איך נביאים נהיו נביאים מעכשיו לעכשיו

שו”תקטגוריה: תורה ומדעאיך נביאים נהיו נביאים מעכשיו לעכשיו
שאלה שאל לפני 5 חודשים

שלום,
אם הבנתי נכון, היו נביאים בתנ”ך שפשוט “הפכו” לנביאים מעכשיו לעכשיו.
אני לא מבין את זה – איך אדם יכול בבת אחת להפוך לנביא?
הרי נביאות זה גם מצב רוחני מאד גבוה לפי מה שאני מבין, כלומר – אדם שלא מורגל ברוחניות ברמה גבוהה – איך הוא פתאום יכול להיות / להכיל כזה “מעמד” של הבורא בכבודו ובעצמו שמדבר איתו (גם אם זה לא ישיר כמו משה רבינו)… האם לא צריך לכזה דבר “הכשרה” ועליה רוחנית של הרבה שנים?
מלבד זה – להיות נביא מהבחינה של לדבר אל העם וכן הלאה – צריך כישורים שונים של דיבור בפני קהל, ניסוח והעברת מסרים, התמודדות עם התנגדויות של אנשים ותנועות שונות וכל הכישורים האנושיים השונים שנדרשים מאדם שאמור להתוות דרך למיליוני אנשים. זה כמו למשל שחייל לא יכול לקפוץ לרמטכל בלי לעבור בהרבה מאד דרגות, השתלמויות וקורסים שונים. וגם להפוך להיות רמטכל אני משער שצריך לעבור הרבה קורסים בניהול, כלכלה, ניהול משאבים וכדומה. גם כל מנהיג צריך רוחב של הבנה או לפחות היכרות מסויימת עם תחומים שונים כמו היסטוריה, פילוסופיה, פסיכולוגיה, כלכלה וכן הלאה.
אני לא מצליח להבין איך אדם “רגיל” יכול תוך כמה דקות להפוך לנביא ולהתחיל להתנבא ולהתוות דרך לכל העם.
אז או שלא הבנתי נכון את התנ”ך והנביאים השונים היו ברמה גבוהה מאד רוחנית ואנושית, או שהם עברו איזשהו “הכשרה” שלא כתובה בתנ”ך, או שבאמת יש כזה מושג לעשות “טרנספורמציה” בזמן קצר (אך אני לא מבין טכנית איך זה אפשרי, איך אפשר בבת אחת “לעלות” כל כך הרבה רמות נפשית / רוחנית ועוד, איך זה שונה למשל מסיפורים על אנשים שזכו בלוטו ולא היו מסוגלים להכיל את זה ובזבזו את כל כספי הזכייה בזמן קצר) או שנביאות לא דורשת את הדברים האלו ואני לא מבין נביאות נכון או שמדובר באנשים שהם סוג של “עילויים” שקולטים דברים במהירות רבה או הסבר אחר.
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 חודשים

לא מבין את השאלה. ראשית, מי אמר לך שהם לא עברו הכשרה או שאישיותם לא גובשה לקראת זה במהלך הזמן? שנית, אם הקב”ה רוצה גם מטאטא יורה וגם עגלון מנבא (ודלא כרשב”א בתשובה רלד ח”ד).

ביתי הגיב לפני 5 חודשים

פרק ידוע במורה הנבוכים ב,לב https://tinyurl.com/1m7jzl9w

השאר תגובה