היחס לרבנים

שו”תקטגוריה: מחשבההיחס לרבנים
יוספון שאל לפני 7 חודשים

שלום לרב. 
לגבי יחס לרבנים איפה עובר הגבול הדק בין הערצה והיתבטלות לרבנים לבין שמירה על השכל האישי והישר ואיזה סמכות ההית רוצה שיהיה לרבנים לגבי הנהגת ציבור דתי וכדומה. 

תגיות השאלה:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 חודשים

איני יודע לאיזה קריטריון אתה מצפה. הגבול הדק הוא בגבול השכל הישר, כלומר כשאתה שומר את שיקול הדעת אצלך. בפרט אם  מדובר על החלטות לא הלכתיות.

יוספון הגיב לפני 7 חודשים

אולי אני ינסה להרחיב.
כידוע בציבור הדתי בארץ יש שתי גישות בנושא הגישה החרדית שהופכת רבנים לאלוהים מקדשת ציות מוחלט ואוסרת על הטלת ביקורת הגישה השניה היא הדתלית שהרב אומר משהו ומחכה איזה עיתונאי קטן יתקוף אותו הפעם.
אני אישית יכול להעריץ רבנים מאד ובוא בזמן להבין שהם יכולים לטעות אולם רוב האנשים לא מסוגלים לזה אם תגיד להם שרב הוא אדם הם יזלזלו בו ואם תגיד להם שהוא מורם מעם הם יהפכו אותו לע”ז מה אתה ההית ממליץ להורות?
לגבי החלק השני שלא היתיחסת אליו והוא יותר רלוונטי אפילו הוא מה מקומו של הרב במדינה בגלות היה מאד הגיוני שהקהילה מקבלת את מרות הרב בפרט שהרבנים אז בדרך כלל לא היו מנותקים אלא מעורים בחיי ההמון ובשכל הישר.
כיום השלטון מסור לפוליטיקאים ואני מתלבט מהי משמעותה של מפלגה דתית האם היא כלי עסקני בידי הרבנים כמו אצל החרדים או שדברי הרב הם המלצה בלבד כמו במפלגות הציוניות-דתיות לדעתי אמור להיות לרב איזה חשיבות וקול במפלגה דתית השאלה איך וכמה?
בהערכה רבה.

mikyab צוות הגיב לפני 7 חודשים

איני רואה מה הוסיף ההסבר הזה. השאלה הייתה ברורה מעיקרא, ומה שכתבתי הוא שאי אפשר לתת קריטריון. יש מקום להעריך בלי להעריץ. צריך להשאיר את ההכרעה בידי האדם. זה מה שאני עונה גם בניסוח הזה.
ההבחנה שלך בין הגלות לזמננו נראית לי חסרת בסיס. תמיד היו רבנים שמעורים והיו שלא, וכך גם היום. וכאמור, לדעתי לא נכון לתת להם את זכות ההכרעה. מפלגות דתיות זו שאלה אחרת, ולדעתי אין בהן צורך בכלל.

יוספון הגיב לפני 7 חודשים

שאתה אומר לא לתת להם זכות הכרעה אתה אומר בכלל? כלומר גם לא בענייני הלכה לרב לא אמור להיות שום קשר למפלגה המייצגת את הציבור הדתי?

מיכי הגיב לפני 7 חודשים

אתה מערבב. מפלגות דתיות הן מוסד מיותר לדעתי, עם או בלי רבנים. אדם פרטי אמור להחליט בעצמו, ואם אינו יודע מה ההלכה הוא יכול להתייעץ עם רב. ראה מאמרי על מהי קולא לגבי תפקידו של פוסק.

השאר תגובה