אפולוגטיקה נוצרית

שו”תקטגוריה: מחשבהאפולוגטיקה נוצרית
מיט שאל לפני חודש 1

אני קורא כעת ספר שעוסק בהצדקת הנצרות. הכותבים טוענים שהם מוכיחים בספר מעבר לכל ספק סביר שהנצרות אמת. כשאני עומד מול טענה ספציפית שלהם בספר שמוכיחה לטענתם את הנצרות האם כל מה שיש לי כדי לדחות או לקבל את טענתם הוא מה שנראה לי \”הגיוני\”? האם אפשר לדבר על סולם קצת יותר אובייקטיבי לפיו אוכל לשפוט את ראיותיהם של הנוצרים לעומת ראיותיו של הרב לדוגמא להצדקת היהדות? או שיש לי ראיות מ2 עברי המתרס וכל מה שאני יכול לעשות הוא לדחות את אחד הצדדים על סמך הרגשת הלב? אני מוצא את זה מאד לא רציני. יש צורך באיזשהוא סולם אובייקטיבי  שיסייע בנתינת ציונים לראיות ובכך יקל על האפשרות להכריע אילו ראיות אכן חזקות יותר

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אין סולם אובייקטיבי לשום דבר. כל טיעון וטענה לגופם. לפעמים יש טיעונים טובים בעד או נגד ולפעמים זו אינטואיציה. האשליה כאילו ניתן להכריע בשאלות בצורה אלגוריתמית היא ילדותית. כל אלגוריתם או טיעון מבוסס על הנחות, וההנחות יסודן באינטואיציה. הארכתי בזה טובא בספריי.

‫מ הגיב לפני חודש 1

באיזה ספר מדובר?

דוד זיגל הגיב לפני חודש 1

למ ,הספר נקרא i dont have enough faith to be an atheist
של geisler ו turek
אני אתן דוגמא לאיזושהיא טענה שמובאת בספר שמזכירה טענות שראיתי באתר ( אולי גם בשם הרב)
הוא שואל שם מה המוטיבציה של שליחי ישו(ע) לשקר? ( ואולי שזו אפילו סוג של קונספירציה לטעון שהם שקרנים. הרי אפשר לטעון שכולם משקרים . אם אני לא טועה ראיתי התייחסויות כאלה בנוגע לטענות אפיקורסים שהציגו את הכוהנים כשרלטנים שמכרו להמון הבלים. וגם ביחס לאלה שיצרו את ההלכה ואת התלמוד.התשובה הייתה שמדובר בנקודת מוצא קונספירטיבית וספקנית שאין בה ממש מלבד ספקנות גרידא) כדי לחזק את טענתו הוא אף מוסיף שכל מה שאותם שליחים קיבלו הוא עינויים, רדיפות, והוצאה להורג מה שלטענתו מחזק את אמיתות הנצרות. למה שידבקו בשקרים גם במחיר חייהם?
אז ברור שיש את התמונה הרחבה ולראיה הבודדת אין הרבה משקל ,אבל בסך הכללי מי יכול לטעון שהוא צלל לעומק הסוגיה ובחן גם את הנצרות לאור האינטואיציה?
ממעוף הציפור הנצרות יכולה להראות שטותית ,אבל כך גם היהדות. אני מרגיש ואשמח אם הרב יתקנני שחוזקה של הגישה האינטואיטיבית נעוצה במגבלת משאבי האדם שלא יכול באמת לבחון באופן אמיתי גישות נוספות למציאות. על סמך מה אנחנו יכולים לנוח על זרי הדפנה טרם בחננו את הנצרות לדוגמא?

דוד זיגל הגיב לפני חודש 1

שיהיה ברור שאין לי שום עניין בנצרות ,והכל מובא לשם דיון תיאורטי כבסיס לדיון כללי

ק הגיב לפני חודש 1

אבל כאן יש לך מידע מהסנהדרין לא ככה, שגם למה שהם ישקרו?

השאר תגובה