בחינה שכלית לקבלה

שו”תקטגוריה: אמונהבחינה שכלית לקבלה
י\' שאל לפני שנה 1

שלום וברכה.
אני בחור בן 23 ובשנים האחרונות למדתי באחת מישיבות הקו שבדרום.
לאחרונה ניעורה בי הנטייה להעמיד אמיתות בכוח השכל והמחשבה הבוחנת (מה שהוביל אותי לאתר כאן של הרב ולהזדהות מסוימת עם השקפותיו) וכפי שהרב בטח מכיר זהו לא בדיוק סגנונן הלימוד אצלנו בקו.
 במשך תקופה מאוד ארוכה הסתובבתי בין כותלי הישיבה עם ביקורת נוקבת כלפי הצוות והתלמידים על שצורת הלימוד היא למעשה לא יותר מקריאת רשימות מאוד ארוכות ומאוד מורכבות של מה שאנחנו צריכים להאמין בו ומעולם איש לא עוצר לרגע ומעז להישמע לדרישה הישרה לבחון את הדברים במבחן הביקורת והניתוח. (חוויה קורעת נפש אגב- ההימצאות בבית הגידול שלך שעד לא מזמן נתת בו את מלוא האמון וראית בו יושר אומץ חלוציות וגבורה ופתאום כל מה שעולה לך לראש כשאתה שומע את משנתו זו רק ביקורת ושפיטה הגוזרת שהאנשים כאן רדודים ונטולי בגרות בסיסית להתמודד עם שאלות שעשויות לטלטל את עולמם).
אך מצד שני אני מבין שלא שייך לנסות לבחון בשכל את משנתו של הרב קוק לדוגמה שכל כולה קבלה ואין לשכל מה לומר שם באמת. \”כנסת ישראל היה הצדק המוחלט של ההוויה בכללה\” וכד\’- מה השכל יכול לומר כאן? איך ניגשים ללימוד הרב קוק עם השכל המבקר הזה? זה לא נראה לי שייך בכלל.
כל מה שהשכל יכול לעשות זה רק לטעון שזו אופציה לצורת המציאות וכי לא מוכרח שזה באמת כך (לאו דווקא המשפט שהבאתי אלא כל הגותו של הרב קוק)
האם זה אומר שהרב קוק לא רלוונטי לאנשים כמוני/ו?
מה אני עושה?
חשוב לי מאוד שלא להיות כמו כולם בור ומתיירא מחשיבה של השכל הישר אך מאידך אני מרגיש קטן אני בשכלי לבוא ולבחון דברים של אחד מגדולי ההוגים בדורות האחרונים שכלל לא מתיימר להיות רציונלי בהגותו. 
תודה. . .

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אני חושב שכשם שאין ראוי להעריץ אנשים ושיטות וכל דבר צריך להיבחן לגופו, גם אין צורך להירתע מכך שמתעוררת בך ביקורת. זה לא אמור ליצור דחייה כלפי רבותיך. קבל מהם מה שתמצא לנכון ומה שלא – לא. לא קרה כלום.
איני חושב שהרב קוק לא מתייימר להיות רציונלי, בפרט שלא ממש ברור מהי בדיוק רציונליות. אין לנו כלי אחר פרט לשכל, ולכן כל משנה וכל טיעון צריכים להיבחן באמצעותו.
גם אם קטן אתה בעיניך, את תפיסת העולם שלך רק אתה אמור לגבש. לכן אין שום צורך לבקר את הרב קוק ולהכריע מה הוא שווה ומה הוא היה. מה שאאתה אמור לעשות הוא לבחון את טיעוניו ולהחליט מה מהם מדבר אליך. לכן גם אין שום רלוונטיות לשאלה האם הוא היה כה גדול או לא. גם אדם גדול בענקים לא נכון לקבל את דבריו רק כי הוא אמר (ראה הקדמת שערי יושר).
ומכאן שההחלטה האם הוא רלוונטי עבורך או לא, היא שאלה שאתה יכול להפנות רק לעצמך. אם אתה משתכנע ונבנה מדבריו אז כן, ואם לא – אז לא. כאמור, אין שום קשר לשאלה מה הוא שווה והאם הוא גדול וכמה.

יוסף הגיב לפני שנה 1

סתם המלצה – ללכת ללמוד את תורת הרב קוק אצל אנשים רציונליים עם חשיבה ביקורתית, שכל ישר, יכולת הסברה, השכלה כללית רחבה, שמדברים בשפה נורמטיבית ולא בכזאת מעורפלת ולא-ברורה. הרב שרקי למשל. זה עולם אחר מאופן לימוד כתבי הרב שנראה שאתה מתאר

אם חשוב לך לבדוק אם יש עוד איזשהו סיכוי לאמץ דברים מתורת הרב (אם הם יהיו עליך נאמנים וסבירים) אז אולי שווה לנסות.

בהצלחה וסליחה אם הפלישה הייתה לא רצויה

ראובן הגיב לפני שנה 1

תודה לך יוסף. את הרב שרקי אני בהחלט מכיר ומעריך.

ובהמשך לשאלתי- מצד אחד צורמת לי הגישה הקלסית הרווחת בין לומדי התורה (ובכללם ב’קו’) המונעת את עצמה מלהקשות ולהסתפק אחרי דיברי רבותינו הקדמונים והאחרונים ומניחה מראש כי הם הם האמת של עולמינו ולא רואה שום ערך בהיחשפות לשיטות המנגדות. זה צר. זה שטחי. זה ילדותי. ברור שאם רק את דבריהם אתה מכיר תחליט כי זו היא האמת.
אך מאידך גם את הגישה האחרת אני מסרב לקבל. זו המעמידה כל בור וכל תלמיד מתחיל שרק זה עתה נחשף ליכולותיו השכליות (המגושמות), כל חובב מחשבה וכל נוטה ללוגיקה- כל אלו בקומה אחת יחד עם גאוני רוח ואדירי מחשבה. זו הקוראת לראשונים לבקר את מסקנות האחרונים לפלפל בהם ולנתח את הגותם.
קשה לי להכיל את היחס החדש שהולך ומתגבש בנפשי כלפי הרב טאו לדוגמה וכלפי תלמידיו המובהקים- רבותיי.
לא יתכן להשוות את השכלתי הכללתי והתורנית כאחד לזו שלהם. מי אני שיחלוק עליהם? מי אני שיזלזל במשנתם? מה אני מבין במורכבות של עולם הדעות והאמונות?
אינני בא כאן לצדד בגישה האומרת שיש לסמוך עליהם שהם יודעים להתמודד עם כל השאלות המנגדות לתורת ישראל וללכת אחריהם כעדר אחרי רועה. אך אני חש (גם מהצביון של השיח כאן ובעיקר מהשיח הפנימי שמתחולל בתוכי) כי היומרה לחבוש את ספסלי הכיתה של אנשים אלו, אצל אדם רגיל מהשורה (רובנו), היא אווילית ובלתי רצינית.

אגב- אע”פ שאת גישתו הכללית של הרב הנפרסת כאן באתר ובספרים אני מעריך ומוצא בה יושר ואומץ
מ”מ כאחד שנחשף למשנת הרב קוק בצורתה הקווניקית זה כמה שנים, נראה שהרב לא באמת הבין את גישתם וירד לעומק משנתם.
בעוד שהרב גורס כאן כי “אין לנו כלי אחר פרט לשכל” אלו (ע”פ הרב זצ”ל ועוד) טוענים אחרת. יש עוד משהו. משהו הדורש פיתוח ושכלול.
ואני בטוח ש”המציצים” מן החוץ בשומעם זאת מיד ייחסו לאותו משהו דמיון והמצאה הבאים מריחוף אל ריק מחשבי.
אך היושר גם דורש מוכנות כנה להקשיב מה הם אומרים ולא מה אני חושב שהם אומרים.
את הטור “מה להר המור ולחב”ד” קראתי בעניין רב ונראה מהנאמר שם שמלאכה זו לא נעשתה ברצינות. (אם כי בהחלט היו נק’ שנראה שהרב תיאר נכונה)

על כל פנים- כפי העולה מדברי כאן אני קרוע בין שני עולמות- בין הנטייה ליושר אינטלקטואלי ונאמנות לאמת ובין חוסר היכולת לפעול ביעילות במישור זה (מחמת דלילות ההשכלה והבנתי בתחום הפילוסופיה) מחד, והפקפוק בגישה הרואה בשכלנו את חזות הכל בעניינים אלה מאידך.

מצב זה זורע הרס רב בחיי- ביציבות הכללית שלי ובעיקר בתחושת ההזדהות והשייכות למחנה ישראל (רק מחמת הספק המרחף על הכל אני הולך ומדרדר רוחנית- זה מטריד אותי מאוד).

אשמח לקבל את עזרתך.

נ.ב- הרבה פעמים כשאני מדבר עם הסובבים אותי על נושאים אלו שוב ושוב נשמעת ההצעה הידוע “קודם עליך לחזק את האמונה שלך ואז תלמד מה אחרים אומרים. כי אחרת אתה לא תחזיק מעמד”.
מה הרב חושב על זה? מצד אחד זה באמת נכון. אם האמונה לא תהייה ברורה לי לא אצליח להתמודד עם טענות החולקים עלינו. (ברורה לא במובן של שטיפת מוח לעצמי אלא לדעת באמת מה היהדות אומרת)
אבל מצד שני ברור שזו הצעה שמקורה באותה גישה פחדנית וחסרת יושר להתמודד בכנות עם גישות אחרות לבחון הצודקים הם אם לא?
תודה ומחילה על האריכות.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אין לי מה לומר על זה. אם יש לך דרך לחזק את אמונתך – מדוע לא לעשות זאת? האם זה תנאי? לדעתי לא. בעיניי העצות הללו ריקות מתוכן.

ראובן הגיב לפני שנה 1

לא הבנתי. אין לך מה לומר על כל מה שכתבתי?

ראובן הגיב לפני שנה 1

אשמח להתייחסות רחבה יותר.
גם על הקונפליקט שתיארתי בהתחלה וגם למה בעני הרב זה ריק מתוכן?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

שלום רב.
לא הבנתי מה לא ברור במה שכתבתי. אין לי מה לומר על ההצעה שקיבלת מפני שהיא ריקה מתוכן חיובי (רק שלילי). בעצם משמעותה היא אל תיגע בחומרים אחרים עד שתחזק את אמונתך, אבל אף אחד לא אומר איך אתה יכול לעשות זאת. אם יש לך דרך לעשות זאת, אז תמיד כדאי לעשות את זה. וכי צריך את דעתי בעניין? חשבת על רעיון קונקרטי לחיזוק אמונתך? רק הערתי שבעיניי זה לא תנאי.

באשר לדילמה שהעלית, אני חושב שאם קראת כאן דעתי ברורה לך לגמרי. אני לא מחזיק מכל החבורה הזאת שם, ואני ממש לא שותף ליראת הכבוד שלך כלפיהם. לא בגלל זלזול באישיותם אלא בגלל שבעיניי אין דבר כזה מומחים למחשבה, ואני ממש לא מתרשם מהעומק הגדול שאתה מוצא שם. בעיניי אלו דברים ממש לא מרשימים ודי מנותקים. לכן קשה לי להתחבר לדילמה שהצגת כאן. אתה במובן מסוים נותרת במסגרת המחשבתית של ה”קו”, ואתה מחפש תשובות בתוך המסגרת הזאת. את ה”שירות” הזה, לצערי, אני לא יכול לתת. אם הם כל כך גדוחים ואין ביכולתך לבקר אותם – אל תבקר. למד שם וקבל כל מה שאומרים לך וזהו. מה אתה רוצה ממני?
רק להבהיר: אני לא כותב את זה בכעס ולא בציניות. הכל נכתב אמיתי ורציני לגמרי.

ראובן הגיב לפני שנה 1

אני מודה לך (באמת)

ראובן הגיב לפני שנה 1

הרב כתב שבעצם משמעותה של הצעה זו היא “אל תיגע בחומרים אחרים עד שתחזק את אמונתך, אבל אף אחד לא אומר איך אתה יכול לעשות זאת. אם יש לך דרך לעשות זאת, אז תמיד כדאי לעשות את זה.
תבין זה עבורי חידוש. כלומר כמו שאני רואה את זה (אולי עד עכשיו) זו לא חכמה לגבש עמדה ברורה במשהו לפי צד אחד (בהינתן שיש לך את הכלים לכך) ולאחר מכן אחרי שאתה כבר בטוח בו ללכת לראות את הצדדים האחרים. הרי זה לא אתה באמת תשנה את דעתך אחרי שכבר אתה “נעול” על דעתך. ואני אומר נעול לא במובן של לא מוכן לשקול בכנות את השיטה האחרת. אלא כוונתי היא שאחרי הכל השיטה הראשונה שפגשת עיצבה לך את המחשבה ואת הכל אתה תראה דרך המשקפיים שזו הרכיבה על ענייך כך שאתה כבל לא באמת יכול לבחון את הדברים באובייקטיביות ולגבש אמת אחרת רחבה יותר.

איפה אני טועה?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

מבחינתי חיזוק האמונה הוא טיעונים ענייניים ולא הטיות. לכן אם אדם חושב שהאמונה היהודית סבירה בעיניו, אין שום מניעה למצות אותה לפני שעוברים לבדוק אמונות אחרות. לא כתבתי שאני בעד שיטה את עצמו נגד טיעונים אחרים.

ראובן הגיב לפני שנה 1

מה שאני אומר בעצם זה שאני מרגיש שזה יעיד על כך שאני רוצה להחזיק באמונה ולא בא נטרלי לברר מה האמת…זה נראה לי הטייה מובהקת ולא יושר

ראובן הגיב לפני שנה 1

הבנתי. תודה

השאר תגובה