הפצת ערכי התנ"ך בעולם

שו”תקטגוריה: מחשבההפצת ערכי התנ"ך בעולם
רועי שאל לפני חודש 1

אני מצטט פסקה מספרך “המצוי הראשון” עמוד 515:
“זה מתחיל מתפקידה של האמונה היהודית בהנחלת המוסר והאמונה המונותיאיסטית וערכיה לכלל העולם. צריך להיזהר ממבט אנכרוניסטי שמשליך את המצב כיום שהעולם התרבותי הוא נאור ומוסרי יחסית, על העבר. העולם שבתוכו פעלה האמונה היהודית ובתוכו קיבלה את תפקידה המיוחד, היה אחר לגמרי. זה היה עולם של עבודת אלילים ועקידת ילדים, אכזריות ושחיתות, כמעט בהמית. התפקיד אותו קיבלנו וגם מימשנו היה לשנות את זה, וההצלחה שלנו שבאה לידי ביטוי בעולם הנאור שלנו כיום לא צריכה לסמא את עינינו.”
האם באמת נכון להגיד שאנחנו אלה שהפיצו את הערכים האלה בעולם? אמנם אנחנו קיבלנו את המשימה הזאת עלינו אך מי שהפיץ את התורה בעולם (ממה שאני מבין) הם הנוצרים. ואם כן הם בוודאי פירסמו את ערכי התנך בעולם בזווית נוצרית.
שתי שאלות:

  1. האם נכון להגיד שהנוצרים הם אלו שהפיצו את ערכי התורה עליהם אתה מדבר בפסקה בעולם?
  2. אם כן, האם יש מקום להגיד שאלו הפיצו את אותם הערכים הפיצו אותם בשונה מאיך שאנחנו תופסים אותם?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שבועות
  1. למה אתה רואה סתירה בין הטענה שלי לטענתך? הנוצרים לקחו את התנ”ך וערכיו מאיתנו והפיצו אותו הלאה. כבר הרמב”ם עומד על תפקידם של הנוצרים המוסלמים בהפצת התורה והמוסר.
  2. אני חושב שבתחום המוסר אין הבדלים משמעותיים. מה עוד שלא אצלנו ולא אצלם יש אחידות, כך שקשה לדבר על הפרשנות שלנו ושלהם.
שחר הגיב לפני 3 שבועות

אז אם ננסה לדייק עוד טיפה, איזה עוד ערכים (חוץ מעבודת אלילים ועקידת ילדים) התנך הפיץ ושינה בעולם (מן הסתם דברים שלא היו ברורים לפני והיום הינם ברורים כמו שאתה מתאר בספרך)?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

יחס לגר, אהבת הריע, ענווה, איסורי גניבה ורצח. גם אם קודם לכן היו אנשים שהבינו עדיין ההטמעה והעוצמה היא במידה רבה בזכות התנ”ך.

השאר תגובה