המונותאיזם הגיוני?

שו”תקטגוריה: אמונההמונותאיזם הגיוני?
uzi שאל לפני 6 שנים

הי שלום למכובדי מיכי 
 
לאחרונה התעוררתי לחשוב על שאלה בסיסית שמשום מה לא טרדה אותי עד כה.
תמיד חשבתי את עובדי האלילים כאנשים פגאנים ופרימיטיבים. והמנותאיזם כנאור ומתקדם.
אבל במחשבה שנייה, על אף שברור לי שיש אל אחד, כלומר ברור שברגרסיה האין סופית נגיע לאחדות כלשהי שלא ניתן להגדירה, אבל היא אחד.
אולם כמו שזה נראה לנו הגיוני שאלוהים ברא אותנו, בני האדם, עם יכולת בחירה ועצמאות מחשבתית ומעשית. מדוע לא הגיוני שיש יצורים יותר גדולים מאיתנו (רוחנית, אולי מלאכים וכו’) שיש להם יכולת בחירה בדיוק כמונו. וכל אחד מהם עושה כרצונו. הוא יכול להיות רשע, שקרן, תאוותן וכו’. כמו שהיטלר יכל בבחירתו לשרוף בתאי גזים מליוני יהודים (האור החיים כותב שאף שאדם לא נגזר עליו למות, יתכן שייהרג בידי בעל בחירה שיחליט להרגו).
אגב, התעוררתי לכך בעקבות ספר (של עמוס עוז) שמתאר את בתקופה טרום הקמת המדינה. והנס הפלאי שבהקמתה (בכלכלי, הבטחוני, המדיני.) ובהתחשב במה שקרה כמה שנים קודם לכן לעם היהודי, עלתה בי התחושה שיש כאן כוחות מנוגדים (האחד בעדינו והשני נגדינו…) וכל פעם האחד מנצח…
 
ברור לי שזו קונספירציה, השאלה למה זו יותר קונספירציה מהמונותאיזם.?
 
בקיצור, האם המונותאיזם נכון כי הוא ניתן בהר סיני, או כי הוא הגיוני פילוסופית.
 
(הרמב”ם מתאר את המונותאיזם של אברהם כהשגה פילוסופית 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

אני לא חושב שפגאניות היא פרימיטיבית בגלל ריבוי הכוחות (פוליתאיזם). היא פרימיטיבית בגלל ההאנשה של האלילים. השאלה האם יש אל אחד או הרבה קשורה רק לתער של אוקאם, וזה רק עניין של שיקול דעת או מסורת. יש שמסבירים של עניינה של הקבלה הוא להסביר את הנקודה הזאת – איך עולם שנראה מופעל על ידי ריבוי כוחות מתחיל מיש יחיד.
סוף דבר, המונותיאיזם הוא שילוב של המסורת שאומרת לנו את זה עם שיקול הגיוני של התער של אוקאם. מי שלא מקבל את אחד משני אלו יכול להגיע למסקנה פוליתיאסטית.

השאר תגובה

Back to top button