הלכות הפסח

שו”תקטגוריה: הלכההלכות הפסח
דביר שאל לפני 3 שנים

שלום הרב!

  1. האם אפשר לצאת ידי חובת דרישה בהלכות הפסח קודם הפסח בהלכה זו עצמה (שצריך לדרוש בהלכות הפסח קודם הפסח)? 
  2. האם אפשר לצאת יד”ח והגדת לבנך בסיפור התנאים שישבו בבני ברק וספרו ביציאת מצרים וקיימו “והגדת לבנך”? זו שאלה די דומה לקודמת.

 
3. נ.ב שורת החיפוש באתר נעלמה לי. האם זו בעיה אצלי או שהאתר עבר שיפוץ ובכוונה העלימו אותה?
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אצלי יש את שורת החיפוש. פנה אולי לאורן מנהל האתר.

  1. למה לא? זה מזכיר לי סיפור שהיה בישיבת ניתבות עולם בבני ברק. היה שם שחקן כדורגל בעל תשובה, איש חביב ודי תמים. באורחות הצהרים כל פעם מישהו אמר דבר תורה. יום אחד אף אחד לא קם. אז קם ההוא ואמר שיש חובה לומר בארוחות דבר תורה, אחרת כאילו אכל מזבחי מתים. והתיישב. 
  2. כאן פשיטא שאפשר, שהרי זה גופא מופיע בהגדה כחלק מסיפור יציאת מצרים. איני רואה שום מניעה לוגית לזה, כמו בסעיף הקודם.
דביר הגיב לפני 3 שנים

1. מטרת אמירת ההלכה בארוחה היא כנראה עצם לימוד ההלכה ולכן לא משנה איזה הלכה תאמר. אך בעניין ל’ יום קודם הפסח אולי מטרתה של הלכה זו היא שאדם ילמד הלכות מעשיות הנוגעות בפסח עצמו, אך ההלכה הזו עצמה אינה משיגה את מטרת החיוב?

2. מה הקשר בין אמירת חלקים אלו מההגדה שהיא מכוח מנהג לבין עצם סיפור יציא מצרים שהוא החובה? אם התנאים הללו היו ממציאים סיפור על אנשים אחרים שהיו יושבים ומספרים ביציאת מצרים הם היו יוצאים יד”ח?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

1. לא רואה הבדל, כל עוד זו הלכה מהלכות הפסח. וחוצמזה, היא גם משיגה את מטרת החיוב, כי אחרי שלמדו אותה יודעים שיש ללמוד את הלכות הפסח.
2. בהגדה אנחנו מספרים על יעקב אבינו. זה סיפור יציאת מצרים? למה? כמו שלספר את מה שהיה לפני זה סיפור יציאת מצרים כך גם את מה שהיה אחרי. יש מה שבישל את יציאת מצרים ויש מה שיצא כתוצאה מיציאת מצרים. להבנתי, חלקים אלו אינם מנהג בעלמא אלא כך המנהג לספר ביציאת מצרים. כמובן אין חובה דווקא לומר את זה ואפשר כל דבר אחר, אבל נהגו לספר את יציאת מצרים כך.

השאר תגובה

Back to top button