו בקביעות, כן יכול. יש הבדל גדול בין הומו לבין מחלל שבת. מחלל שבת עושה דברים כי בא לו, להומו זה ניסיון קשה, וכנראה כמעט בלתי אפשרי. אם הוא לא עומד בזה אין בכך כדי לפסול אותו לכלום. אני מניח שאף אחד מאיתנו לא היה עומד בזה.

ישי הגיב לפני 2 שנים

אתה לא חושב שיש הבדל בין אדם שעושה משהו כי קשה לו אבל מבין את חומרת המעשה לבין אדם שגאה במה שעושה ולא אכפת לו מהאיסור?

מיכי הגיב לפני 2 שנים

זה לא נכון שלא איכפת לו מהאיסור. יש דתיים רציניים דחיים בזוגיות כזאת.

כ הגיב לפני 2 שנים

הרב לאו לא הסתפק בלפנות לקהילות ולבקש מהן לקבל עוברי עבירה כאלו ולהיות רגישים אליהם. זה טריוויאלי, יש מה לדון בנכונות של זה (בפרט, האם בעבירה כזו אין הצהרת נתק מההלכה) אבל זה לא העניין.

הרב לאו כאמור לא הסתפק בזה, אלא אף מעודד (במשתמע) אנשים בעלי נטיות לחפש להם זוגיות עם בני אותו המין. וזה כבר הרבה יותר חמור, כי זה עידוד של ממש לדבר עבירה. לא רק קבלה ליברלית יש כאן, אלא רמיסה ברגל גסה של איסור תורה.

אין רב תחת השמים שיכתוב מסמך למחלל השבת ויגיד לו מתי ליסוע לבית הכנסת, או באיזה סרט לצפות בנטפליקס. הקהילות הדתיות מלאות באנשים שחיים עם אישה באיסור (לפני חתונה, ובמקרים מסויימים כהן וגרושה ושאר לאוין), ואף רב לא מעלה על דעתו לעודד את זוגיותם. כולם יודעים שזה אסור, וזהו.

מיכי הגיב לפני 2 שנים

איני יודע מה בדיוק הוא כתב, אבל גם כשמדובר בעבירה לפעמים מעודדים זאת אם האלטרנטיבה גרועה יותר. בפרט כאן כשהחיים בלי זוגיות כזאת קשים מנשוא. שוב אחזור שההשוואה למחלל שבת לא נכונה.

משה הגיב לפני 2 שנים

הרב לאו היה מקבל במידה שווה מחללי שבת בפרהסיא או גנבים מוצהרים, נניח חברי כנופייית גנבים?

ערן הגיב לפני 2 שנים

יש נשים וגברים שחיים ברווקות מאוחרת ולא זוכים לזוגיות. ודאי שזה קשה מאוד, אבל מכאן ועד לומר "לא חושב שהיינו עומדים בנסיון".. הרי יש לא מעט שעומדים בנסיון גם במצבים קשים ולא נכשלים באיסורי תורה (אכן ודאי שיש הבדל שרווק מאוחר עוד מצפה שיגיע לזוגיות, אבל בכל זאת.)

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 2 שנים

קראתי את המכתב של לאו כמה פעמים.ולעניות דעתי כל הסערה העצומה שנוצרה .כל המלחמות שהתחילו נגד המודעה הזו.זה בגלל הסגנון.הסגנון של לאו .(במכתב הזה).הוא מאוד עמום.כל מה שכתוב במסמך זה שצריך להיות אמפתיים בקהילה ובמשפחה ללהטבי"ם דתיים.רבנים מהציונות הדתית מכל הקצוות אומרים את האמירה הזו שנים .יש לי תחושה שמה שאציק לאנשים במכתב זה מה שלא נאמר .ההדגשה שאין לגיטימציה למעשה גם אם סבלניים כלפיו.הסגנון של עיקרון של סובלנות דתית מאוד חזקה שלא מגובה בשום עיקרון מטא הלכתי.של זה יכול לקרב יהודים לאביהם שבשמיים "ולהחזיר אותם למוטב.".וזה דבר שחוזר אצל לאו המון פעמים.הן בסערות של נישואי תערובת ."צריך לכבד כי אנחנו גם אנשים שחפצים ומחזיקים בערכים דמוקרטיים"או בהשתתפות ופגישות עם רפורמים וקונסרבטיבים.והרושם שיש לו .כאיש ציבור .זה שהערכים הדמוקרטיים והסובלניים מתקיימים אצלו במקביל לעמדות דתיות.ושהוא לא מרגיש צורך להסביר איך זה לא מתנגש או כן מתנגש.

דבר שכמובן יוצר דימוי של רב חביב כזה .לייטי ונחמד.שרוצה להסתדר עם כולם ולהיות נאהב על ידי כולם.ושלכאורה המחיובות הדתית שלו היא פחותה או פחות חשובה לו.ועל זה יוצא קצפם של אנשים.הן במסמך הזה .והן בכל דבר ואמירה שהוא מוציא .הוא לא ממש תורם לזה .כשהוא לא טורח להסביר את ההבדל בין סבלנות לעמדות שונות והתנהגיות שונות ללא לגיטימציה או הסכמה אליהם(כמו שלדוגמא מיכי עושה מבחינה פילוספית).או בנימוקים מטא הלכתיים של "קירוב יהודים לתורה" או "קידוש השם".אלא מדבר כמו כל אדם /הוגה/מנהיג שמקדיש כמה חשוב להיות סובלניים פתוחים מכבדים ולא אלימים .בזמן שהוא מדבר כרב קהילה ואדם דתי.וזה אכן יוצר גיחוך ולעג מסיום.שגם אני חש כשאני קורא את מאמריו .ומתבלבל לא פעם אם לא נכנסתי לטמפייל של מטיף רפורמי .

יש לציין שאני דווקא מכבד את לאו .ואת הדרך שלו של מחיובות דתיות עם סובלנות ולא חושב שיש סתירה .אבל העמימות שלו.הדיבור הזה שכביכול מנסה לרקוד על שתי חתונות.אכן גורם לגיחוך.וחבל

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 2 שנים

על איך שהרב בני לאו מצטייר על ידי חוגים שמרניים .הטיב לנסח זאות נהדר יגאל כנען .תלמיד של הרב צבי טאו ישראל טאו:
"להיות רב במסגרת של מתיקות חיים, והרצאות
אקדמיות, ואמירת הן למסגרת גם כשהיא רשעה. ונתינת השרביט בלעדית למלך. ומציאת חן בעיני הגוי."
"העדפת להיות רב של עוגות קרם בקטמון. חביב השמאל האנטי ציוני והקרן לישראל חדשה."

צחי הגיב לפני 2 שנים

מחלל שבת עושה דברים כי בא לו, להומו זה ניסיון קשה, וכנראה כמעט בלתי אפשרי. אם הוא לא עומד בזה אין בכך כדי לפסול אותו לכלום. אני מניח שאף אחד מאיתנו לא היה עומד בזה
wow! wow! אתה רציני בדבריך???
בן אדם רצח את אשתו כי גילה שבגדה בו. גם אני מניח שאף אחד מאיתנו לא היה עומד בזה
בן אדם רצח את הנואף ששכב עם אשתו. גם אני מניח שאף אחד מאיתנו לא היה עומד בזה
בן אדם שכב עם אשת איש יפהפיה שפיתתה אותו. הם היו שניהם לבד והוא כבר לא יכל לעמוד בזה.
בן אדם חילל שבת כי היה לו דודא לסיגריה גם אני מניח שאף אחד מאיתנו לא היה עומד בזה
בן אדם המשרת בצבא של גויים התגעל במאכלות אסורות גם אני מניח שאף אחד מאיתנו לא היה עומד בזה
מה נסגר??
התורה אוסרת. אז הקב"ה יודע שאנחנו יכולים לעמוד בזה. "אשר יעשה אותם האדם וחי בהם"
הלו???? יהדות בסיסית!!!!!!!!!!!!!!!!!

השאר תגובה

Back to top button