אמונה

נועם שאל לפני 6 שנים
  • שלום הרב, הרב טוען הרבה פעמים שאדם, אם היה חוקר באמונתו היה מגיע למסקנה שאין אלוהים, גם אם אינו חוקר הוא כופר במובלע. ומכאן כמובן המסקנה המתבקשת שיש לכל אחד לחקור. אני רוצה לתקוף את ההנחה שבכלל קיימת תשובה, אפילו תאורטית, של מה אותו אדם יאמין אחר שיחקור ולאיזה מסקנה הוא יגיע שכן החלטה זו תלויה בהמון החלטות שיגיעו לפניה ( איך הוא ילמד, ממי וכו’). למיטב זכרוני, דווקא הרב עצמו הוא זה שאומר שאפילו הקב”ה לא יכול לדעת במה נבחר ( כי ידע זה לא קיים עדיין).

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

שלום נועם. מדובר בניסוי היפותטי. בהנחה שאדם יבחן את כל השיקולים וייקח בחשבון את כל הניואנסים מה תהיה החלטתו. ברור שאי אפשר לעשות את הניסוי הזה בפועל. טענתי לא תלויה בתוצאה של ניסוי מעשי אלא מציגה שיקול תאורטי. אדם הוא מאמין או כופר, וגם אם הוא חי בצורה שלא מתאימה למה שהוא בתוכו לא הרווחנו הרבה. הוא רק מסתיר מעצמו את עצמו. נכון שגם אם הוא בודק וחוקר לא בהכרח יגיע למסקנה הסופית שלו, אבל אז הוא עשה את מה שיכל, וגם אם טעה הוא לכל היותר אנוס.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

כעין זה השיקול של הצו הקטגורי של קאנט (ראה במחברת הרביעית). גם שם מדובר בניסוי היפותטי ולא מעשי, ובזה טעו הרבה בפרשנות דבריו.

נועם הגיב לפני 6 שנים

לטענתך, אדם נולד כופר או מאמין ואין לו אפשרות לשנות את זה (אלא רק לחשוף את זה). דטרמניזם?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

לא. הוא מגיע לזה מתוך שיקול הדעת שלו. אבל מדובר על שיקול דעת מלא עם כל השיקולים. זה לא אומר שמישהו יכול לדעת זאת (כולל הקב”ה, שגם הוא יכול רק לתת הערכה מיטבית שעלולה לשגות) עד שזה נעשה. ועדיין השיקול ההיפותטי בעינו עומד.

נועם הגיב לפני 6 שנים

עכשיו הבנתי יותר את כוונת הרב. נשארתי רק עם קושיא אחת, למה הקב”ה בורא בני אדם שכאשר הם יחקרו וילמדו ככל שניתן יגיעו למסקנה למיטב הבנתם שאין בורא לעולם? לכאורה הייתי מצפה שעם הלימוד המיטבי ביותר כל אדם יגיע למסקנה שישנו בורא.

מיכי הגיב לפני 6 שנים

בה במידה אין טעם לברוא אנשים שכן יגיעו לאמונה )דטרמיניסטית(. זה לא כפוי עלינו אלא תוצר של שיקול דעתנו. לא הוא ברא את האמונה שבתוכנו. היא משיקול דעת שלנו.

השאר תגובה

Back to top button