הבהרה לגבי אלוקים משחק בקוביות

שו”תקטגוריה: תורה ומדעהבהרה לגבי אלוקים משחק בקוביות
עופר שאל לפני שנה 1

הרב, בספר אלוקים משחק בקוביות בחלק שמסביר את חוסר הסבירות בהשתלשלות האבולוציונית הרב אומר שאפילו אם מניחים שנוצרו חיים (דבר שחוסר הסבירות שלו הוסבר לפני כן) הסיכוי ששינוי מוטוציוני בדבר חי ייצור דבר חי אחר ולא יגיע לDead end הוא לא סביר כי יש ממש מעט צירופים מתוך אוקיינוס המוטציות שיוצרים ייצור חי. והסיכוי שהוא ייצור דבר משופר הוא אפילו נמוך יותר. אבל לפני זה הרב כתב שישנם חוקים ששומרים על כך שהשינויים הקטנים יישמרו בתוך המרחב ש’נשאר בחיים’ וכן שיש דעה שהמוטציות נוצרות בהתאמה עם השינויים הסביבתיים ולא באופן אקראי- לכאורה זה מוסבר ע”י חוקי הטבע. בהארת השוליים ובהמשך הרב אומר שהעובדה שהדבר מונע ע”י חוקי הטבע לא משנה את עצם הפלא. שאלתי היא למה העובדה שזה מוסבר ע”י חוקים לא משנה?
האם זה לא משנה בגלל שאז אנחנו חוזרים להוכחה פיזיקו- תיאולוגית של חוקי הטבע (שמתוכננים בצורה מופלאה)? האם עכשיו צריך לשאול מה הסיכוי שחוקי הטבע יהיו כאלה ולא אחרים (דבר שהרב הסביר שבעייתי לוגית לשאול)?
ונק’ שנייה- לגבי האפשרות שחוקי הטבע היו מאז ומעולם, הרב אמר שלצורך העניין הם פשוט מחליפים את אלוקים כמשהו שהיה תמיד ולא תלוי בנו. אבל, נראה לי שזה לא אותו הדבר, הרי גם האלוקים הפילוסופי נתפס כישות מכירה, שבראה במודע משהו\ תכננה אותו\ השפיעה בכוונה על חוסר הסבירות. לעומת זאת חוקי הטבע, גם אם היו מאז ומעולם, בדר”כ לא נתפסים כישות מכירה וכו’… אז לכאורה יש עדיפות להנחה שחוקי הטבע הם אלו שהיו מאז ומעולם (ע”פ התער של אוקאם?)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

לא הבנתי את השאלה. אכן, אני שואל מדוע חוקי הטבע הם כה מיוחדים שמאפשרים את התהליך האבולוציוני.
אם חוקי הטבע אינם ישים תבוניים הם לא אלוהים, אבל במקרה כזה הם גם לא מהווים הסבר אלטרנטיבי. דבר מיוחד דורש תבונה שתיצור אותו.
 

השאר תגובה