תאוריות קונספירציה מול סתימת פיות

שו"תקטגוריה: כלליתאוריות קונספירציה מול סתימת פיות
אריאל וינוגרד שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
מעשה שהיה כך היה: אתמול מישהו פרסם בקבוצת הוואטסאפ של הישיבה שלי סרטון של איזה רב אחד שמסביר למה אין מגיפה והכול זה נסיון השתלטות של האילומינטי וכו'. התפתח בקבוצה דיון קצר, ובסופו מנהל הקבוצה איים שיעיף את המפרסם מהקבוצה אם לא יפסיק מייד את הדיון בנושא, בטענה שהדיון מסכן את שלום הציבור.
אני משער שמקרים דומים קרו בעוד הרבה מקומות.
בתור אחד שממש ממש לא מחבב קונספירציות, וממש ממש מקפיד על הנחיות משרד הבריאות, שאלתי את עצמי האם סתימת הפיות לא מסוכנת יותר בטווח הארוך?
(בסרטון לא היו טענות רציניים בעד קונספירציה, אבל היו מספר נקודות שיש להתייחס אליהן עניינית כמו: אם יש מגיפה, למה שיעור התמותה השנתי לא עלה וכו', ונראה לי שההרגל להעיף אנשים מקבוצות במקום לענות לטענות שלהם הוא מסוכן יותר בטווח הארוך)
אשמח לדעת מה דעתך על כך.
תודה רבה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

דעתי הובעה כאן כמה פעמים. כל דיון, הזוי ככל שיהיה, הוא לגיטימי, כל עוד הוא מנומק. ומי שחושב אחרת שיביע את דעתו המנומקת. אני נגד סתימת פיות בכל מצב, כולל הכחשת שואה, מיסיון ושאר ירקות.

יאיר הגיב לפני 3 שנים

כולל כאשר יש חשש אמיתי שאנשים יפגעו מזה?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

איני יודע אם זה תמיד לכל המצבים. כאן לדעתי כן.

תם. הגיב לפני 3 שנים

דהיינו, הרב מסופק אם התאוריה הקונספרטיבית משפיעה בנגיף הקורונה?
במה שונה דעת מנהיגי החברה החרדית שמבחינתם התורה היא חזות הכל, והשפעתם לשיטתך לפחות הסיבה נזק, והם נשלחו לגלות על ידך?
הרי הם נימקו את דעתם, אלא שנימוקם לא מתיישב עם תפיסותך?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

תם, הטענות שלך שוב ושוב מביאות אותי לתהות האם אתה באמת לא מצליח להבין דברים כה פשוטים או שההטיות האידאולוגיות שלך עומדות בעוכריך. אני לא יודע איזו פרשנות מחמיאה יותר.
יש הבדל בין העלאת תיאוריה והבעת דעה לבין מתן הנחיות חסרות אחריות לציבור שנשמע לך. הרבנים והעסקנים נשלחו לגלות על ידי התורה ולא על ידי. כידוע, רוצח בשגגה חייב גלות. הם רוצחים בשגגה (קרובה למזיד), ולכן אולי פטורים מגלות. אגב, הציבור החרדי שמגלה יכולת חשיבה כמו זו שאתה מציג כאן, ושומע להם במקום לשלוח אותם לגלות הוא עיקר נשוא הביקורת שלי.

השאר תגובה

Back to top button