המנדט של אלוהים

שו”תקטגוריה: מחשבההמנדט של אלוהים
אלעד שאל לפני 3 חודשים

שלום הרב, קצת בעקבות טורו האחרון (שטרם קראתי עד הסוף), ולכבוד הסרט הנוקמים: סוף המשחק שיצא לאחרונה רציתי לשאול שאלה שהתחדדה לי בצפייה בסרט הקודם.
תאנוס הוא דמות ששואפת לפתור את בעיות העולם. הוא מנסה להשיג כפפה שתאפשר לו לדלל, בצורה חסרת כאב לכאורה, את אוכלוסיית העולם כך שיוכל להשליט בעולם סדר שיאמר די לצרותינו.
והתחדדה לי השאלה (אולי ילדותית, אולי בוסרית ואולי מטופשת, אבל התבגרתי מאוחר), מה ההבדל בין תאנוס לבורא עולם? עלו לי כמה חילוקים:

  1. בורא עולם שואב את המנדט שלו מכך שהוא ברא את העולם ולכן ‘זכותו’. קשה לי להסכים לאמירה כזאת כמובן. יתכן אמנם שאין לנו שום אפשרות לדון על מוסריותו של האל ופשוט נגזר עלינו לקבל.
  2. בורא עולם יודע מה טוב לנו ולכן זה בסדר. יתכן שחייבים לומר שהוא עושה מה שטוב לכלל, ואם יש פגיעה בפרט צדיק הוא יתוגמל בעוה”ב, ואז יש כאן שני גורמים, הידיעה שלו והיכולת שלו לגמול טוב לכולם בחשבון הסופי.
  3. כשהצגתי את השאלה בפני חבר הוא אמר לי שזוהי שאלה שנובעת מהבנה מוגשמת של הקב”ה, אבל כבר הגעתי למסקנה ששיכלי כנראה לא דק מספיק כדי לתפוס את האל לא ככוח עליון אלא כמשהו שכולל את העולם וכו’ כמו שכבר דיברנו בשאלה קודמת.

תודה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

אני חושב שקשה לשוות את הקב”ה לכל יישות אחרת. ראשית, הוא בר אותנו. שנית, הוא יצור שונה לגמרי מאיתנו ולכן קשה לקבוע לגביו דברים.
כתבתי במאמרי על הכרת טובה שמי שבורא משהו יש לו זכויות לגביו. כדי לקרוא שם (ובסוף המחברת החמישית בקצרה).
לגבי היותו שונה מאיתנו, אם אני מחליט החלטות עבור בניי זה נראה לכולם סביר. כי אני רוצה את טובתם ואני יודע טוב מהם מה טוב להם. היחס בינינו לקב”ה דומה. לכן אין לדמותו לשום יצור אחר מסוגנו שלגבי וניתן לתהות האם יש לו זכות והאם הוא באמת יודע משהו שאנחנו לא יודעים והאם הידע הזה ודאי.

השאר תגובה