מצווה לקיים דברי המת

שו"תקטגוריה: עיון תלמודימצווה לקיים דברי המת
תם. שאל לפני 3 שנים

האם מצווה לקיים דברי המת היא מצווה משפטית, וא"כ האם שייך לתבוע על כך בבי"ד, או לחילופין למנוע השבת אבידה, למשל בירושה, (שלפי המהריט הירושה שייכת לבן והבת חייבת לחתום מדין משיב אבידה).

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אין קשר בין השאלות. ירושה אינה רצון/דברי המת אלא דין התורה. המצווה לקיים דברי המת, כל עוד לא נתן מתנה מחיים ככל שאני יודע היא מצווה בעלמא. אם נתן מתנה מחיים אז כמובן יש קניין וזה לא סתם חובה לקיים את דבריו.

תם. הגיב לפני 3 שנים

אני מדבר באופן שהאב אמר שרצונו לכתוב צוואה אך לא הספיק, וגילה שברצונו לתת גם לבנות.
ממיחא הבן מוחזק כי הוא קם תחתיו, אבל היות ובחוקי המדינה הירושה מתחלקת בשווה, הבת יכולה לעקב את החתימה שהיא מוותרת על חלקה, וממילא נמצא שהבן יקבל רק חלק יחסי, והבת טוענת שהיא מקיימת את רצון המת, ולכך אינה מחוייבת בהשבת אבידה.
כמדומני יש איזה רע"א בשות א סח שאומר שיש חובה לכבד את האב בכספו של האב, השאלה האם ירושה נחשבת לכספו, או בגלל קם תחתיו נחשבת לכספי הבן?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

זה כבר עלה כאן בעבר. אם אוחזים בשיטה (המקובלת על רוב הפוסקים) שלחוקי המדינה אין מעמד ביחס לירושות, ודין התורה הוא הקובע (כי זה איסור ולא ממון), אז הכסף שייך משפטית לבן, והבת חייבת לחתום כדי לא לגזול אותו. אם אוחזים שיש מעמד לחוקי המדינה גם ביחס לירושה אז המצב שונה כמובן.
בהנחה שהכסף הוא של הבן, עולה שאלת מצווה לקיים דברי המת. ראה סקירה כללית כאן:
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A6%D7%95%D7%95%D7%94_%D7%9C%D7%A7%D7%99%D7%99%D7%9D_%D7%93%D7%91%D7%A8%D7%99_%D7%94%D7%9E%D7%AA

וגם כאן תראה דיון האם זו חובת גברא או קניין בנכסים:
http://www.daat.ac.il/mishpat-ivri/skirot/151-2.htm

השאר תגובה

Back to top button