ביות הגמל בתורה

שו”תקטגוריה: אמונהביות הגמל בתורה
אורן שאל לפני 12 חודשים

שלום הרב,
קראתי שהיסטוריונים מתארכים את ביות הגמל למאה ה9 לפני הספירה בעוד שהתורה מזכירה אותו בסיפורי האבות. כיצד ניתן להסביר את הפער לדעתך?
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 12 חודשים

שאלה עתיקה, שכבר הזכרתי בספר השני בטרילוגיה (בפרק על ביקורת המקרא). היא דווקא מהווה דוגמה מצוינת לבעייתיות של שימוש בארכיאולוגיה. התברר שהחוקרים ההם טעו. נמצאו ראיות שהגמל בוית עוד קודם לתקופה המקראית, והשאלה מעיקרא ליתא. הדוגמה הזאת מובאת על ידי כל המחברים שעוסקים בעניין (כמו הרב אמנון בזק בספרו “עד עצם היום הזה” ועוד).

אורן הגיב לפני 10 חודשים

בהמשך לשאלה הזו, השבת יצא לי לקרוא בספרו של ישראל קנוהל (יצא ב2018), “איך נולד התנ”ך”, שם הוא כותב כך:

“קיים פער גדול של מאות בשנים בין זמן יצירת הגרעין הראשוני של סיפורי בראשית ובין העלאת הסיפורים על הכתב בתהליך שראשיתו בתקופה מאוחרת יחסית, החל מהמאה השמינית לפני הספירה. לכן יש בסיפורים לא מעט אנכרוניזם. יש בסיפורים האלה גם שמות וגם תיאורים של עובדות שלא היו יכולים להתקיים בתקופת ההתנחלות או לפני תקופת ההתנחלות. כמו ביות הגמל … הגמל בוית לא לפני המאה העשירית לפני הספירה ומחקר שנעשה לאחרונה בפונון פיינאן, באזור מכרות הנחושת בפונון, בעבר הירדן, שב ואישר את העובדה שלא היו גמלים מבויתים לפני המאה העשירית.”

גם בויקיפדיה ראיתי שכתוב כך:
Recent excavations in the Timna Valley by Lidar Sapir-Hen and Erez Ben-Yosef discovered what may be the earliest domestic camel bones yet found in Israel or even outside the Arabian Peninsula, dating to around 930 BC. This garnered considerable media coverage, as it is strong evidence that the stories of Abraham, Jacob, Esau, and Joseph were written after this time.

כלומר, למרות שישנן דעות חולקות, המחקרים העדכניים ביותר מראים ראיות שהגמל לפחות באזור המזה”ת בוית אחרי זמנם של האבות.

השאר תגובה