האם המודל הגאוצנטרי שקול למודל ההליוצנטרי ?

שו”תקטגוריה: תורה ומדעהאם המודל הגאוצנטרי שקול למודל ההליוצנטרי ?
עופר שאל לפני שנה 1

שלום הרב מיכי
לפני מס׳ ימים נתקלתי באתר ״לדעת להאמין״ במאמר שלך בשם ״הקוסמולוגיה המקראית – האם כדור הארץ עגול״.
כתבת שם: ״אין בכלל משמעות לטענה שהארץ סובבת סביב השמש או להיפך. אלו שתי טענות שקולות, והכל תלוי היכן מיקמנו את ראשית הצירים שלנו. מה שקופרניקוס הראה הוא שהתיאור ששם את ראשית הצירים על השמש הוא נוח ופשוט יותר. השאלה איזה תיאור הוא התיאור הצודק היא חסרת מובן, יען כי אין תיאור צודק. בחירת התיאור נעשית רק לצרכים של נוחיות״.
ידיעותי בפיזיקה אומנם אינן מהמשובחות ובכל זאת ישנה התרשמות מכל מקורות האינפורמציה בנושא שישנם הוכחות די ברורות לכך שהמודל הגאוצנטרי אינו נכון, או לכל הפחות, לא שקול למודל ההליוצנטרי.
אתן שלוש דוגמאות להוכחות המוצגות באתר של מכון דווידסון ואשמח אם הרב יוכל להתיחס ולהסביר כיצד הדברים מתיישבים:
1- ניוטון הראה שכדור הארץ ושאר כוכבי הלכת חייבים להקיף את השמש ולא ההפך פשוט מכיוון שהמסה של השמש גדולה בסדרי גודל ולכן על פי חוקי המשיכה כוכבי הלכת “ייפלו” לכיוון השמש ולא ההפך. 
2- תצפיות מדויקות המראות בבירור את השפעת הפרלקסה על מיקומם של כוכבי שבת סמוכים, המאשרים את תנועתו של כדור הארץ סביב השמש.
3- נתונים שאסף הלווין COBE בסוף המאה ה20 המראים בבירור סטיות קלות בטמפרטורה של הקרינה הנמדדת מכדור הארץ ביחס לרמת הרקע, בדיוק בשיעור שחוזה אפקט דופלר עבור גוף הנע סביב השמש.
 
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

שלום רב.
דומני שכתבתי שם שמדובר על הגדרה קינמטית. מבחינה דינמית פיסיקאים כן נוהגים להגדיר מי מסתובב סביב מי (וגם על כך יש ויכוח – סביב עקרון מאך וטיעון הדלי), אבל קינמטית אין משמעות אובייקטיבית לשאלה הזאת. גם אם יש הגדרה כזאת, עדיין הגדרה של פיסיקאים לא מחייבת אף אחד אחר יען כי זו הגדרה בלבד (ולא טענה).

כדאי לקרוא בהקשר זה על עקרון מאך:
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%A7%D7%A8%D7%95%D7%9F_%D7%9E%D7%90%D7%9A
ובפרט על טיעון הדלי:
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%98%D7%99%D7%A2%D7%95%D7%9F_%D7%94%D7%93%D7%9C%D7%99#%D7%91%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%AA_%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA

ומעבר לכל זה, קופרניקוס ודאי דיבר רק על קינמטיקה ולא על דינמיקה.

בכל אופן, בדקתי במאמר וראיתי שנחוצה הבהרה. ביקשתי להוסיף. חן חן.

השאר תגובה