גבולות להנחת אקסיומות

שו"תגבולות להנחת אקסיומות
ראובן שאל לפני 2 שנים

שלום הרב,
בהמשך לשאלתי הקודמת על אקסיומות (המחשב שלי העלה אותו שלושה פעמים לאיזשהו סיבה ולכן נראה לי שמחקתם אותו- אני מתנצל), רציתי לדעת מהם הגבולות לאקסיומות שאפשר להניח, או ה\"קווים המנחים\" להניח אקסיומה?  בעצם, למה לא להניח את קיום קנקן התה של ראסל כאקסיומה?  או להניח את אמיתת היהדות כאקסיומה, מבלי להצטרך להביא ראיות שתומכות בסבירותו?
 
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

עניתי, ומשום מה נמחק. לא ברור לי.
אקסיומות מבוססות על אינטואיציה. זה לא משהו שרירותי, כפי שחושבים אנשים. אינטואיציה היא כלי הכרתי, וכשהיא אומרת לי שמשהו נכון אני מניח שהוא נכון. לכן אין מקום להחליט על הנחה כלשהי סתם באופן שרירותי שהיא נכונה ולאמץ אותה.
אבל באמת אם קנקן התה או היהדות נראים לך נכונים, אכן תוכל להניח אותם מכוח אינטואיציה וזהו.
הלוגיקה בנויה על טיעונים, וטיעון גוזר מסקנה מהנחות. את ההנחות עצמן אי אפשר להוכיח. לכן אין לנו אופציה להסתמך רק על הוכחות וטיעונים לוגיים ללא אינטואיציה.
 
 

ילדון הגיב לפני 2 שנים

הוכחת שאין לנו אופציה לסמוך על הוכחות ללא אינטואיציה. אבל מה בין הטענה שאין אופציה אחרת לבין טענה שסביר לסמוך על אינטואיציה כגלאי אמיתות על העולם.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אמרתי שאם אתה ספקן אין לי תשובה עבורך. אני לא ספקן. הרי כל הסבר שאתן לך תוכל לשאול עליו אותו דבר. אז לאיזה הסבר אתה מצפה?

ילדון הגיב לפני 2 שנים

התכוונתי רק לשאול מה תפקידה של המסקנה שאין אופציה להסתמך רק על הוכחות וטיעונים לוגיים ללא אינטואיציה. האם זאת סתם נקודה שחשבת שמעניין לציין בשרשור הזה או מה

ילדון הגיב לפני 2 שנים

אה אולי זאת (רק) הוכחה אמפירית שכל האנשים סומכים על אינטואיציות שהרי הם בוודאי מתנהגים בהתאם לאמונות כלשהן ובכל אמונה כזאת יושבת למטה אינטואיציה

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

הבנתי ועניתי. מי שספקן נותר ספקן ומי שלא ספקן אין לו מנוס אלא להסתמך על אינטואיציה ואקסיומות.

ילדון הגיב לפני 2 שנים

עכשיו הבנתי (גם מה שכתבת בכל השרשור וגם באיזה נימה לקרוא את התשובה המתחילה אמרתי שאם אתה ספקן), תודה.

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

אין גבול לאקסיומות ואין גבול לספקנות.
זה סתם עניין שרירותי\אישי\רגשי\סקרני במה אתה משקיע אנרגיה וזמן בחיים מתוך בחירה או עניין או כל אינטרס אחר.
בסוף גם הספקן וגם האקסיומן חוזרים לעפר. לכן זה לא כזה משנה.

א.ב. הגיב לפני 2 שנים

פוסק אחרון,
או שמא הספקן והאקסיומן לא חוזרים לעפר, או שמא רק אחד מהם חוזר לעפר, או שמא רק אחד מהם קיים, או שמא אין כזה דבר "עפר" אלא רק אשליית עפר. או שמא אין אפילו אשליית "עפר".

דוד הגיב לפני 2 שנים

במתמטיקה מודרנית אקסיומה היא קביעה שרירותית כהנחת יסוד שעליה בונים את התורה המתמטית. אתה יכול לקבוע שבין 2 נקודות יכולות לעבור גם מליארד ישרים.
זה כמובן משנה את ההסתכלות על הדברים.
האקסיומות יכולות להתבסס על אינטואיציות ומתקיימת בעולם האמיתי, או כמנותקת או מתקיימת בעולם מדומיין.

דביר הגיב לפני 2 שנים

נראה שגם הספקנים הם לא באמת ספקנים כי כשיזרקו עליהם אבן הם יסמכו על האינטואיציה שלהם ולא יעלו על דעתם ספיקות כמו שאולי הם הוזים ומדמיינים את האבן שעפה לכיוונם. מבחינה פסיכולוגית ספקן אמיתי אמור לאבד טעם בחייו. כי למה לו לסבול את כל הסבל המדומיין הזה? וגם אם חייו טובים מאוד זה אולי לא אמיתי… האם מישהו חי ככה?

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

דביר זה נכון מאוד. ולכן כל אלו שמחלקים את העולם בין ספקנים למאמינים וכל מיני קטלוגים שטחיים שכאלו אינם מבינים מה באמת קורה.

השאר תגובה

Back to top button