בריאה "מיותרת"

שו”תקטגוריה: אמונהבריאה "מיותרת"
משה שאל לפני 4 חודשים

אני תוהה ביני לבין עצמי האם יש בשאלה הזו ממש או שהיא אינטואיטיבית בלבד, אשמח לעזרה בנושא.. לאחרונה אני תמה על אינספור יצירות ויצורים ביקום שעל פניו אין בהם כל צורך ועניין. אני מדבר על מליארדים רבים של חיות שהאדם לא נהנה ולעתים אין ידו מגעת ואין שכלו יודע על קיומם. על עשרות מליארדי כוכבים שרובם כלל לא מאירים וכלל לא מסייעים לעולמנו להתקיים ובעצם גם על מליארדי אנשים שהם למעלה מ99 אחוז מהעולם שעל פי היהדות העולם לא נברא בשביל אלו אלא בשביל אלה המקיימים תורה (אלא אם כן האפשרות מבחינתם לשמירת מצוות בני נח היא סיבה לבריאתם). תמיד אפשר לבטל את השאלה ולומר שאין אנו מבינים את סודותיו של הבורא, אך האם אין מדובר בהיקף עצום מדי של שוליים נספחים ומיותרים הדורשים הסבר? והאם אין בזה חיזוק מסוים להשערה שהעולם נוצר במקריות גמורה ולכן גם נוצרו עשרות מליארדים יצורים במקרה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

אתה מניח שהכל נעשה למען האדם ובפרט היהודים. מניין לך זאת? ישנה מחלוקת בין הרמב”ם במורה למהר”ם גבאי בעל עבודת הקודש בשאלה האם הכל נברא עבור האדם (עבוה”ק) או שכל דבר הוא מטרה לעצמו (הרמב”ם).

אש הגיב לפני 4 חודשים

איפה הרמב”ם נמצא?

משה הגיב לפני 4 חודשים

ואם נניח שלכל דבר יש מטרה בעצמותו, השאלה נוחה יותר? אז יותר קל לומר שלאלוהים ישנם מטרות נשגבות שאנו לא מבינים?

משה הגיב לפני 4 חודשים

ואגב לשיטת מי שחושב שהכל נברא בשביל האדם, האם לא קיימת תשובה לשאלה מהותית כל כך?

רוני הגיב לפני 4 חודשים

אש,
מורה נבוכים חלק ג פרק יג.

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

כבר נתנו כאן את המקור.
לא הבנתי את השאלה האם יותר קל או לא. זה לא קשור לנשגבות של המטרות. אם האדם הוא המטרה זה לא נשגב ממך? בין כה וכה איננו מבינים את מטרת הבריאה, גם אם היא למען האדם. אבל אם כל דבר נברא למטרה משלו אז השאלה לא עולה.
מי שחושב שהכל נברא למען האדם, אולי באמת אין לו תשובה וזה עצמו טיעון נגד עמדתו. אבל הוא יכול אולי גם לומר שהעולם נברא בתוך מערכת חוקים שמאפשרת היווצרות טבעית של בני אדם, ומערכת החוקים הזאת מכתיבה יקום כמו שלנו (מהמפץ והלאה זה מה שיוצא). אולי אי אפשר היה ליצור עולם דומה עם מערכת חוקים אחרת כך שייווצר אדם ויקום שימלא את אותן פונקציות שהקב”ה רוצה עבור האדם. חפש באתר דברים דומים שכתבתי כאן לא פעם על הרוע בבריאה.

השאר תגובה