האשלייה שבבחירה חופשית גם אליבא דואליזם

שו”תקטגוריה: מחשבההאשלייה שבבחירה חופשית גם אליבא דואליזם
אדיר שאל לפני 8 חודשים

שלום לכבוד הרב, 
תודה שאתה מקדיש מזמנך לענות על שאלות. 
בנוגע לבחירה חופשית: בספרך מדעי החופש אתה תוקף בעיקר את השיטה המטיריאליסטית-דטרמיניסטית. אני רוצה לטעון, או יותר נכון לשאול על כך שאולי אין בחירה חופשית גם אם יש לנו נשמה, יש מימד שני של המציאות, דואליזם וכו’. 
כאשר אתה קורא את השאלה הזו אתה קורא ומבין אותה, אין לך ברירה אלא להבין אותה. משמע, אתה לא בוחר כשאתה מבין דברים במציאות. גם כאשר אתה חושק במשהו, אתה פשוט חושק בו, לא בחרת לחשוק בו, ולכן עשית את הדבר הזה שחשקת בו. (חשק הוא גם החשק לעשות דיאטה ולא רק לאכול עוגה). אותו הדבר לכל הפעולות הרגשיות באשר הם, סך הנתונים שלך הביאו אותך לעשות פעולה אחת ולא אחרת, והדבר פשוט הופיע לך במודע אחר כך. טענתי היא שקודם בא הרצון, איזשהו כוח פנימי שנובע מסך הנסיבות של חייך ואז באה “הבחירה” לעשות את אותו הדבר. זה בנוגע לפעולות נפשיות. 

רוב הפעולות המוטוריות נעשות בלי שאנו מודעים לכך (נהיגה וכו’) וניסויי ליבט וניסויים אחרים שנעשו מאז מראים שגם בפעולות מוטוריות פשוטות ניתן לחזות את בחירתו של האדם לפחות כמה מאות מילישניות לפני. 
אז אם גם פעולות מוטוריות הן דטרמיניסטיות וגם פעולות נפשיות של רגשות, הבנות חשקים וכו’, מה נשאר לנו בתור בחירה חופשית?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 8 חודשים

על כל זה עניתי בפירוט רב בספר. כתבתי שם בפירוש שדואליזם אין פירושו ליברטריאניזם. כלומר ייתכן דואליזם דטרמיניסטי. הנקודה היא שאם אתה מניח דואליזם אין סיבה להיות דטרמיניסט (כי כבר אין מחויבות לחוקי הטבע/הפיזיקה. לכן סביר יותר להישאר עם האינטואיציה הליברטאנית.
כל מה שתיארת כאן הוא נטיות. הליברטאן לא מכחיש את קיומן של נטיות, הוא רק טוען שהנטיות משפיעות אך לא קובעות. בשורה התחתונה הכל נקבע לפי האינטואיציות הראשוניות שלך. אין טיעונים לכאן או לכאן (אבל בפרק האחרון אני מציע כמה ניסויים מחשבתיים שיסייעו לך לבחון מהן האינטואיציות שלך). 

השאר תגובה