הערה על הספר "מדעי החופש"

שו"תקטגוריה: פילוסופיההערה על הספר "מדעי החופש"
אריה לב שאל לפני 6 שנים

בספר מוצגת טענתו של קופל לקיום הבחירה החופשית (עמודים 220 -230 ) 
מספר הערות
א: הרב חילק (או שמה קופל ) בין שלושה סדרות סדרה אקראית סדרה חצי אקראית חצי קבועה וסדרה קבועה לחלוטין, היכן מצינו את אותה הסדרה הקבועה לחלוטין ? הרי גם אם כל האיברים מסתדרים בינם לבין עצמם בקוהרנטיות מוחלטת מי קבע את ערכו של האיבר הראשון(ומימלא כולם) ?
ב:הרב דחה את טענת קופל מכח גזירת הסידרה לחיי האדם הפרטי ומימלא מדובר שוב בסדרה סופית בת מידול וכו', איך אפשר להפריך את הטענה מכח גזירה פרטית ? הרי כל סדרה אין סופית שנגזור אותה החלק הגזור יהפוך להיות סדרה סופית?
שמה יש לשאול את השאלה באופן אחר הרי לפי ההנחה (המוסכמת?) שהעולם שלנו הוא עולם מוגבל ולא אין סופי א"כ גם ללא גזירה מדובר בסדרה סופית ובסוף העולם (לא משנה איזה) יתברר רטקואקטיבית שהסידרה היא סידרה בת מידול=דטרמיניסטית
כפתרון אפשרי אציע את הדואליזם בתוספת הישארות ונצחיות הנפש (אפלטון כמדומני )
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

ראשית, קופל מנסה להראות היתכנות או אפשרות ולא את קיום הבחירה החופשית בפועל.
שנית, יש כאן חוסר הבנה. כשאני מדבר על מידול אין הכוונה שאיבר בשרשרת קובע את הבא אחריו (נוסחת נסיגה), אלא שיש  נוסחה שמתארת את כל המכלול (אם היתה נוסחת נסיגה זהו הפתרון שלה). לכן אין לאיבר הראשון שום משמעות מיוחדת. אתה יכול לשאול מי קבע את הנוסחה, אבל אני דן בעצם קיומה של נוסחה.
בדחיית דבריו אני טענתי שהגדרת החופש שלי לא מבוססת על סדרה אינסופית שלא ניתנת למידול (זה רק משל טוב, אבל לא נצרך מהותית), אלא מדובר על מכניזם מקומי, כלומר יחס בין שני איברים בסדרה (נוסחת נסיגה שיש בה אלמנט חופשי). בהגדרה הזאת ממש לא חשוב אם תוכל להצמיד דה פקטו לתוצר (שרשרת ההתנהגויות שלנו) מודל כלשהו. ומכאן שאין צורך להוסיף הישארות נפש כדי להגיע לנצחיות, בשביל לאחוז בתפיסה ליברטאנית.

אריה לב הגיב לפני 6 שנים

ישר כח

השאר תגובה

Back to top button