שאלות תהיות והרגשות על דבריך

שו"תקטגוריה: כללישאלות תהיות והרגשות על דבריך
מסופק שאל לפני 2 שנים

ערב טוב הרב מיכאל.
אני עומד במקום קצת מסורבל בליבי, מחד גיסא אני רואה ושומע הרבה הרבה ביקורות על דבריך ודעותיך. מאידך גיסא אני קורא את דבריך ומסכים עם חלקם הגדול (אם כי, ישנם לא מעט הרגשות של ׳אי אפשר לומר את זה׳. ואני מדגיש – זה בהרגשות בלבד)
לא באתי ח״ו לערער על שום דבר, באתי לשאול מאיפה ההרגשות דחייה הללו? האם ראוי להתעלם מהם?
בנוסף, לאחר שקראתי כמה וכמה ביקורות על דבריך (וזה מקסים שהרב מקפיד להתייחס אליהם כראוי) אני מבין שאני בכלל לא היחיד ושזו התעוררות כללית ומצויה, גם בקרב כמה רבנים וגם בקרב תלמידים. האם לדעתך, עלי ללכת אחר ליבי ולחפש את ההגיון והאמת שבדרך המצויה יותר או שעליי להמשיך ולנסות לחשוב עד קצה יכולתי ולהעביר על ליבי והרגשותי?
(זו שאלה שתלויה בשאלות ׳האם להוליך את הלב אחר השכל או את השכל עם הלב?׳ ואם נלך עם הלב, האם החשיבה הרציונאלית והלוגית תוכל לתת כלים מספיקים לניתוח? ואם נלך על השכל, האם עלינו לזנוח את ההרגשות והלב? האם יש להם משמעות שכלית ולוגית? ועוד..)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

ללב אין שום מעמד ושום משקל בשאלות שכליות. אלא שלפעמים מה שאתה מכנה לב הכוונה לא לאמוציות שמוטמעות בך מהגנטיקה, החינוך והסביבה, אלא לאינטואיציות. אם יש לך אינטואיציות אחרות, ודאי אל לך להתעלם מהן. אבל דל מהכא רגשות. וגם אם יש לך אינטואיציות אחרות, זה רק אמור לכוון אותך לחפש ולעיין יותר. בסוף אם השתכנעת שכלית לדעתי עליך לקבל את הדבר, אחרת אין כאן יושר אינטלקטואלי.
אגב, לא הבנתי למה לערער על משהו זה "ח"ו". מותר ורצוי לערער על הכל. 

מסופק הגיב לפני 2 שנים

מה הכוונה ב׳אינטואיציה׳?

אגב, ע״פ מה שהבנתי – עלי לכוון את החיפוש השכלי ע״פ האינטואיציות הבסיסיות שלי.

והאם באמת אין שום משמעות לרגשות בחיפוש האמוני שלי?

כמו כן, אני עדיין לא מרגיש שיש כאן לגמרי ״יושר אינטלקטואלי״ (שאגב, זה שאלה האם בכלל כל חשיבה חייבת להיות נקייה או שיש מקום גם לנטייה הטבעית).

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

בספרי שתי עגלות ואמת ולא יציב חידדתי את הנקודה הזאת. רגש זה אמוציות. חשיבה שכינית "טבעית" (כלומר הגעה ישירה למסקנה לא דרך טיעונים לוגיים) זו אינטואיציה, והיא חלק מהשכל. כל טיעון לוגי מתבסס על הנחות יסוד, ולכן הנחות היסוד עצמן ודאי לא באות מטיעונים לוגיים. וגם אם כן, אז אני מדבר על ההנחות של הטיעון ההוא. ההנחות היסודיות באות מאינטואיציה. אינטואיציה היא כושר שכלי, ולכן ודאי יש לעשות בו שימוש. רגש אינו עוסק בנכון ולא נכון, ולכן אין לו שום חשיבות בעניין זה.
חשיבה צריכה להיות נקיה כמובן, לא כי היא "צריכה" אלא כי אחרת היא תטעה. אבל הנקיות היא מרגשות ולא מאינטואיציות, וכנ"ל.

השאר תגובה

Back to top button